شرط صدور چك ضمانت در قانون جدید

شرط صدور چك ضمانت در قانون جدید

معاون اداره پرداخت بانک مرکزی اعلام نمود که اگر قرار باشد چکی مطابق قانون جدید بعنوان ضمانت صادر شود، باید تاریخ و مشخصات صادرکننده و گیرنده روی آن درج شود.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، آمنه نادعلی زاده در یک برنامه تلویزیونی اظهار داشت: چک های فعلی به روال سابق می توانند پذیرش و پردازش شوند اما برای آنها یک زمان مشخصی از جانب بانک مرکزی تعیین خواهد شد و جمع آوری می شوند.
وی در ادامه در پاسخ به اینکه اگر گیرنده چک دریافتی را در سامانه صیاد تایید نکند چه می شود؟ بیان نمود: اصل این قانون جدید به نفع گیرنده چک است و باید از صادرکننده چک بخواهد تا چک را در سامانه صیاد ثبت کند و خودش هم چک را در این سامانه اگر مواردی که در چک نوشته شده بود با مواردی که در سامانه صیاد ثبت شده بود، مغایرت نداشت باید تایید کند.
معاون اداره پرداخت های بانک مرکزی تصریح کرد که اگر گیرنده چک را در سامانه صیاد تایید نکند، آن چک قابل پرداخت نخواهد بود.
وی با اشاره به اینکه مطابق قانون جدید، از زمانی چک تخصیص می یابد تا سه سال اعتبار دارد، اظهار داشت: پیش از این چک سفید را بعنوان ضمانت قبول می کردند اما اگر قرار باشد تا چکی مطابق قانون جدید بعنوان ضمانت صادر شود، باید تاریخ و مشخصات صادرکننده و گیرنده بر روی آن درج شود.
نادعلی زاده افزود: محدویتی برای انتقال چک ها در سامانه وجود ندارد و هر تعداد چک را می توان منتقل کرد. به غیر از کد ملی افراد برای ثبت چک در سامانه صیاد شناسه ملی شرکت ها و شهروندان بیگانه هم می توانند از این طریق چک به نفع آنها صادر می شود.
وی اضافه کرد: در زمان صدور چک های حقوقی امضا داران چک حقوقی نباید چک برگشتی چه به صورت شخصی و چه به صورت شرکتی داشته باشند تا بتوانند چک خویش را در صیاد ثبت کنند و در این حوزه تنها چک برگشتی مورد نظر است و بدهی تسهیلاتی مدنظر قانون نیست.
معاون اداره پرداخت بانک مرکزی در انتها اعلام نمود که تابحال حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد بانک ها به سامانه صیاد متصل شده اند و تا آخر اسفند ماه هم باقی بانک ها به این سامانه متصل می شوند.
گفتنی است؛ در جهت اجرای قانون جدید چک، از آغاز سال آینده دسته چک های جدید در بازار توزیع می شوند و صادرکننده چک باید آنرا در سامانه صیاد ثبت و گیرنده چک مشخصات آنرا تایید کند.
منبع:

1399/12/05
23:58:09
0.0 / 5
1430
تگهای خبر: پرداخت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها