افزایش بیش از ۲ برابری پرداخت تسهیلات بانكی به بخش خدمات

افزایش بیش از ۲ برابری پرداخت تسهیلات بانكی به بخش خدمات

فی بگیر: تازه ترین آمار انتشار یافته از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان میدهد که تسهیلات پرداختی بانک ها و موسسات اعتباری به بخش خدمات در 9 ماهه نخست امسال نسبت به زمان مشابه در سال قبل بیش از دو برابر شده و بخش خدمات، صنعت و معدن و تجاری به ترتیب بیشترین سهم از تسهیلات بانکی را به خود اختصاص داده اند.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، طبق این آمار در ۹ ماهه نخست امسال در مجموع بیش از ۱۲۱۹ هزار میلیارد تومان تسهیلات از طرف بانک ها و موسسات اعتباری به بخش های کشاورزی، صنعت و معدن، مسکن و ساختمان، تجاری، خدمات و سایر بخش های متفرقه پرداخت شده که نسبت به تسهیلات ۶۲۶ هزار و ۲۷۰ میلیارد تومانی در زمان مشابه سال قبل ۹۴.۸ درصد افزایش داشته است.
در این میان تسهیلات پرداختی به بخش صنعت و معدن با افزایش ۹۰.۱ درصدی در ۹ ماهه نخست امسال، به ۳۶۲ هزار و ۱۱۰ میلیارد تومان رسیده است. مقدار این تسهیلات در ۹ ماه اول سال قبل ۱۹۰ هزار و ۴۴۰ میلیارد تومان بوده است.
همین طور سهم تسهیلات پرداختی بانک ها و موسسات اعتباری به بخش صنعت و معدن از کل تسهیلات پرداخت شده به بخش های کشاورزی، صنعت و معدن، مسکن و ساختمان، تجاری، خدمات و سایر بخش های متفرقه در ۹ ماهه نخست سال گذشته، ۳۰.۴ درصد بوده که امسال این رقم به ۲۹.۷ درصد رسیده است.
این در شرایطی است که طبق قانون برنامه ششم توسعه، بانک مرکزی (شورای پول و اعتبار) مکلف است سیاست های پرداخت تسهیلات بانکی را به شکلی تنظیم کند که سهم بخش صنعت و معدن از تسهیلات پرداختی سالانه طی اجرای قانون برنامه حداقل ۴۰ درصد باشد.
تسهیلات پرداختی بانک ها و موسسات اعتباری به بخش تجاری نیز در در ۹ ماهه نخست سال قبل ۱۲۰ هزار و ۹۳۰ میلیارد تومان بوده که با ۸۳.۳ درصد افزایش به ۲۲۱ هزار و ۶۳۰ میلیارد تومان در ۹ ماهه نخست سال جاری رسیده است.
با این وجود سهم بخش تجاری از کل تسهیلات پرداختی به بخش های یاد شده از ۱۹.۳ درصد در ۹ ماهه ماه اول سال ۱۳۹۸ به ۱۸.۲ درصد امسال افزایش یافته است.
در این میان بیشترین تسهیلات پرداختی بانک ها و موسسات اعتباری به بخش خدمات اختصاص یافته که در ۹ ماهه نخست امسال سهم ۳۹.۵ درصدی از کل تسهیلات پرداختی، معادل ۴۸۱ هزار و ۳۴۰ میلیارد تومان را به خود اختصاص داده که نسبت به زمان مشابه در سال گذشته، ۱۲۳.۸ درصد افزایش داشته است.
پس از بخش خدمات، صنعت و معدن وبازرگانی به ترتیب بخش کشاورزی و مسکن ۶.۹ و ۵.۷ درصد از کل تسهیلات پرداختی بانک ها و موسسات اعتباری را دریافت کرده اند.
البته تسهیلات پرداختی به دو بخش کشاورزی و مسکن به ترتیب ۵۸.۱ و ۵۲.۱ درصد نسبت به ۹ ماهه اول سال قبل افزایش داشته و به ۸۴ هزار و ۱۴۰ میلیارد و ۷۰ هزار و ۱۶۰ میلیارد تومان رسیده است.
منبع:

1399/12/01
13:57:04
0.0 / 5
843
تگهای خبر: پرداخت , تجارت , توسعه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها