۵ روز تا توزیع دسته چك های جدید،

ثبت نقل وانتقال چك های جدید در صیاد فعلا اختیاری است

ثبت نقل وانتقال چك های جدید در صیاد فعلا اختیاری است

به گزارش فی بگیر از آنجائیکه در قانون جدید، نقل وانتقال چک تنها از راه سامانه صیاد انجام می شود، از این پس ظهرنویسی چک های کاغذی ممنوع شده و انتقال چک مستلزم ثبت مراتب در سامانه صیاد است. اما با عنایت به این که ثبت در این سامانه به دلیل آماده نبودن آن و عدم فرهنگ سازی تا آخر سال به تعویق افتاده است و تا پنج روز دیگر بر مبنای وعده بانک مرکزی سامانه صیاد رونمایی و ثبت اختیاری در این سامانه انجام می شود.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، درحالی ۲۰ دیماه سالجاری دسته چک های جدید در کشور توزیع می شوند که از جانب مسؤلان بانک مرکزی شفافیت و تاکیدات بسیار بر اعتبارسنجی دو خصوصیت بارز و مهم این دسته چک ها اعلام شده است.
از آنجائیکه اعتبار چک قبل از صدور آن در سامانه صیاد بررسی و تمام مبادلات آن هم در این سامانه ثبت می شود، امکان شفاف سازی و اعتبار سنجی بالا را برای دسته چک های جدید فراهم نموده است.

صدور چک در وجه حامل ممنوع می باشد
یک نکته مهم درباره نقل و انتقال چک های جدید تنها در سامانه صیاد این است که صدور چک در وجه حامل را ممنوع کرده است.
همچنین، چک های جدید قابلیت ثبت در سامانه صیاد را دارند و صادرکنندگان چک می توانند از راه درگاه های بانکی یا برنامه های موبایلی فعال در حوزه پرداخت کشور، اطلاعات ذی نفع به اضافه مبلغ و تاریخ چک را در سامانه صیاد ثبت کنند.
علاوه براین، گیرندگان چک های جدید هم می توانند به طرق ذکر شده با استعلام وضعیت چک ثبت شده برای ایشان، مراتب تایید دریافت چک را به سامانه صیاد اعلام کنند.
در صورتیکه گیرنده چک بعد از تائید اطلاعات آن متمایل به انتقال چک به شخص دیگری (شخص ثالث) باشد، این امکان در سامانه یاد شده با ثبت مشخصات ذینفع جدید (ثبت شناسه /کدملی وی) برای وی فراهم است.

اگر انتقال چک در سامانه صیاد ثبت نشود، چه کنیم؟
اگر انتقال چک در سامانه صیاد ثبت نشود، باید اطلاعات در ارتباط با هویت گیرنده جدید (شامل نام و نام خانوادگی/نام شرکت و شماره/شناسه ملی) در ظهر چک پشت نویسی شود.
لازم به ذکر است که ثبت در سامانه صیاد که قرار بود از ۲۰ آذرماه اجرایی شود، به دلیل آماده نبودن سامانه و عدم فرهنگ سازی تا آخر سال به تعویق افتاد اما تا پنج روز دیگر بر مبنای وعده بانک مرکزی سامانه صیاد رونمایی و ثبت اختیاری در این سامانه انجام می شود. بقیه موارد قانون چک هم بر مبنای بخشنامه بانک مرکزی اجرا می گردد.

نحوه استعلام اعتبار صادرکننده چک در سامانه صیاد
پیش از این سامانه صیاد تنها قادر به اعلام وضعیت اعتباری صادرکننده چک بود که کاربران در این سامانه، می توانند با ارسال شناسه استعلام ۱۶ رقمی مندرج در چک های صیادی به سامانه استعلام پیامکی بانک مرکزی با سرشماره ۷۰۱۷۰۱ از وضعیت اعتباری صادرکننده چک از نظر تعداد و مبلغ چک های برگشتی ثبت شده نزد بانک مرکزی آگاه شوند.
لازم به ذکر است که اطلاع رسانی به صورت رتبه بندی شده بر مبنای یکی از رنگ های زیر اعلام می شود:
- وضعیت سفید: صادرکننده چک فاقد هرگونه سابقه چک برگشتی بوده یا درصورت وجود سابقه، تمامی موارد رفع سوء اثر شده است.
- وضعیت زرد: صادرکننده چک دارای یک فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ ۵ میلیون تومان تعهد برگشتی است.
- وضعیت نارنجی: صادرکننده چک دارای دو تا چهار فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ ۲۰ میلیون تومان تعهد برگشتی است.
- وضعیت قهوه ای: صادرکننده چک دارای پنج تا ۱۰ فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ ۵۰ میلیون تومان تعهد برگشتی است.
- وضعیت قرمز: صادرکننده چک دارای بیشتر از ۱۰ فقره چک برگشتی یا بیشتر از مبلغ ۵۰ میلیون تومان تعهد برگشتی است.
منبع:

1399/10/15
23:57:51
0.0 / 5
916
تگهای خبر: پرداخت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها