سهم ایران از استخراج رمزارز چقدر است؟

سهم ایران از استخراج رمزارز چقدر است؟

فی بگیر: طبق گزارش های وزارت صمت استخراج جهانی سالیانه بیت کوین 324 هزار بیت کوین معادل 11 هزار میلیون دلار است که برآورد می شود استخراج فعلی این رمز ارز به صورت غیر رسمی در ایران سالیانه حدود 4 تا 6 درصد تولید جهانی، یعنی حدود 19 هزار و 500 بیت کوین، معادل 660 میلیون دلار باشد.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، برمبنای آمار و اطلاعاتی که وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) در اختیار ایسنا، قرار داده از ۲۸ آبان سال قبل تا اختتام دی ماه امسال ۱۸۷۰ مورد ثبت نام در سامانه بهین یاب برای صدور جواز تاسیس در زمینه استخراج رمز ارز انجام شده که ۱۳۸۰ مورد مجوز صادر شده که مجموع ظرفیت جواز های تاسیس صادر شده ۷۶ میلیون تراهش بر ثانیه، معادل تقاضای ۱۷۰۰ مگاوات است.
البته بر طبق این گزارش بیشتر مجوزها فاقد پیشرفت فیزیکی بوده و ابطال سیستمی شده است.
در این میان در مدت یاد شده ۱۶ مورد ثبت نام برای صدور پروانه بهره برداری انجام شده که از میان آنها تنها دو مورد موفق به دریافت پروانه بهره برداری شده اند. مجموع ظرفیت پروانه های بهره برداری صادر شده نیز ۵ هزار تراهش بر ثانیه معادل تقاضای ۰.۱ مگاوات است.
وضعیت فعالیت ماینرها در مناطق آزاد
همین طور در این گزارش آمده که برمبنای اعلام وزارت نیرو با ۲۱ بنگاه به میزان ۳۱۰ مگاوات قرارداد منعقد شده که ۷ واحد از آنها در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مستقر هستند و برای هیچ یک پروانه بهره برداری در سامانه بهن یاب صادر نشده است.
در مورد وضعیت خود اظهاری در سامانه بهین یاب نیز این گزارش از ثبت نام ۲۱۱۲ مورد متقاضی خبر می دهد که ۱۲۲۶ مورد از آنها حدود ۱۱ میلیارد تومان عوارض دولتی برای ۵۶ هزار و ۷۰۰ دستگاه پرداخت کرده اند و مجموع تعداد ماینرهای اظهار شده در پروسه تا حالا ۱۲۰ هزار دستگاه بوده است.
سهم بیت کوین از رمزارزهای جهان
در این گزارش به وضعیت رمز ارزها در جهان و ایران هم پرداخته شده که برمبنای آن ارزش کل بازار رمز ارز در دنیا ۹۴۰ میلیارد دلار، گردش روزانه آن ۱۵۳ میلیارد دلار و تعداد رمز ارزهای جهانی ۸۲۴۹ عدد عنوان شده که سهم بیت کوین از کل این بازار ۶۸ درصد است. همین طور میزان استخراج سالیانه رمز ارز در دنیا ۹۷۰۰ میلیون دلار و ظرفیت استخراج سالیانه رمز ارز در ایران ۶۶۰ میلیون دلار، معادل ۷.۵ درصد کل دنیا تخمین زده شده است.
همین طور استخراج جهانی سالیانه بیت کوین ۳۲۴ هزار بیت کوین معادل ۱۱ هزار میلیون دلار است که برآورد می شود استخراج فعلی این رمز ارز به صورت غیر رسمی در ایران سالیانه حدود ۴ تا ۶ درصد تولید جهانی، یعنی حدود ۱۹ هزار و ۵۰۰ بیت کوین، معادل ۶۶۰ میلیون دلار باشد. البته برآوردها حاکی از این است که ظرفیت استخراج و مجوزهای صادره در صورت تبدیل به پروانه بهره برداری در ایران معادل ۴۲۰۰۰ بیت کوین یعنی ۱۴۰۰ میلیون دلار باشد.
گفتنی است که در محاسبات یاد شده نرخ هر بیت کوین ۳۴ هزار دلار در نظر گرفته شده است.
ایجاد پروسه خوداظهاری از ۲۷ مردادماه امسال شروع شده و همچنان ادامه دارد، اما فرصت ثبت نام متقاضیان، پرداخت حقوق و عوارض دولتی، دریافت مجوز فعالیت از وزارت صمت یا اعلام لیست مراکز دارای جواز تاسیس استخراج رمز ارز برای متقاضیانی که قصد واگذاری دستگاه را دارند پنجم بهمن ماه به انتها رسید.
پنجم اسفندماه امسال نیز مهلت تعیین تکلیف ماینرها و بارگذاری مدارک توسط متقاضیان در سامانه بهین یاب تمام می شود.
البته آمار ارائه شده مربوط به واحدهایی است که با مجوز فعالیت می نمایند، اما در هفته های اخیر به دنبال افزایش مصرف برق در کشور و خاموشی های پراکنده، فعالیت برخی از ماینرهای بدون مجوز متوقف شده است.
در زمستان امسال ابتدا کلان شهرها خصوصاً تهران با آلودگی شدید هوا مواجه بودند که علت آن استفاده از مازوت در نیروگاه ها به علت کمبود گاز طبیعی بود، هرچند اظهارات ضد و نقیضی در این رابطه عنوان شد. پس از آن هم شاهد قطعی گسترده برق منازل و سپس برق شهرک های صنعتی و واحدهای تولیدی بودیم که گمانه زنی های مختلفی دراین زمینه مطرح شده. برای مثال در هفته های گذشته، گزارش هایی از حضور چینی ها برای استخراج بیت کوین در ایران انتشار یافته و این گمانه زنی مطرح شده که یکی از دلیلهای قطعی گسترده برق امسال افزایش چشم گیر استخراج رمزارزها به صورت قانونی و غیرقانونی می باشد. بدین سبب در هفته های اخیر اخباری از برخورد با تعدادی از ماینرهای غیرمجاز منتشر و همین طور اعلام گردید که در امتداد مدیریت مصرف برق و جلوگیری از خاموشی با استخراج کنندگان رمز ارز مجاز مذاکره شد تا در این زمان فعالیت خودرا متوقف کنند و در این راستا فعالیت استخراج کنندگان رمز ارز چینی هم متوقف گردید.
'البته سخنگوی شرکت ملی گاز نیز بتازگی اعلام نموده که مصرف گاز از شروع دی ماه حدود ۱۰ درصد نسبت به زمان مشابه پارینه افزایش یافته که یکی از دلیلهای این مسئله، شیوع بیماری کرونا و افزایش استفاده از آب گرم و دلیل دوم آن ورود موج سرما به کشور است.
منبع:

1399/11/11
13:41:02
0.0 / 5
1136
تگهای خبر: اقتصاد , پرداخت , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها