بورس ایران در دوره بایدن چه وضعی خواهد داشت؟

بورس ایران در دوره بایدن چه وضعی خواهد داشت؟

خبرگزاری الجزیره نوشت: بورس تهران هم اکنون حدود 37 درصد از رکورد خود عقب نشسته و همین مساله موجب زیان بخش بزرگی از سهامداران شده است.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، خبرگزاری قطری الجزیره نوشت: وضعیت اقتصادی جهان از سال ۲۰۱۹ رو به وخامت رفت و شیوع ویروس کرونا نیز شرایط را بدتر کرد. از آن زمان شماری از مقامات ایرانی مردم را تشویق کردند تا در بازار بورس سرمایه گذاری کنند. با تشدید فشارهای آمریکا و کاهش ارزش ریال، خیلی از مردم با هدف حفظ ارزش دارایی های خود وارد بازار بورس شدند. دولت ایران از ماه می ۲۰۲۰ قسمتی از سهام شرکت های دولتی را در بازار عرضه نمود که استقبال خوبی از آنها شد و شاخص بورس تهران برای اولین بار از یک میلیون واحد گذشت و کمی بعد از ان نیز کانال دو میلیون واحدی را پشت سر گذاشت.
بورس تهران هم اکنون حدود ۳۷ درصد از رکورد خود عقب نشسته و همین مساله موجب زیان بخش بزرگی از سهامداران شده است. ریزش سنگین بورس تا جایی ادامه یافت که رئیس این سازمان از سمت خود کناره گیری کرد.
به عقیده تعدادی از کارشناسان بازار سرمایه، دولت ایران در تشویق مردم به بازار بورس بدون گوشزد کردن ریسکهای احتمالی اشتباه کرد. با روی کار آمدن دولت بایدن در آمریکا انگیزه فعالان برای حضور در بورس کمتر شده است؛ چونکه آنها امیدوار به بازگشت آمریکا به توافق هسته ای هستند. کاهش انتظارات تورمی نه فقط در بورس که در بازار ارز نیز اتفاق افتاده؛ تا جایی که قیمت هر دلار از حدود ۳۰ هزار تومان به ۲۲ هزار تومان کاهش یافته است.
این خبرگزاری قطری در آخر نوشت: در ماه های قبل قیمت تعدادی از سهام بر حسب دلار ۵۰ هزار تومانی قیمت گذاری شده بود و تخلیه حباب آنها بعد از شکست دونالد ترامپ در انتخابات نقش زیادی در کاهش سنگین شاخص بورس داشته است. پیروزی بایدن این امید را تقویت کرده است که اقتصاد ایران شانس مجددی برای بازگشت به عرصه جهانی و تجارت آزادانه تر با شرکای خارجی خواهد داشت.1399/11/09
12:53:35
0.0 / 5
1195
تگهای خبر: اقتصاد , تجارت , دلار , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها