رئیس سازمان بورس توصیه كرد

بجای سرمایه گذاری در رمزارزها در بورس سرمایه گذاری كنید

بجای سرمایه گذاری در رمزارزها در بورس سرمایه گذاری كنید

فی بگیر: رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با انتقاد از رواج خرید و فروش رمزارز در کشور اظهار نمود: مردم بجای این که دارایی خودرا در جایی سرمایه گذاری کنند که نتیجه آن مشخص نیست و نفع آن به کشورهای دیگر می رسد در بازار سرمایه، سرمایه گذاری کنند تا این سرمایه گذاری منجر به رشد اقتصادی در کشور شود.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، محمدعلی دهقان دهنوی در مراسم افتتاح معاملات قرارداد آتی نقره و حراج باز سنگ آهن در بورس کالای ایران که ظهر امروز با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی و نمایندگانی از وزارت صنعت، معدن و معدن انجام شد با تاکید بر این که طراحی ابزارهای جدید در بورس کالا شتاب خوب و قابل توجهی دارد، اظهار نمود: همه امکانات در سازمان بورس در جهت پشتیبانی از این طرح ها در بورس کالا است.
وی با اشاره به اینکه بازار سرمایه بازاری باارزش بوده و رشد خواهد کرد، اظهار داشت: باید از ادبیات سیاسی در مورد بازار سرمایه دوری نماییم و علمی و تخصصی صحبت نماییم. حدود 62 میلیون سهامدار در بازار سرمایه وجود دارد و چشم مردم به این بازار است.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: البته مقامات سیاسی نمی توانند به این بازار توجه داشته باشند و هر فردی که کاندیدای ریاست جمهوری می شود باید برنامه ای برای این بازار داشته باشد، اما بازار سرمایه جایگاه تخصصی خودرا دارد و برخی صحبت ها که ممکنست از روی دلسوزی هم زده شود به بازار لطمه می زند.
دهقانی دهنوی با تاکید بر این که باید اعتماد به بازار سرمایه برگردانده شود، اشاره کرد: سهامداران باید بتوانند از روی تحلیل در بازار سرمایه تصمیم گیری کنند.

لزوم ارائه فرمول بلندمدت برای بازار سرمایه
ایشان سپس با اشاره به اینکه بورس کالا بیشتر متعلق به وزارت صنعت، معدن و معدن است تا وزارت اقتصاد عنوان کرد: هفته گذشته جلسه ای با وزیر صنعت، معدن و معدن داشتم و قرار شد توسعه خوبی بین بورس کالا و این وزارتخانه برقرار شود. عملیاتی که در بازار سرمایه انجام می شود هر چند که معامله و انتقال دارایی است اما در نهایت تاثیر خودرا روی رشد اقتصاد، تولید و اشتغال می گذارد.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه به سبب محدودیت ها، وضعیت سرمایه گذاری در کشور طی 10 تا 12 سال قبل مطلوب نبوده است، اظهار نمود: بازار سرمایه باید به سمت توسعه سرمایه گذاری بوسیله شفافیت حرکت نماید. دولت و مجلس شورای اسلامی باید به سرمایه گذاران افق بلندمدت عرضه کنند.
وی افزود: نمی توان به سرمایه گذار گفت امروز قیمت گاز اینقدر است اما فردا چون مشکلاتی از قبیل بودجه وجود دارد قیمت را افزایش داد. سرمایه گذار باید آگاه باشد که تا 10 سال آینده چه مکانیزمی بر قیمت ها حاکم است. باید به سرمایه گذار فرمول قیمت گذاری در آینده در صنایع مختلف داده شود.
دهقانی دهنوی با تاکید بر این که بورس کالا نیاز به توسعه دارد به افتتاح معاملات قرارداد آتی نقره اشاره نمود و اظهار داشت: صدها کالا و محصول دیگر در کشور وجود دارد که می تواند در بورس کالا عرضه شوند و به بازار جهانی راه پیدا کنند.

تاکید بر نظارت در سازمان بورس روی تخلف ها
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر این که بازار اوراق بهادار هم مانند بورس کالا نیاز به توسعه دارد، اظهار داشت: نهادهای مالی قبل از این به دو تا سه میلیون نفر خدمات ارائه می کردند اما هم اکنون باید به چند ده میلیون نفر خدمات دهد بدین سبب نیاز به ارتقاء دارند. در کشوری به این عظمت ما فقط 10 شرکت تامین سرمایه داریم باید تعداد این شرکتها بیشتر شود و متناسب با نیاز واقعی شرکتها خدمات دهند.
وی با اشاره به اینکه در سازمان بورس بحث نظارت اصل کار است توضیح داد: هیچ نهاد نظارتی در دنیا نمی تواند ادعا کند که 100 درصد تخلفات را پیدا می کند. در دنیا قسمتی از کشف تخلف ها بوسیله گزارش های مردمی صورت می گیرد بدین سبب ما دیده بان بازار را طراحی کردیم و باید توسعه دهیم.
دهقانی دهنوی از ارائه دو برنامه برای افزایش نظارت بر بازار سرمایه آگاهی داد و اظهار داشت: برنامه نخست بزرگ تر شدن گروه نیروی انسانی در سازمان است و برنامه دوم راه اندازی یک سیستم نظارتی است که بتواند به صورت خودکار معاملات را بررسی نموده و تخلفات را پیدا کند. زمانی که از تخلف صحبت می نماییم معامله گر باید بداند منظور چیست و نمی گردد تخلف سلیقه ای باشد.

برنامه سازمان برای پشتیبانی از سهامداران خرد
ایشان سپس از انجام اقداماتی برای تشکیل کانون سهامداران آگاهی داد و اظهار داشت: اقدامات مربوط به تشکیل کانون سهامداران حقیقی شروع شده و مطالعات اولیه آن صورت گرفته است. مقرر است یک هیات موسس بی طرف از افراد صاحب نام انتخابات را برگزار کرده و اعضای هیات مدیره این کانون را انتخاب کنند.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار همین طور با اشاره به مصوبه اخیر شورای عالی بورس در مورد پشتیبانی از سهامداران خرد اظهار نمود: این که سهامداران پرتفوی خودرا نفروشند و سود آنها تضمین شود همان اوراق اختیار فروش تبعی است اما ما کوشیدیم آنرا طوری توضیح دهیم که سهامداران متوجه شوند.
دهقانی دهنوی افزود: تعداد سهامداران خرد در بازار زیاد است هرچند که حجم پرتفوی آنها زیاد نیست. بدین سبب ما دنبال طراحی ابزاری هستیم که مردم به سمت سرمایه گذاری غیرمستقیم تشویق شوند.

بازدهی بازار سرمایه از همه بازارهای موازی بیشتر است
ایشان سپس با اشاره به اینکه بازدهی بازار سرمایه از همه بازارهای موازی بیشتر است، اشاره کرد: بررسی های 10 ساله ای که صورت گرفته نشان میدهد به غیر از یک دوره ای که قیمت جهانی طلا چند برابر شد بازدهی بورس از سایر بازارها بیشتر بوده است. سرمایه با رمزارزها از کشور خارج می شود.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه با انتقاد از تبلیغ سرمایه گذاری در رمزارزها در کشور اظهار نمود: از مجلس شورای اسلامی تقاضا داریم به ماجرای تبلیغ رمزارزها وارد شود. رمزارز در کشور برخلاف قانون است اما عده ای به آسانی از درگاه بانکی خرید و فروش می کنند برخی براین باورند رمزارزها بزرگترین حباب تاریخ مالی جهان است و الان تبدیل به کانالی برای خروج سرمایه از کشور شده است.
وی افزود: بجای این که مردم دارایی خودرا در جایی سرمایه گذاری کنند که نتیجه آن مشخص نیست و نفع آن به کشورهای دیگر می رسد به بازار سرمایه بیایند که سرمایه گذاری در این بازار منجر به توسعه اقتصادی کشور می شود.
دهقانی دهنوی با اشاره به اینکه در چند ماه گذشته سایر بازارهای مالی کشور نیز با نوسان مواجه گشتند، اظهار نمود: اما در این میان بازار سرمایه هنوز به حالت تعادل برنگشته و برای بازگشت تعادل به این بازار باید این اعتماد را به بازار برگردانیم. بازار سرمایه بازاری هوشمند است و به همه موضوعات زودتر و بیشتر واکنش نشان میدهد.
وی افزود: مردم باید بدانند که بازار سرمایه بازدهی بیشتری دارد اما باید الفبای آنرا رعایت نمایند. بدترین روش انتخاب سهم گوش دادن به حرف دیگران در فضای مجازی است و ما حتما با افرادی که سیگنال غلط به مردم می دهند برخورد خواهیم کرد.
وی با اشاره به اینکه کار اجرا باید به سازمان بورس واگذار شود، اظهار داشت: سایر نهادها باید فقط کمک کنند مجلس شورای اسلامی هر پیشنهادی دارد ما گوش شنوا هستیم و دولت هم باید هم نقش توسعه ای و هم مسئولیت پذیری ناشربودن خودرا بپذیرد. ما انتظار داریم قیمت عرضه اولیه ها به مدت یکسال به زیر قیمت عرضه نرسد. همین طور تبصره های موجود در بودجه نباید به بازار سرمایه لطمه وارد کند.

منبع:

1399/12/17
23:31:50
0.0 / 5
624
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها