ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال ۹۹،

ناكامی در نصب پورت های VDSL و حركت به سمت 5G خانگی

ناكامی در نصب پورت های VDSL و حركت به سمت 5G خانگی

فی بگیر: جایگزینی VDSL با ADSL از راه های افزایش سرعت اینترنت ثابت است و با وجود وعده نصب پنج میلیون پورت VDSL تا آخر سال 1399، این وعده به سبب کم کاری مخابرات محقق نشد و بدین ترتیب برای جبران، حرکت به سمت 5G FWA یعنی اینترنت خانگی 5G شروع شد.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، اینترنت ADSL با بهره بردن از سیم مسی خطوط تلفن ثابت، جزو قدیمی ترین خدمات اینترنت در جهان است که اطلاعات را از مراکز مخابراتی به روی مودم می آورد و البته با محدودیت هایی همچون سرعت دانلود کمتر از ۲۴ مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود کمتر از دو مگابیت روبه روست، اما سرعت دانلود روی اینترنت VDSL که از ترکیب فیبر نوری و سیم مسی استفاده می نماید، نزدیک به پنج برابر سرعت دانلود و سرعت آپلود آن نیز ۱۰ برابر ADSL است.
اینترنت فیبر نوری (FTTx) مبتنی بر کابل های فیبر نوری است و از کابل های مسی یا خطوط تلفن استفاده نمی کند و کابل های فیبر نوری انتقال دهنده اطلاعات هستند. به سبب استفاده اینترنت فیبر نوری از سیگنال های نوری، کیفیت و سرعت بیش تری نسبت به ADSL و VDSL دارد و می تواند یک کیفیت و سرعت را بدون در نظر گرفتن فاصله کاربر تا سرویس دهنده ارائه دهد و حتی سرعت های دانلود و آپلودی بیش از یک گیگابیت عرضه نماید.
پروژه رساندن فیبر نوری به در منازل و جایگزینی آن با کابل مسی باتوجه به افزایش سرعت ارتباطات اینترنتی، در سالهای اخیر در ایران هم مورد توجه مسئولان وزارت ارتباطات قرار گرفت، اما با مشکلات مالی روبه رو شد. کارشناسان حوزه عنوان کردند بااینکه انحصاری در حوزه فیبر نوری وجود ندارد، اما شرکت های اینترنتی توان سرمایه گذاری دراین زمینه ندارند، برای اینکه فیبر نوری سرمایه گذاری کلان می خواهد و بنا بر این فیبر نوری منحصر به شرکت هایی شده که از قبل دراین زمینه سرمایه گزاری نموده اند.
همچنین محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلان اینکه زیرساخت توسعه اینترنت خانگی خوب نیست و در مقابل، زیرساخت موبایل خوب است، اظهار داشته بود: بار عدم کیفیت شبکه ثابت به شبکه موبایل سرریز می شود و بنا بر این مشکلاتی را به وجود می آورد. مشکل اصلی کیفیت اینترنت ثابت انحصار مخابرات است که لایحه ای تصویب کردیم و با ارسال لایحه دوفوریتی در مجلس، این انحصار را برای همیشه رفع خواهیم کرد.
پس از آن آذری جهرمی درباره ارائه فیبر نوری توسط مخابرات و اینکه چرا شرکت های اینترنتی دیگر فیبر نوری ارائه نمی دهند، توضیح داده بود: بعد از دو سال پیگیری، با قراردادی که بین شرکت مخابرات و آسیاتک امضا شده، انحصار مخابرات برای ارائه خدمات فیبر نوری شکسته شده است. هر کجا مخابرات امکانات دارد، آسیاتک هم قادر به ارائه خدمات است. قرارداد سایر شرکتها هم در دست تبادل است.
از طرف دیگر با توجه به این که روند گذر از ADSL هم اکنون شروع شده، مسئولان در شرایطی که فراهم کردن امکان فیبر نوری تا منازل نیازمند سرمایه گذاری بیشتری است، جایگزینی VDSL با ADSL را در دستور کار قرار دادند و وزیر ارتباطات هم بارها به این مساله اشاره کرده و از چهار برابر شدن سرعت اینترنت خانگی با این جایگزینی آگاهی داد و اردیبهشت سال قبل عنوان نمود که تا آخر سال ۱۳۹۹، پنج میلیون پورت نصب می شود.
با وجود این، پروژه نصب پورت های VDSL با موفقیت انجام نشد و آذری جهرمی با تاکید بر اشتباهاتی که در پروسه خصوصی سازی شرکت مخابرات انجام شده است، اظهار داشت: ما برنامه داشتیم تاپایان سال ۵ میلیون پورت VDSL در شهرهای قم، تهران و هشت شهر دیگر واگذار نماییم، که مخابرات ایران نتوانست منابع مالی این کار را تامین کند و از سویی هم با شرکت های بخش خصوصی با وجود قراردادی که بسته بود (بیت استریم) همکاری نکرد. نتیجه آن شده که حالا در حد یک میلیون پورت VDSL نصب شده داریم و نتوانستیم به سبب عدم همکاری مخابرات به برنامه اصلی در دراین زمینه برسیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: ما سعی کردیم به برنامه مان برسیم که بجای تمرکز روی VDSL، حرکت به سمت 5G FWA یعنی اینترنت خانگی 5G است. نخستین شرکتی که این خدمات را عرضه می کند، مبین نت است که نخستین مجموعه کاری خودرا در زمینه 5G خانگی در تهران افتتاح می کند و به تدریج در سال آینده نقاط بیشتری را پوشش می دهد تا ما از برنامه توسعه اینترنت خانگی خود عقب نمانیم.
آذری جهرمی بعد از آن در مراسم شروع پروسه ارائه 5G برای مشترکان خانگی و سازمانی در اسفندماه ۱۳۹۹، درباره انتقادها نسبت به سرعت اینترنت و عدم توسعه VDSL در کشور، اظهار داشت: ما سعی کردیم به برنامه مان برسیم و راهبردی که در این عرصه وجود دارد، بجای تمرکز روی VDSL، تکیه بر چاره هایی مانند 5G FWA، یعنی استفاده از 5G برای اینترنت خانگی است. استراتژی ما این بود که برای برون رفت از شرایط فعلی مخابرات و محدودیت در ارائه خدمات خانگی، به شرکت های FWA ثابت مجوز دهیم تا خدماتشان را روی نسل پنج ببرند و پهنای باند بیشتری روی اینترنت خانگی عرضه کنند.
منبع:

1400/01/07
15:26:08
5.0 / 5
603
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها