سهام وال استریت ریخت

سهام وال استریت ریخت

فی بگیر: همه فاکتورهای مهم بورس آمریکا گرفتار ریزش شدند.


به گزارش فی بگیر به نقل از بلومبرگ، جروم پاول- رئیس بانک مرکزی آمریکا با تاکید بر اهمیت حفظ سیاست های مالی کنونی گفته است که بازار کار در وضعیت شکننده ای قرار دارد و باید تا رسیدن به وضعیت تعادل به پشتیبانی از آن ادامه داد. وی که در جمع اعضای کلوب اقتصادی نیویورک حاضر شده بود هشدار داد رسیدن به حالت اشتغال کامل اصلا کار راحتی نخواهد بود و نیازمند آنست که اقدامات بیشتری چه در حوزه سیاست گذاری و چه در حوزه میدانی صورت گیرد. پاول همین طور نگرانی ها از افزایش شدید تورم با ادامه روند کنونی را منطقی دانست اما وعده داد که فدرال رزرو با تمام توان تلاش کند اوضاع را مدیریت کند.
در شرایطی که بانک مرکزی آمریکا رسیدن به تورم بالای دو درصد را هدف گذاری کرده اما با وجود تزریق نقدینگی گسترده به بازارها، شتاب افزایش قیمت ها طبق انتظارات پیش نرفته به شکلی که متوسط نرخ تورم بزرگ ترین اقتصاد جهان در ۱۲ ماه منتهی به ژانویه بدون تغییر نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به سطح ۱.۴ درصد رسید که این نرخ تورم ۰.۱ درصد کمتر از نرخ مورد انتظار قبلی و بالاترین سطح تورمی ثبت شده در آمریکا در چهار ماهه اخیر بوده است. بیشتر مفسرین براین باورند که بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را در محدوده فعلی باقی نگه خواهد داشت.
صورت های مالی انتشار یافته خیلی از شرکت های بزرگ حاکی از آنست که میزان سودها به تدریج رو به افزایش و تقاضا تا حدی احیا شده است. با وجود افت سنگین سرمایه گذاری های جدید انتظار می رود تا اختتام امسال سطح کارهای اقتصادی تا حد زیادی به میزان پیش از شروع کرونا بازگردد. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی منشا ویروس کرونا به احتمال زیاد یک حیوان بوده است و فرضیات ساخت این ویروس در آزمایشگاه خیلی محتمل نیست مساله ای که می تواند زنگ هشداری برای شیوع ویروس های دیگری از این دست و از یک حیوان دیگر به انسان ها باشد.
کاهش شمار مبتلایان به کرونا در خیلی از کشورها همزمان با پیشبرد واکسیناسیون موجب امیدواری معامله گران به پایین آمدن تلفات و اعمال محدودیت های جدید شده است. با افزایش سطع عمومی کارهای اقتصادی جریان تجارت جهانی بار دیگر تقویت شده و حجم مبادلات تجاری بین کشورهای مختلف و همین طور سفارشات جدید برای کالاهای اساسی افزایش یافته و برای اولین باز از زمان شیوع کرونا، شاخص ریسک سیتی گروپ در سطح جهان به زمان پیش از شروع همه گیری بازگشته است.
گزارش انتشار یافته از وضعیت بازار کار آمریکا نشان میدهد شمار متقاضیان دریافت مزایای بیکاری تا اختتام ماه ژانویه به پایین ترین سطح خود از ماه نوامبر رسیده است که می تواند نشانه ای از شروع مجدد روند استخدام ها در بزرگ ترین اقتصاد جهان باشد. انتظار می رود در ماه ژانویه اقتصاد آمریکایی موفق به اشتغال زایی برای ۱۰۰ هزار نفر شده باشد که در صورت تحقق بیان کننده تغییر روندی محسوس بعد از ماه دسامبر است که در آن خالص اشتغال زایی به رقم منفی ۱۴۰ هزار رسیده بود. نرخ بیکاری در آمریکا از زمان شیوع ویروس کرونا عموما رو به افزایش بوده است.
ژانت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا در نشستی با مدیران شرکت های بزرگ مالی این کشور از ایده صدور اوراق بهادار با سررسیدهای بلندمدت تر در بازارهای حراج اوراق حمایت کرده است. این اقدام در کنار کوشش های دولت بایدن برای رونمایی از یک بسته محرک نقدی دیگر یک سیگنال نیرومند از جانب کاخ سفید برای پشتیبانی از بازارهای مالی تلقی می شود. همین طور تعدادی از منابع خبری اطلاع داده اند گروهی از نمایندگان دموکرات به دنبال طرحی هستند که در صورت تصویب شدن، معافیت های مالیاتی جدیدی را برای شاغلینی که به سبب کرونا با کاهش درآمد مواجه گشته اند در نظر خواهد گرفت.
شاخص خوشبینی به اقتصاد آمریکا در ابتدای ماه فوریه با افزایش ۱.۸ واحدی به ۵۱.۹ واحد رسیده است که بالاترین سطح ثبت شده از ماه اکتبر شمرده می شود. دموکرات ها که حالا کنگره و سنا و هم چنین کنترل کاخ سفید را در دست دارند در تلاش هستند تا بسته حمایتی جدید را با ۱.۹ تریلیون دلار اعتبار به تصویب رسانده و اجرائی کنند. تا قبل از این دولت قبلی حدود ۳.۵ تریلیون دلار برای مقابله با تبعات اقتصادی کرونا و کمک به تقویت رشد بخش های مختلف هزینه کرده بود که انتظار می رود این روند کماکان ادامه داشته باشد.
تا حالا بیش از ۱۰۸ میلیون و ۲۹ هزار و ۸۴۵ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین دو میلیون و ۳۶۹ هزار و ۱۱۸ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۴۸۳ هزار و ۴۸۷ نفر، برزیل با ۲۳۴ هزار و ۹۴۵ نفر، مکزیک با ۱۶۹ هزار و ۷۶۰ نفر، هند با ۱۵۵ هزار و ۴۴۳ نفر و انگلیس با ۱۱۴ هزار و ۸۵۱ نفر بوده است.
آرتور هوگان- تحلیلگر ارشد بازار سرمایه در موسسه نشنال سکیوریتیز کورپوریشن - اظهار داشت: حالا زمان آن رسیده است که توجه معامله گران و فعالان بازار به فاکتورهای بنیادی جلب شود. اخبار مربوط به ویروس امیدوارکننده تر از قبل هستند بااینکه هنوز تا خلاصی از آن فاصله بسیاری داریم اما می توانیم ردپای بهبود تدریجی در بخش های مختلف مشاهده نماییم. باتوجه به حضور خوب و نیرومند سیاست گذاران پولی، بازارها کمتر نسبت به کافی نبودن سیاست های پولی و مالی برای پشتیبانی از رشد اقتصادی نگران اند.
بورس آمریکا
در وال استریت، همه شاخص ها نزولی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایینتری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۳۴ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۱ هزار و ۳۱۳.۶۲ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۲۲ درصد کاهش تا سطح ۳۹۰۱.۰۳ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۰۴ درصد کاهش در سطح ۱۳ هزار و ۹۵۵.۴۵ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۰۷ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۵۲۸.۷۲ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با صعود ۰.۷۷ درصدی و ایستادن در سطح ۱۴ هزار و ۴۰.۹۱ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با عقبگرد ۰.۲ درصدی در سطح ۵۶۶۹.۸۲ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۳۴ درصد پایین رفت و به ۸۰۳۷.۶۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با افزایش ۰.۱۹ درصدی تا سطح ۲۹ هزار و ۵۶۲.۹۳ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۴۵ درصد بالا رفت و در سطح ۳۰ هزار و ۱۷۳.۵۷ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" افزایش ۲.۱۴ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۵۸۰۷.۷۲ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۱ درصد ریزش و ایستادن در سطح ۶۸۵۰.۱۱ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر فاکتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها نزولی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۱.۱۸ درصد کاهش به ۵۷.۹۹ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با کاهش ۰.۹۳ درصدی به ازای ۶۰.۹۰ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با افت ۱.۰۹ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۸۲۴ دلار معامله شد. هر اونس نقره با کاهش ۰.۵۶ درصدی به ازای ۲۶.۹۳ دلار مبادله شد.
منبع:

1399/11/24
23:21:01
0.0 / 5
726
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها