جزئیات بازپرداخت وام های ارزی صندوق توسعه ملی به ریال

جزئیات بازپرداخت وام های ارزی صندوق توسعه ملی به ریال

به گزارش فی بگیر با افزایش نرخ ارز، بازپرداخت تسهیلات ارزی سررسید شده تا آخر سال جاری برای ولید کنندگان و سرمایه گذاران بخش خصوصی که فاقد درآمد ارزی هستند به صورت ریالی صورت خواهد گرفت.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، صندوق توسعه ملی اوایل دهه ۹۰ به منظور ذخیره بخشی از درآمدهای حاصل از فروش نفت بوجود آمد که سالانه و بر مبنای قانون درصدی از منابع نفتی به آن واریز می شود تا در کنار ذخیره ای برای نسل های آینده بتواند از محل منابع آن در جهت توسعه هم بهره برد.

طبق اساسنامه صندوق توسعه ملی از محل منابع آن تسهیلات در دو بخش ارزی و ریالی پرداخت می شود و استفاده کنندگان از فعالان اقتصادی بخش خصوصی، تعاونی و بنگاه های اقتصادی متعلق به موسسات عمومی غیر دولتی هستند.

اما با عنایت به سر رسید تسهیلات ارزی پرداخت شده، به تازگی هیات امنای صندوق توسعه ملی دراین باره تصمیم گرفت که پرداخت برای برخی گروه ها به صورت ارزی نبوده و ریالی انجام شود؛ این تصمیم به علت افزایش نرخ ارز و کاهش توان بازپرداخت تسهیلات گیرندگان به صورت ارزی دریافت شده است.

پیشنهاد رئیس جمهور و صدور مجوز از جانب رهبری

این در حالی است که با عنایت به شرایط ارزی موجود، رئیس محترم جمهو در نامه ای حضور مقام معظم رهبری ضمن تشریح مبحث درخواست می کند که صندوق توسعه ملی مجاز باشد بازپرداخت تسهیلات ارزی برای تولید کنندگان و سرمایه گذاران بخش خصوصی با واحد تولیدی فعال که با تشخیص هیات امنای صندوق فاقد درآمد ارزی برای بازپرداخت ارزی هستند را به صورت ریالی و بر مبنای نرخ ارز سامانه معاملات الکترونیکی بانک مرکزی در روز پرداخت دریافت کند، رهبری هم با پیشنهاد رئیس جمهور موافقت می کنند.

بر ان اساس هیات امنای صندوق در مهرماه سال جاری نحوه تسویه مطالبات ارزی صندوق توسعه ملی به صورت ریالی را تصویب و شیوه نامه اجرایی مصوبه را منوط به تهیه هیات عامل صندوق توسعه ملی و تصویب کمیسیون تخصصی نمایندگان اعضای هیات امنای صندوق کرد که این اقدامات صورت گرفت.

پرداخت ریالی به نرخ روز بانک مرکزی

این شیوه نامه در ۲۱ بهمن ماه به بانکهای عامل ابلاغ گردیده و بر مبنای آن تسهیلات گیرندگان ارزی بخش خصوصی فعال از محل منابع صندوق توسعه ملی که اقساط سررسید شده آنها تا آخر سال ۱۳۹۹ است و فاقد درآمد ارزی بر مبنای تایید مراجع قانونی همچون بانک مرکزی و گمرک هستند، می توانند مطابق ضوابط درخواست پرداخت اقساط سر رسید شده را به صورت ریالی و بر مبنای نرخ ارز سامانه معاملات الکترونیکی ارز(ETS ) در روز باز پرداخت را به بانک عامل خود ارسال و مبحث را پیگیری کنند.

بنابر این این امکان فقط برای واحد های تولیدی فعال بخش خصوصی که با تاکید مراجع قانونی فاقد درآمد ارزی هستند و اقساط سررسید آنها تا آخر سال ۱۳۹۹ است و سایر موارد را شامل نمی گردد.

طبق آخرین گزارش عملکرد صندوق توسعه ملی تا آخر سال 1398، کل قراردادهای عاملیت ارزی منعقده با بانکهای عامل ۱۱۱ میلیارد و ۲۲۳ میلیون دلار بوده است. از این رقم تسهیلات اعطایی به ۳۲۲ طرح ارزی، تأمین مالی و پذیرش شده و از محل این قراردادها توسط صندوق ۳۵ میلیارد و ۵۹ میلیون دلار اعلام وصول شده است. از میزان اعلام وصول شده ۳۱۹ طرح با مبلغ ۳۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار به مرحله تخصیص ارز رسیده که بانک مرکزی برای آن نامه مسدودی صادر کرده است.

از طرح های تأمین مالی شده هم ۳۱۴ طرح تا آخر سال گذشته موفق به گشایش اعتبار اسنادی به مبلغ ۳۰ میلیارد و ۳۸۰ میلیون دلار شده و به ۳۰۷ طرح با مبلغ ۲۱ میلیارد و ۵۱۵ میلیون دلار پرداخت قطعی صورت گرفته است.
1399/11/23
13:02:28
0.0 / 5
593
تگهای خبر: اقتصاد , پرداخت , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها