سفارش رئیس كل بانك مركزی به صادركنندگان و متقاضیان دسته چك

سفارش رئیس كل بانك مركزی به صادركنندگان و متقاضیان دسته چك

رئیس کل بانک مرکزی در مراسم رونمایی از چک های صیادی طرح جدید، اظهار داشت: سفارش می کنم صادرکنندگان یا دریافت کنندگان چک به سمت استفاده و ثبت اختیاری چک در سامانه صیاد پیش بروند و در طول این مدت کمتر از دو ماه باقی مانده با این روش آشنا گردند تا در ابتدای سال آینده و با الزامی شدن ثبت چک در سامانه صیاد، در تجارت و نقل و انتقال چک گرفتار مشکل نشوند.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، عبدالناصر همتی در مراسم رونمایی از طرح جدید چک اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی بمنظور شفاف سازی و بازگرداندن اعتبار چک، تصمیم بسیار مهمی برای اصلاح قانون چک اتخاذ نمود و البته نیاز است بستر اجرای این طرح فراهم گردد و بانکهای مختلف نیز باید آمادگی فنی لازم را دراین زمینه کسب کنند.


رئیس کل بانک مرکزی با اعلان اینکه در طول سال قریب ۳۵۰ میلیون فقره چک در جریان است، اشاره کرد: این رقم ارزشی معادل تقریباً ۳۵۰۰ هزار میلیارد تومان گردش مالی دارد که از مجموع نقدینگی کشور بیشتر است. بدین جهت توجه به اعتبار چک و در عین حال اطمینان بخشی به دریافت کنندگان و صادرکنندگان چک جهت استفاده از این ابزار پرداخت، برای بانک مرکزی بعنوان ناظر نظام بانکی کشور و مجری این طرح و مجلس شورای اسلامی بعنوان قانون گذار از اهمیت ویژه ای برخوردارست.

وی ادامه داد: براین اساس از شروع سال ۱۴۰۰، صدور، ثبت و انتقال چک های جدید باید در سامانه صیاد صورت گیرد و دریافت کنندگان چک نیز باید اطلاعات را در سامانه صیاد تطابق دهند و نسبت به تأیید آن اقدام نمایند.

عالی ترین مقام بانک مرکزی ضمن تاکید بر فرهنگ سازی درباب قانون جدید چک توسط شبکه بانکی اظهار داشت: به سبب اهمیت این امر، «ستاد ملی مقابله با کرونا» این امکان را فراهم نمود که ثبت چک در سامانه صیاد تا آخر سال به صورت اختیاری صورت گیرد. در طول این مدت کمتر از دوماه، شبکه بانکی باید آمادگی لازم را برای بسترسازی لازم دراین زمینه کسب کند، چونکه ثبت چک در سامانه صیاد از ۱۴۰۰ الزامی خواهد شد.

طبق اعلام بانک مرکزی، وی تصریح کرد: همه بانکها موظف شدند تا اختتام بهمن ماه دسترسی لازم به سامانه صیاد برای صدور، ثبت و انتقال چک بوسیله موبایل بانک و اینترنت بانک را برای مردم فراهم آورند.
همتی با اعلان اینکه از شروع ۱۴۰۰ دیگر چک حامل نخواهیم داشت، عنوان کرد: از این تاریخ چک های که با طرح جدید به بازار عرضه می شوند هنگام صدور باید در سامانه صیاد ثبت گردد و فرد دریافت کننده نیز در سامانه صیاد اعتبار صادرکننده را کنترل می کند و در صورتیکه مشکلی نداشت، چک را قبول می کند. اگر فردی خواست چکی را منتقل کند حتما باید با ورود به سامانه صیاد، نسبت به ثبت و انتقال چک اقدام نماید.

همتی تاکید کرد: اساسا با اجرائی شدن این طرح، اعتبار چک مجدداً به این ابزار پرداخت بازمی گردد. در اینجا جا دارد از مجلس شورای اسلامی و همکاران شبکه بانکی و بانک مرکزی به سبب فعالیت در این حوزه قدردانی کنم.

رئیس کل بانک مرکزی ضمن تاکید بر اطلاع رسانی جامع و شفاف در زمینه قانون جدید چک توسط شبکه بانکی اظهار داشت: در کمتر از دو ماه آتی لازم است اطلاع رسانی کامل به هم وطنان توسط نظام بانکی صورت گیرد. تاکید می کنم چک های موجود فعلاً اعتبار دارد، البته سفارش می کنم صادرکنندگان یا دریافت کنندگان چک به سمت استفاده و ثبت اختیاری چک در سامانه صیاد پیش بروند و در طول این مدت کمتر از دو ماه باقی مانده با این روش آشنا گردند تا در ابتدای سال آینده و با الزامی شدن ثبت چک در سامانه صیاد، در تجارت و نقل و انتقال چک گرفتار مشکل نشوند.
1399/11/15
17:53:31
0.0 / 5
796
تگهای خبر: اینترنت , پرداخت , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان فی بگیر
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها