از پیشبینی ۷۰ هزار میلیارد تومانی تا نقش بورس در فروش نفت

از پیشبینی ۷۰ هزار میلیارد تومانی تا نقش بورس در فروش نفت

به گزارش فی بگیر دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، ۷۰ هزار میلیارد تومان برای پیش فروش نفت در نظر گرفته که به نظر می آید مقرر است این مورد در چارچوب فروش اوراق سلف نفتی در بورس انرژی یا انتشار اوراق اسلامی اجرایی شود.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، دولت با نقشی که در لایحه بودجه سال آینده برای نفت در نظر گرفته است، گرد و خاک زیادی به پا کرد. خیلی از صاحب نظران پیشبینی دولت در خصوص فروش روزانه ۲.۳ میلیون بشکه نفت را ناممکن می دانند و بر این باورند از آنجایی که این پیشبینی به وقوع نخواهد پیوست، دولت بعدی با کسری بودجه مواجه خواهد شد.
اگر بخواهیم از نگاه آمار و ارقام به پیشبینی دولت نگاه نماییم، باید گفت از ۸۴۱ هزار میلیارد تومان منابع عمومی دولت در لایحه بودجه سال آینده، ۱۹۹ هزار میلیارد تومان به فروش نفت و فراورده های نفتی اختصاص داده شده است. دولت برای فروش نفت کف یک میلیون بشکه و سقف ۲.۳ میلیون بشکه با قیمت ۴۰ دلار را پیشبینی کرده و در آن سوی ماجرا، سقف پیش فروش نفت یا انتشار اوراق مالی اسلامی در سال آینده را به ۷۰ هزار میلیارد تومان افزایش داده است.
درواقع در سال ۱۳۹۸، ۵۰۰۰ میلیارد تومان، در سال ۱۳۹۷، ۳۰۰۰میلیارد تومان و در سال ۱۳۹۶ هم ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق نفتی انتشار یافته است؛ ازاین رو میزان اوراق انتشار یافته جمعا ۸۵۰۰ میلیارد تومان است و این میزان برای سال آینده ۷۰ هزار میلیارد تومان پیشبینی شده است. البته این ۷۰ هزار میلیارد تومان در صورتی محقق خواهد شد که دولت موفق به فروش نفت به میزانی که پیشبینی کرده است نشود؛ ازاین رو میزان اوراق بستگی به میزان فروش نفت دارد.
آنطور که محمد باقر نوبخت_رئیس سازمان برنامه و بودجه_توضیح داده است درصورتی که امکان فروش نفتی که در لایحه پیشبینی شده است هم فراهم نشود، طبق برنامه ریزی صورت گرفته از راه پیش فروش نفت در داخل این عدد محقق خواهد شد. دراین راستا می توان در چارچوب یک صندوق ETF قابل معامله و فروش واحدهای آن به مردم یا انتشار و فروش اوراق از نقدینگی انبوهی که در کشور وجود دارد، بهره برد.
به قول وی هرچه نتوانیم نفت بفروشیم با فروش اوراق آنرا جبران می نماییم و اگر فروش نفت محقق شود، اوراق کمتری فروخته می شود.
دولت به پشتوانه خود در نفت، اوراق منتشر می کند
در این راستا، مژگان خانلو –سخنگوی لایحه بودجه ۱۴۰۰– در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه از ۸۴۱ هزار میلیارد تومان منابع عمومی دولت، ۳۷۱ هزار میلیارد تومان در درآمد عمومی، ۲۲۵ هزار میلیارد تومان در واگذاری دارایی سرمایه ای و ۲۹۸ هزار میلیارد واگذاری دارایی های مالی دیده شده است، اظهار نمود: در بخش مالی ۷۰ هزار میلیارد تومان از محل پیش فروش داخلی نفت یا انتشار اوراق پیشبینی شده است.
وی افزود: در جزء ۲ بند ب تبصره ۱ به دولت اجازه داده شده است نسبت به پیش فروش نفت با اولویت پیش فروش داخلی یا انتشار اوراق مالی اسلامی اقدام نماید. این منبع امکان دارد پیش فروش نفت و سلف ارزی باشد یا می تواند در چارچوب انتشار اوراق اسلامی تامین گردد اما به صورت کلی تا کنون هم سلف موازی انتشار یافته است. این فرآیند معمولا در بورس انرژی انجام می شود. برای مثال شرکت نفت هم بعنوان یک شرکت دولتی از راه نسبت به انتشار اوراق مالی اقدام می کند.
به قول وی بر مبنای لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ هم یا پیش فروش داخلی نفت به پشتوانه نفت، یا اوراق سلف نفتی در بورس انرژی یا اوراق مالی منتشر می شود.
خانلو با تکیه بر اینکه طرح فروش اوراق نفتی به پشتوانه نفت صورت می گیرد، ابراز کرد: مقرر است همانطور که شرکت نفت بعنوان شرکت دولتی برای تأمین مالی خود به پشتوانه ۱۴.۵ درصد سهم نفتی خود اوراق منتشر می کند، دولت هم به پشتوانه سهم خود اوراق منتشر کند.
وی درمورد میزان اوراق نفتی انتشار یافته در سالهای گذشته توضیح داد: در سنوات گذشته هم به استناد قوانین بودجه سنواتی و با استفاده از ظرفیت بورس انرژی، دولت نسبت به تأمین مالی از راه انتشار اوراق سلف موازی اقدام نموده است.
تعهد دولت در بازخرید اوراق ابهام دارد
در این راستا، مرتضی دلخوش_کارشناس اقتصادی_ هم در گفت و گو با ایسنا، ضمن اشاره به پیشبینی ۷۰ هزار میلیارد تومان پیش فروش نفت یا انتشار اوراق اسلامی در لایحه بودجه، اظهار نمود: دولت فعلی با این پیشبینی، تعهد خویش را به دولت بعدی انتقال می دهد. درواقع پول را دولت فعلی می گیرد و تأمین مالی می کند و تعهد بازخرید برای دولت بعدی است؛ بنابراین امکان دارد مجلس با این رقم موافقت نکند.
وی با اشاره به اینکه دولت در لایحه بودجه فروش ۲.۳ میلیون بشکه نفت در روز را پیشبینی کرده است، اظهار نمود: فکر می کنم دولت پیشبینی کرده تحریم های نفتی درحال برطرف شدن است و ایران می تواند ۲.۳ میلیون بشکه در روز نفت بفروشد و از محل فروش نفت می تواند این تعهد را جبران کند. البته در این بین مسائل فنی هم مطرح است و اینکه آیا ایران می تواند در صورت برداشته شدن تحریم ها روزانه بیشتر از دو میلیون بشکه نفت به فروش برساند؟
این کارشناس اقتصادی با تکیه بر اینکه در همه کشورهای دنیا، فروش اوراق و تعهد مالی معمول است، اظهار داشت: این مورد مهم می باشد که آیا دولت می تواند در موعد مقرر، اوراق را بازخرید کند یا خیر. این مورد درحال حاضر در لایحه بودجه ۱۴۰۰ ابهام دارد. اگر تحریم ها برداشته نشود و دولت نتواند در زمان سررسید، اوراق را بازخرید کند، باید از بانک مرکزی تقاضای نقدینگی کند که این فرآیند منجر به تورم می شود و درواقع دولت آتی باید ضمن هزینه های خود، تعهدات دولت فعلی را هم انجام دهد.
منبع:

1399/09/21
12:50:09
5.0 / 5
1040
تگهای خبر: اقتصاد , دلار , سرمایه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها