صعود دلار در معاملات جهانی

صعود دلار در معاملات جهانی

ارزش دلار مقابل بیشتر ارزهای مهم افزایش پیدا کرد.


به گزارش فی بگیر به نقل از رویترز، اطمینان سرمایه گذاران به رشد اقتصادی آمریکا هنوز به صورت کامل احیا نشده است. داده های جدید نشان داده است که در ماه دسامبر حجم سرمایه خروجی از آمریکا ۰.۶ میلیارد دلار بیشتر از حجم سرمایه ورودی به این کشور بوده است. همینطور در این ماه دارندگان اوراق قرضه دلاری حدود ۲۰.۷ میلیارد دلار از این اوراق را به فروش رسانده اند. با این وجود خبر امیدوارکننده برای رشد اقتصادی آمریکا این می تواند باشد که رشد بخش خرده فروشی در این ماه باز هم نسبت به ماه قبل افزایش داشته است که این مسئله به تقویت رشد اقتصادی کمک خواهد نمود.
وقوع رشته ای از کولاک های برفی و سرمای کم سابقه در شماری از ایالت های آمریکایی می تواند سبب کاهش مجدد سطح فعالیتهای اقتصادی در ماه فوریه شود و بازگشت اقتصاد به سطوح بالاتر را با تاخیر همراه کند. حالا در ایالت های تگزاس، اورگون و می سی سی پی حالت فوق العاده اعلام شده و برای ساکنین ۱۹ ایالت این کشور وضعیت اخطار صادر گردیده است. بارش سنگین برف باعث قطعی برق، اختلال در برنامه حمل و نقل عمومی و پروازها و همینطور اختلال در زنجیره حمل و نقل شده است که به صورت موقت بعضی از کسب و کارها را با تعطیلی قسمتی از بخش ها مواجه کرده است.
بعد از آنکه دموکرات ها در مجلس سنا نتوانستند دو سوم کل آرا را برای استیضاح ترامپ به دست آورند، حالا یک سناتور جمهوری خواه از احتمال استیضاح کامالا هریس- معاون اول بایدن در صورت کسب اکثریت کنگره و سنا توسط جمهوری خواهان اطلاع داده است! لیندزی گراهام که از وی بعنوان یکی از چهره های حامی ترامپ یاد می شود همینطور از ضرورت جایگزینی سناتورهای جمهوری خواهی سخن گفته است که به استیضاح ترامپ رای مثبت داده بودند. کمیته مرکزی حزب جمهوری خواه رای چارلز بور- سناتور جمهوری خواه کارولینای شمالی به استیضاح ترامپ را شوکه کننده خوانده است.
ماریو دراگی- رئیس سابق بانک مرکزی اروپا با کسب رای اعتماد مجلس ایتالیا نخست وزیر جدید این کشور خواهد بود. انتصاب یک فرد با سابقه بانکی در کشوری که یکی از حادترین بحران های بدهی را در قاره سبز دارد می تواند تا حدی سبب آرامش خیال بیشتر معامله گران از آینده سومین اقتصاد بزرگ منطقه یورو شود. از وی بعنوان چهره ای توانمند در مدیریت بحران بدهی که جدی ترین مشکل اقتصاد ایتالیا هم هست یاد می شود. خیلی از سمت ها کلیدی نظیر وزرای دفاع و خارجه در سمت خود ابقا شده اند و تیم دراگی بیشتر در حوزه اقتصادی فعال خواهد بود.
رشد اقتصادی خیلی از کشورها در سال قبل بسیار بد بود. مرکز آمار انگلیس در گزارشی اعلام نمود اقتصاد این کشور در سال ۲۰۲۰ به میزان ۹.۹ درصد کوچک شده است که این عملکرد از سال ۱۷۰۹ بدین سو سابقه نداشته است. پیش از این رشد اقتصادی خیلی از دیگر اقتصادهای مهم اروپایی یعنی فرانسه و ایتالیا به کمترین سطح تاریخی خود رسیده بود. با عنایت به باقی ماندن محدویت های رفت و آمدی و کسب و کار در خیلی از کشورها انتظار می رود روند احیای اقتصادی جهان طولانی تر از چیزی شود که تا پیش از این تصور می شد و رشد اقتصادی سه ماهه نخست سال جاری بیشتر کشورها کمتر از مقادیر مورد انتظار قبلی خواهد بود.
وادار شدن دولت ها به تزریق گسترده نقدینگی و اجرای بسته های محرک اقتصادی با هدف کاستن از تبعات اقتصادی کرونا، حالا خویش را به شکل افزایش قیمت ها نشان داده است. در بزرگ ترین اقتصاد اروپایی، نرخ تورم آلمان در ماه ژانویه افزایش محسوسی نسبت به ماهقبل داشته هر چند بازهم نسبت به نرخ هدف گذاری شده دو درصدی فاصله بسیاری داشته است. طبق اعلام مرکز آمار این کشور، متوسط بهای مصرف کننده مثبت یک درصد بوده که ۱.۱ درصد بیشتر از رقم ثبت شده ماه قبل و ۰.۲ درصد بیشتر از انتظارات فعالان اقتصادی بوده است. این نرخ تورم بالاترین تورم ثبت شده در هفت ماه اخیر در این کشور به حساب می آید.
طبق اعلام دفتر کنترل بودجه آمریکا کسری بودجه دولت این کشور در ماه ژانویه با افزایشی قابل توجه به ۱۶۳ میلیارد دلار رسیده که این رقم در مقایسه با ماه قبل ۱۴۰ میلیارد دلار بیشتر شده است. به قول کارشناسان، در صورت تداوم روند حمایت های دولت از بخش های مختلف که تحت تأثیر کرونا قرار گرفته اند، باید منتظر ثبت رکوردهای جدیدی در کسری بودجه دولت باشیم. تا پیش از روی کار آمدن بایدن دولت ۹۰۰ میلیارد دلار به پشتیبانی از بخش های مختلف اقتصادی تخصیص داده بود و دولت بایدن هم یک بسته حمایتی دیگر به ارزش حدود دو تریلیون دلار را پیشنهاد داده است.
روابط روسیه و غرب بر سر بازداشت مخالف سرنشناس ولادمیر پوتین رو به وخامت رفته است و بعد از دستگیری شماری از معترضین در این کشور و اعتراض اروپایی ها، مسکو سه دیپلمات اروپایی را از این کشور اخراج کرد. افزایش تنش ها در اروپا سبب نگرانی معامله گران از بالا رفتن خطر های ژئوپلتیک در قاره سبز و اختلال در بازار انرژی با عنایت به نقش پررنگ روسیه در تأمین انرژی اروپا شده است.
دلار به صورت متوسط حدود هفت درصد ارزش خویش را مقابل سبد ارزهای مهم جهانی از دست داد اما انتظار می رود روزهای بهتری در انتظار دلار باشد چون که چشم انداز اقتصادی آمریکا رو به بهبود است و تیم جدید مدیریت وزارت خزانه داری هم مخالف تضعیف دلار به حساب می آید. بانک مرکزی آمریکا احیانا نرخ بهره را در نزدیکی صفر درصد حفظ خواهد نمود اما زمزمه هایی از امکان رسیدن نرخ بهره به سطح منفی در انگلیس به گوش می رسد. بانک مرکزی انگلیس پیشبینی کرده است رشد سه ماهه نخست سال جاری اقتصاد این کشور منفی چهار درصد باشد و روند احیای اقتصاد تا آخر سال به طول بیانجامد.
تابحال بیشتر از ۱۱۰ میلیون و ۲۲۳ هزار و ۶۱۲ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین دو میلیون و ۴۳۴ هزار و ۵۶۱ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۵۰۰ هزار و ۳۶۷ نفر، برزیل با ۲۴۰ هزار و ۹۸۳ نفر، مکزیک با ۱۷۵ هزار و ۹۸۶ نفر، هند با ۱۵۶ هزار و ۳۸ نفر و انگلیس با ۱۱۸ هزار و ۹۳۳ نفر بوده است.
استراتژیست های ارزی آی ان جی در یادداشتی نوشتند: برآیند وضع موجود نشان داده است که تغییری بنیادین یا سریع در سیاست های بانک مرکزی آمریکا متصور نخواهد بود. نرخ بهره های واقعی در سطح منفی یا حدود صفر باقی خواهند ماند و تغییر در سیاست های فعلی مستلزم آن خواهد بود که تا آخر سه ماهه دوم سال شاهد احیای اقتصاد این کشور و بازگشت به سطوح پیش از کرونا باشیم. فعلا چنین چشم اندازی خیلی محتمل نیست.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۴۳ درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۰.۸۹۲ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس هم معادل ۱.۱۱۳ دلار اعلام گردید (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است).
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۴۱ درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۸۵ دلار مبادله شد. یورو ۰.۵۲ درصد پایین رفت و با رفتن به کانال ۱.۲۰ به ۱.۲۰۴ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۴۷ درصد افزایش به ۱۰۵.۸۰۲ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۲۹۰ دلار مبادله شد. همینطور نرخ برابری دلار معادل ۶.۴۵۸ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1399/11/30
18:12:10
0.0 / 5
669
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها