همچنان ۹۵ درصد ایرانیان یارانه می گیرند!

همچنان ۹۵ درصد ایرانیان یارانه می گیرند!

به گزارش فی بگیر آماری که اخیرا از جانب سازمان هدفمندی یارانه ها اعلام و نشان دهنده پرداخت یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی به ۹۵ درصد ایرانی است از تکرار پرداخت های گسترده و آمار ۹۵ درصدی حکایت دارد.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، محمدحسین صابر - رئیس سازمان هدفمندسازی یارانه ها - در تازه ترین اظهاراتش اشاره کرده به اینکه یارانه به معنای مجموعه اقداماتی است که دولت برای رساندن منافع به تولیدکننده ها برای کاهش هزینه ها عرضه می کند. از سمتی هم دولت باید منافعی را به مصرف کننده نهایی برساند.
گرچه وی گفته منظور از هدفمندی، بالا بردن سطح درآمدی دهک های پایین است و افزایش با منابع محدود نیازمند کم شدن دهک های بالاتر اضافه شدن به دهک های پایین است، ولی آماری که منتشر نموده این مورد را تایید نمی کند زمانی که اعلام می کند به بیشتر از ۹۵ درصد مردم یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی پرداخت می شود، مشخص است که جمع زیادی از غیرنیازمندان و دهک های بالا در این فهرست قرار دارند.
این مسئله ای نیست که انتظار حل آن از جانب مردم وجود داشته باشد و دولت و مجلس باید طی این ۱۰ سالی که از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها گذشته نسبت به غربالگری یارانه بگیران و اصلاح روند پرداخت یارانه نقدی اقدام می کردند.
این در شرایطی است که در چند سال گذشته همواره حذف سه دهک بالا در بودجه سنواتی به دولت تکلیف شده و در نهایت باز هم آمار منتشره نشان از تکان نخوردن جمعیت یارانه بگیر ندارد.
سال ۱۳۹۶ بود که گزارش عملکرد هدفمندی یارانه ها نشان داد حدود ۷۶ میلیون و ۹۶ هزار و ۳۵۰ نفر در هر ماه یارانه نقدی دریافت می کنند. این در حالی بود که با عنایت به این که برپایه آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن جمعیت ایران حدود ۷۹ میلیون نفر برآورد شده بود، بیشتر از ۹۵ درصد جمعیت کشور در آن زمان یارانه نقدی دریافت می کردند.
حالا سه سال بعد بازهم آمار ۹۵ درصدی از پرداخت یارانه نقدی اعلام می شود که به صراحت بر خرج هزاران میلیارد تومان در هر ماه برای جمعی که بخش زیادی از آن به مبلغ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان نیاز ندارند، تاکید دارد.

بودجه ها هم همچنان بر حذف سه دهک بالا تاکید دارند ولی در عمل اتفاقی نمی افتد و پرداخت های اغلب بی هدف ادامه دارد.1399/09/27
10:54:00
5.0 / 5
1520
تگهای خبر: پرداخت , تولید , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها