تورم آلمان در اوج یك ساله

تورم آلمان در اوج یك ساله

تورم آلمان به 1.3 درصد رسید.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، نرخ تورم آلمان در ماه فوریه بازهم نسبت به نرخ هدف گذاری شده دو درصدی فاصله بسیاری داشته است. طبق اعلام مرکز آمار این کشور، متوسط بهای مصرف کننده مثبت ۱.۳ درصد بوده که ۰.۳ درصد بیشتر از رقم ثبت شده ماه قبل و ۰.۲ درصد بیشتر از انتظارات فعالان اقتصادی بوده است.
این نرخ تورم که بالاترین تورم مثبت ثبت شده در ۱۲ ماه اخیر در این کشور شمرده می شود، بیش از همه تحت تاثیر افزایش قیمت بخش مواد غذایی قرار گرفته که نرخ تورم آن به ۱.۴ درصد رسیده است. طبق اعلام مرکز آمار آلمان، تورم در بخش مراقبت های درمانی به ۱.۲ درصد رسیده است.
متوسط نرخ تورم آلمان در سالهای ۱۹۵۰ تا ۲۰۲۰ برابر با ۲.۰۵ درصد بوده است که بالاترین رقم مربوط به اکتبر ۱۹۵۱ با ۱۱.۵۴ درصد و کمترین نرخ تورم نیز تورم منفی ۷.۶۲ درصدی ماه ژوئن سال ۱۹۵۰ بوده است.
برمبنای ماهانه نیز تورم آلمان در این ماه ۰.۷ درصد اندازه گیری شده که ۰.۱ درصد کمتر از تورم ماه قبل بوده است. هسته تورمی که تغییرات قیمت مربوط به گروه مواد غذایی و انرژی را به سبب نوسانات آنها در نظر نمی گیرد، در این ماه به ۱.۲ درصد رسیده است.
همین طور به مانند خیلی از دیگر کشورهای اروپایی، نرخ تورم در سوئد نیز بالا رفته است؛ به شکلی که تورم سالانه این کشور تا اختتام ماه ژانویه با ۱.۱ درصد افزایش نسبت به زمان مشابه ماه قبل به ۱.۶ درصد رسیده است.
این نرخ تورم که بالا ترین نرخ تورمی سوئد در طول ۱۵ ماه اخیر شمرده می شود، بیش از همه تحت تأثیر تورم بخش ارتباطات قرار گرفته است که تورم آن به ۰.۸ درصد افزایش یافته است. تورم بخش رستوارن و هتلداری نیز به ۰.۷ درصد است. در میان دیگر بخش ها، نرخ تورم در بخش حمل و نقل به ۰.۳ درصد رسیده و تورم مواد غذایی و نوشیدنی به ۰.۲ درصد رسیده است.
نرخ تورم ماهانه در سوئد با ۰.۳ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۰.۷ درصد رسیده است. متوسط نرخ تورم سوئد در بازه زمانی ۱۹۸۰ تا ۲۰۲۰ معادل ۳.۳۸ درصد بوده که بالاترین تورم ثبت شده، مربوط به ماه اکتبر ۱۹۸۰ با ۱۵.۵ درصد و کمترین تورم نیز مربوط به ماه سپتامبر ۲۰۰۹ با منفی ۱.۶ درصد بوده است.1399/12/18
11:21:11
0.0 / 5
661
تگهای خبر: اقتصاد , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها