انتقاد سلیمی از اجرایی نشدن احكام بودجه سال ۹۸

انتقاد سلیمی از اجرایی نشدن احكام بودجه سال ۹۸

به گزارش فی بگیر یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه فقط ۳۴ درصد از احکام قانون بودجه سال ۹۸ به صورت کامل اجرایی شده اظهار داشت که اگر قرار باشد دولت راه خویش را برود و ما راه خودمان را برویم پس چرا باید با دقت ارقام بودجه را بررسی نماییم.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا علیرضا سلیمی در جلسه علنی امروز (سه شنبه) مجلس در اخطاری با استناد به اصل ۵۲ قانون اساسی اظهار داشت: طبق این اصل، بودجه سالانه کشور برای رسیدگی به مجلس ارسال می شود و هرگونه تغییر در ارقام بودجه باید تابع مراتب مقرر در قانون باشد.
وی ضمن اشاره به گزارش رئیس دیوان محاسبات دربارت تفریغ بودجه سال ۱۳۹۸ اظهار داشت: گزارش دیوان محاسبات بسیار مهم بود و در آن عنوان شد که فقط ۳۴ درصد از احکام قانون بودجه سال ۹۸ به صورت کامل اجرایی شده است به صورتی که از ۱۵۱ حکم پیشنهادی دولت در بودجه ۲۴.۵ درصد آن و از ۱۱۵ حکم پیشنهادی مجلس ۳۰ درصد اجرا شده است.
وی ادامه داد: از ۶ هزار میلیارد تن برای قیر در بودجه فقط ۲ هزار میلیارد تن آن تخصیص یافته و درباره پرداخت به بازنشستگان فقط ۵۷۱ هزار میلیارد تومان پرداخت شده همینطور درمورد گازرسانی مدارس فقط ۳۶ درصد و در زمینه سلامت از ۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد فقط ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان آن تخصیص یافته و پرداخت شده است.
سلیمی تصریح کرد: اگر قرار باشد دولت راه خویش را برود و ما راه خودمان را برویم پس چرا باید با دقت ارقام بودجه را بررسی کنیم? اگر رئیس جمهور مجری قانون اساسی است چرا با عنایت به اصل ۵۲ قانون اساسی اعداد و ارقام در بودجه این چنین تغییر پیدا کرده است.
وی افزود: از طرفی گزارش تفریغ بودجه باید بعد از عرضه به صحن مجلس به کمیسیون برنامه و بودجه ارجاع شود و مجلس قبل باید گزارش سال قبل را به صحن می آورد ولی هنوز به صحن نرسیده است بنابراین هیات رئیسه دستوری دهد که این اتفاق تکرار نشود.
علی نیکزاد رئیس جلسه در پاسخ به این تذکر اظهار داشت: تخلفات در بودجه زیاد بوده است. طبق تبصره یک ماده ۲۱۹ گزارش تفریغ بودجه به کمیسیون برنامه و بودجه ارجاع شده و ما پیگیر اجرایی شدن این تبصره در مجلس خواهیم بود.
منبع:

1399/10/09
23:38:04
5.0 / 5
978
تگهای خبر: پرداخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها