معاون سازمان امور مالیاتی خبر داد

پذیرش ۷۰ درصد خوداظهاری مودیان

پذیرش ۷۰ درصد خوداظهاری مودیان

معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور، از پذیرش 70 درصد خوداظهاری مودیان در اجرای ماده 97 قانون مالیات های مستقیم و با فعال شدن موتور ریسک بعنوان یکی از با اهمیت ترین دستاوردهای طرح جامع مالیاتی آگاهی داد.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، محمد مسیحی با اعلان اینکه برای نخستین بار و با اجرای ماده ۹۷ قانون مالیات های مستقیم امسال و برای عملکرد سال ۹۸، نزدیک به ۷۰ درصد اظهارنامه های مالیاتی بدون رسیدگی و برمبنای الگوی مدیریت ریسک و تمکین مالیاتی مورد پذیرش قرار گرفت، اظهار داشت: این دستاورد در سایه اجرای پروژه های طرح جامع مالیاتی و حرکت نظام مالیاتی به سمت هوشمندسازی به دست آمده است.

وی با اشاره به الگوی مدیریت ریسک و تمکین مالیاتی بعنوان الگوی مورد پذیرش همه نظام های مالیاتی اظهار داشت: رسیدگی تمامی اظهارنامه های مالیاتی به مفهوم هدر دادن منابع و افزایش هزینه های وصول مالیات می باشد و از سویی کشف فرار و تقلب مالیاتی را با مشکل جدی مواجه می کند. بدین سبب روش جایگزین مشروط سازی رسیدگی های مالیاتی به میزان درجه ریسک مودیان و با استناد به اطلاعات قابل اتکا با رعایت اصل اهمیت می باشد که این مساله منجر به بهبود کیفیت گزارش های حسابرسی، ابراز صادقانه و افزایش تمکین مالیاتی می گردد.

طبق اعلام سازمان امور مالیاتی، معاون این سازمان اشاره کرد: همه نظام های مالیاتی با انجام بازی ریسک و تمکین مالیاتی به دنبال کاهش هزینه های وصول مالیات، افزایش رضایت مندی مودیان و وصول درآمدهای مالیاتی به صورت واقعی و عادلانه از کارهای اقتصادی هستند که منجر به بهبود تمکین مالیاتی بعنوان شاخص کارآمدی و اثربخشی نظام مالیاتی می گردد.
مسیحی عنوان کرد: با پذیرش خوداظهاری نزدیک به ۷۰ درصد اظهارنامه های مالیاتی مودیان درمجموع شامل اشخاص حقیقی و حقوقی برای نخستین بار امسال بعنوان با اهمیت ترین دستاورد طرح جامع مالیاتی، فقط حدود ۳۰ درصد از اظهارنامه های مالیاتی مورد رسیدگی قرار می گیرد که برای رسیدگی به این ۳۰ درصد نیز دستورالعمل جامع حسابرسی تدوین و ابلاغ گردیده است.

وی افزود: برمبنای دستورالعمل مذکور اولویت اول ادارات امور مالیاتی، رسیدگی به دفاتر و اسناد و مدارک ابرازی یا به دست آمده و متکی به بانکهای اطلاعاتی سازمان می باشد. بدین سبب ادارات امور مالیاتی موظفند مادامی که مودیان مالیاتی همکاری لازم را درباب نگهداری و ارائه اسناد و مدارک مثبته داشته باشند و امکان حسابرسی برمبنای یاد شده وجود داشته باشد، از اعمال سلیقه و برآوردهای غیرکارشناسی خودداری نموده و اولویت اول خودرا در رسیدگی های مالیاتی، اسناد و مدارک قرار دهند.

گفتنی است، در اجرای تبصره ماده ۱۰۰ نیز مالیات بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار مودی بدون رسیدگی قطعی شده است که با لحاظ این تعداد از مودیان و با بهره گیری از هر دو ظرفیت قانونی ماده ۹۷ و تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات های مستقیم، میزان پذیرش خوداظهاری مودیان در امسال، به حدود ۸۵ درصد می رسد.1399/11/29
14:05:01
0.0 / 5
1097
تگهای خبر: اقتصاد , كیفیت , مدارك , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها