ركوردشكنی وال استریت

ركوردشكنی وال استریت

به گزارش فی بگیر سه شاخص اصلی بورس وال استریت به بالاترین سطح تاریخی خود رسیدند.


به گزارش فی بگیر به نقل از بلومبرگ، بعد از چندین ماه افزایش متوالی کسری حساب تجاری آمریکا این روند در ماه دسامبر متوقف گردید و کسری تجاری این کشور با کاهش ۲.۴ میلیارد دلاری نسبت به ماه پیش از ان به ۶۶.۶ میلیارد دلار رسید. طی این مدت حجم واردات آمریکا با ۱.۵ درصد افزایش به ۲۵۶.۶ میلیارد دلار رسیده و صادرات هم با صعود ۳.۴ درصدی طی یک ماه، رقم ۱۹۰ میلیارد دلار را به ثبت رسانده است. در مجموع سال ۲۰۲۰ آمریکا ۱۰۱.۹ میلیارد دلار کسری تجاری داشته که نسبت به سال قبل آن ۱۷.۷ درصد بیشتر شده است.
گزارش انتشار یافته از وضعیت بازار کار آمریکا نشان میدهد شمار متقاضیان دریافت مزایای بیکاری تا آخر ماه ژانویه به پایین ترین سطح خود از ماه نوامبر رسیده است که می تواند نشانه ای از آغاز مجدد روند استخدام ها در بزرگ ترین اقتصاد جهان باشد. انتظار می رود در ماه ژانویه اقتصاد آمریکایی موفق به اشتغال زایی برای ۱۰۰ هزار نفر شده باشد که در صورت تحقق مبین تغییر روندی محسوس بعد از ماه دسامبر است که در آن خالص اشتغال زایی به رقم منفی ۱۴۰ هزار رسیده بود. نرخ بیکاری در آمریکا از زمان شیوع ویروس کرونا عمدتا رو به افزایش بوده است.
ژانت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا در نشستی با مدیران شرکتهای بزرگ مالی این کشور از ایده صدور اوراق بهادار با سررسیدهای بلندمدت تر در بازارهای حراج اوراق حمایت کرده است. این اقدام در کنار تلاشهای دولت بایدن برای رونمایی از یک بسته محرک نقدی دیگر یک سیگنال نیرومند از سوی کاخ سفید برای پشتیبانی از بازارهای مالی تلقی می شود. همینطور بعضی از منابع خبری اطلاع داده اند گروهی از نمایندگان دموکرات به دنبال طرحی هستند که در صورت تصویب شدن، معافیت های مالیاتی جدیدی را برا برای شاغلینی که به سبب کرونا با کاهش درآمد مواجه گشته اند در نظر خواهد گرفت.
شاخص خوش بینی به اقتصاد آمریکا در ابتدای ماه فوریه با افزایش ۱.۸ واحدی به ۵۱.۹ واحد رسیده است که بالاترین سطح ثبت شده از ماه اکتبر شمرده می شود. دموکرات ها که حالا کنگره و سنا و هم چنین کنترل کاخ سفید را در دست دارند در تلاش هستند تا بسته حمایتی جدید را با ۱.۹ تریلیون دلار اعتبار به تصویب رسانده و اجرایی کنند. تا قبل از این دولت قبلی حدود ۳.۵ تریلیون دلار برای مقابله با تبعات اقتصادی کرونا و کمک به تقویت رشد بخش های مختلف هزینه کرده بود که انتظار می رود این روند کماکان ادامه داشته باشد.
در شرایطی که رشد اقتصادی کشورهای جهان درحال افزایش است رئیس بانک مرکزی اروپا از در پیش بودن یک دوره سخت دیگر اطلاع داده است. کریستین لاگارد با اعلان اینکه اقتصاد اروپا در یک چاله عمیق قرار دارد از تاخیر در پیشرفت برنامه واکسیناسیون طبق برنامه ریزی قبلی انتقاد کرده است. صندوق بین المللی پول پیشبینی خود از رشد اقتصادی سال جاری کشورهای عضو منطقه یورو را با یک درصد کاهش به ۴.۲ درصد رسانده است. برآورد این نهاد از رشد اقتصادی هر چهار اقتصاد بزرگ اروپایی کاهش یافته است.
با ادامه تحقیقات در مورد راه های مقابله با کرونا واکسن های جدید در حال ورود به بازار هستند. شرکت جانسون اند جانسون اعلام نموده است واکسن جدید ساخت این شرکت می تواند تا ۸۸ درصد برابر کرونا ایمنی بوجود آورد. با این وجود بعضی از گزارشات حاکی از واکنش های شدید آلرژیک افراد دریافت کننده واکسن های موجود بوده است که در بعضی از موارد حتی به مرگ فرد ختم شده است. اگر واکسن ها موفق به ایجاد ایمنی در سطح همگانی نشوند این نگرانی وجود دارد که شاهد جهش های مجدد ویروس کرونا و بروز آن به شکل نیرومندتر باشیم.
رشد اقتصادی منفی ۳.۵ درصد اقتصاد آمریکا در سال ۲۰۲۰ حتی بدتر از چیزی بود که در رکود بزرگ ۲۰۰۹ به ثبت رسید و این مسئله، لقب بدترین عملکرد اقتصادی را از زمان جنگ جهانی دوم از آن ۲۰۲۰ می کند. سال ۲۰۲۰ برای بازار کار هم سال بسیار بدی بود و ۱۰ میلیون آمریکایی هم اکنون بیکار هستند. طبق اعلام وزارت بازرگانی آمریکا، تنها رشد اقتصادی منفی ۱۱.۶ درصدی سال ۱۹۴۶ از عملکرد اقتصاد در سال ۲۰۲۰ بدتر بوده و نوار ۱۱ سال رشد اقتصادی مثبت هم در نتیجه این اتفاق پاره شده است. انتظار می رود روند رو به رشد اقتصاد این کشور سال جاری باردیگر از سر گرفته شود.
تابحال بیشتر از ۱۰۵ میلیون و ۷۳۷ هزار و ۹۹۴ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین دو میلیون و ۳۰۳ هزار و ۵۱ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۴۶۹ هزار و ۶۴ نفر، برزیل با ۲۲۹ هزار و ۹۷ نفر، مکزیک با ۱۶۲ هزار و ۹۲۲ نفر، هند با ۱۵۴ هزار و ۹۵۶ نفر و انگلیس با ۱۱۱ هزار و ۲۶۴ نفر بوده است.
آرتور هوگان- تحلیلگر ارشد بازار سرمایه در موسسه نشنال سکیوریتیز کورپوریشن - اظهار داشت: حالا زمان آن رسیده است که توجه معامله گران و فعالان بازار به شاخصهای بنیادی جلب شود. اخبار در ارتباط با ویروس امیدوارکننده تر از قبل هستند باآنکه هنوز تا خلاصی از آن فاصله بسیاری داریم اما می توانیم ردپای بهبود تدریجی در بخش های مختلف مشاهده نماییم. باتوجه به حضور خوب و نیرومند سیاست گذاران پولی، بازارها کمتر نسبت به کافی نبودن سیاست های پولی و مالی برای پشتیبانی از رشد اقتصادی نگران اند.
بورس آمریکا
در وال استریت، همه شاخص ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۲ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۱ هزار و ۱۱۸.۲۱ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۳۵ درصد صعود تا سطح ۳۸۸۵.۴۲ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۳۹ درصد افزایش در سطح ۱۳ هزار و ۸۳۱.۹۱ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۲۲ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۴۸۹.۳۳ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با ریزش ۰.۰۳ درصدی و ایستادن در سطح ۱۴ هزار و ۵۶.۷۲ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با پیشروی ۰.۹ درصدی در سطح ۵۶۵۹.۲۶ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۱.۱۳ درصد بالا رفت و به ۸۲۱۴.۷۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با افزایش ۱.۵۴ درصدی تا سطح ۲۸ هزار و ۷۷۹.۱۹ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۶ درصد بالا رفت و در سطح ۲۹ هزار و ۲۸۸.۶۸ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" صعود ۰.۱۷ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۵۴۸۳.۴۱ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۱.۱۱ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۶۸۴۰.۵۳ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها افزایشی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۱.۳۱ درصد افزایش به ۵۷ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افزایش ۱.۲۵ درصدی به ازای ۵۹.۴۹ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با صعود ۰.۹۷ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۸۱۱.۵۲ دلار معامله شد. هر اونس نقره با صعود ۰.۴۶ درصدی به ازای ۲۶.۹۸ دلار مبادله شد.1399/11/18
10:41:44
0.0 / 5
565
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها