درآمدهای نفتی محقق می شود؟

درآمدهای نفتی محقق می شود؟

به گزارش فی بگیر یک کارشناس ارشد حوزه انرژی ضمن انتقاد از اعداد مطرح شده در لایحه بودجه ۱۴۰۰ برای پیشبینی فروش نفت، اظهار داشت: میزان صادرات مطرح شده در لایحه بودجه منطقی نیست و این مسئله می تواند مشکلاتی همچون تورم را برای کشور به دنبال داشته باشد.


مرتضی بهروزی فر در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه در لایحه بودجه ۱۴۰۰ قیمت فروش نفت ۴۰ دلار در نظر گرفته شده است، اظهار نمود: این قیمت باتوجه به پیشبینی های سال آینده و شرایط فعلی منطقی است اما صادرات ۲.۳ بشکه در روز عدد چندان منطقی نیست.
به قول وی بیشترین میزان صادرات نفت ایران پس از انقلاب اسلامی حدود ۲.۵ میلیون بشکه بوده است، در خوشبینانه ترین حالت اگر تمام تحریم ها برداشته شود و از آن طرف وضعیت بگونه ای باشد که هیچ کشوری به دنبال کاهش تولید نباشد، می توان به تولید حداکثری ایران فکر کرد.
این کارشناس ارشد حوزه انرژی افزود: اگر فرض را بر رفع کامل تحریم ها بگذاریم و ایران بتواند جایگاه خویش را در بازار پیدا کند باز هم در صورت تداوم شرایط فعلی تمام کشورها می بایست بین ۲۰ تا ۲۵ درصد کاهش تولید داشته باشند، بنابراین اگر ما هم وارد بازار شویم مجبور به تابعیت هستیم.
بهروزی فر با تکیه بر اینکه در شرایط فعلی ایران برای عدم کاهش تولید بهانه تحریم را دارد اما زمانی که وارد بازار شود باید از مقررات جمعی اطاعت کند، خاطرنشان کرد: در بهترین حالت اگر کشورهای دیگر ایران را بپذیرند و همه کشورها ۲۰ درصد کاهش تولید را داشته باشند ایران هم به همین میزان باید کاهش تولید را اعمال نماید.
وی اظهار نمود: عدد ۲.۳ میلیون بشکه به اعتقاد من عدد منطقی نیست و این صحبت ها که گفته می شود اگر نتوانیم صادرات داشته باشیم پیش فروش داخلی خواهیم کرد هم منطقی به نظر نمی رسد و باید دید آیا میتوان چنین مبلغی را جذب کرد و مردم چنین اطمینانی خواهند کرد و اصلا اجرای این طرح امکان پذیر است.
این کارشناس ارشد حوزه انرژی با اشاره به اینکه اگر قیمت نفت را همان ۴۰ دلار در نظر بگیریم در ۳۶۵ روز این عدد حدود ۱۶ میلیارد دلار می شود که این عدد را نمی توان از مردم دریافت کرد باید ساز و کارهای آن لحاظ شود، اظهار داشت: در چنین شرایطی دولت آینده گرفتار یک استقراض گسترده خواهد شد.
به قول بهروزی فر بنده بعنوان کارشناس اعتقاد دارم و پیشبینی می کنم که وضعیت ایران به سادگی تسهیل می شود و صادرات ایران در کوتاه مدت به ۱.۵ میلیون بشکه در روز خواهد رسید اما بالاتر از آن باتوجه به وضعیت بازار که احتمال دارد ویروس کرونا تا ۶ ماه و یا یکسال آینده ادامه داشته باشد دور از ذهن است.
وی با تکیه بر اینکه عرضه چنین اعدادی باعث تورم می شود، اظهار داشت: اگر قرار باشد از منابع داخلی دریافت شود و با سود به مردم برگردانده شود باعث تورم خواهد شد به نظر من قیمت منطقی است اما حجم مطرح شده قابل قبول نیست.
به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، درآمد ایران از محل صادرات نفت، میعانات گازی و گاز بیشتر از ۱۹۹ هزار میلیارد تومان پیشبینی شده است. با این وجود چنانچه منابع دولت از محل صادرات نفت، میعانات گازی و خالص صادرات گاز در سال ۱۴۰۰ کمتر از سقف ۱۹۹ هزار میلیارد تومان تعیین شده باشد، به دولت اجازه داده می شود با رعایت قانون نسبت به تأمین مابه التفاوت حاصل شده از منابع حساب ذخیره ارزی اقدام نماید.
همینطور در صورت تحقق درآمد مازاد بر سقف ۱۹۹ هزار میلیارد تومان، درآمد حاصله بر مبنای قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور به حساب ذخیره ارزی واریز خواهد شد.
منبع:

1399/09/17
09:18:01
5.0 / 5
1208
تگهای خبر: توسعه , تولید , دلار , سود
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها