یك كارشناس پاسخ داد

شرط ادامه ثبات قیمت مسكن چیست؟

شرط ادامه ثبات قیمت مسكن چیست؟

فی بگیر: یک کارشناس، افزایش ساخت و ساز را شرط اصلی ایجاد آرامش در بازار مسکن دانست و اظهار داشت: راه اندازی بورس و املاک و مستغلات به مدلول تایید سوداگری در بازار ملک است و اثرات منفی در این بخش خواهد داشت.


ایرج رهبر در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: بخش عمده بازار مسکن در دست سوداگران است که قیمتها را به شکل کاذب بالا بردند و متاسفانه هیچ کنترلی دراین زمینه وجود ندارد.
وی ادامه داد: در هفته های اخیر عواملی همچون کاهش نرخ ارز، مسائل سیاسی و زمزمه های مربوط به مالیات خانه های خالی موجب شد بازار مسکن مقداری افت کند و دلالان مقداری خودشان را جمع و جور کردند. در حقیقت از کاهش قیمت مسکن نگران شدند و عرضه را در بازار زیاد کردند.
نایب رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران، ادامه ی ثبات و آرامش در بازار مسکن را منوط به افزایش ساخت و ساز دانست و اظهار داشت: تاثیرات سیاسی ممکنست در مقاطعی کوتاه به شکل روانی بر بازار مسکن تاثیر بگذارد اما پایدار نخواهد بود. مهمترین عامل ایجاد آرامش در بازار مسکن، افزایش تولید است. طبق قانون ساماندهی تولید و عرضه مسکن دولت موظف است برای افزایش ساخت و ساز برنامه ریزی کند. زمین ارزان بدهد، سازندگان را بوسیله تخفیفات مالیات و عوارض، ترغیب و تشویق کند و مصالح با قیمت مناسب در اختیار حوزه ساخت قرار دهد.
رهبر اشاره کرد: زمانی که محتکران ببینند دولت برای حوزه ساخت و ساز برنامه دارد به تدریج واحدهای خودرا وارد بازار می کنند؛ چونکه ضرورتی برای احتکار نمی بینند و نگران کاهش قیمت می شوند. این مساله به ایجاد روند پایدار در بازار می انجامد و بخش مسکن را در مقابل تکانه های بیرونی، مقاوم می کند.
وی یکی دیگر از دلیلهای رکود معاملات مسکن را کاهش قدرت خریداران مصرفی دانست و اظهار داشت: مردم در حقیقت با پس انداز نمی تواند خانه مورد نیاز خودرا خریداری کنند. از جانب دیگر بازار در حالت انتظار قرار دارد و متقاضیان در انتظار کاهش بیشتر قیمتها هستند.
رهبر با انتقاد از بورس املاک و مستغلات اظهار داشت: راه اندازی بورس املاک به مفهوم تایید رسمی دلالی و سفته بازی در بازار ملک است. وقتی دولت چنین نگرشی دارد نباید از بخش خصوصی انتظار داشت که در حوزه خرید و فروش سوداگرانه مسکن ورود نکند.
این کارشناس بازار مسکن با اشاره به افزایش قیمت فولاد و مصالح ساختمانی تصریح کرد: قیمت هر کیلو میلگرد از حدود ۴۰۰۰ تومان در اواخر سال قبل به بیش از ۱۴ هزار تومان رسیده است. سرنخ این مساله به صادرات و عرضه مصالح در بورس می رسد. به هر حال بعد از جهش نرخ ارز، تولیدکنندگان فولاد ترجیح می دهند کالاهای خودرا صادر کنند. در حقیقت به ریال هزینه می کنند و به دلار می فروشند. در این شرایط سازندگان مسکن مرتبا شاهد افزایش قیمتها هستند که به شکل افزایش قیمت مسکن بروز پیدا می کند.
وی اشاره کرد: تولیدکنندگان مصالح ساختمانی ابتدا باید نیاز بازار داخلی را تامین و سپس مازاد تولید را صادر کنند. دولت باید بر این پروسه نظارت داشته باشد. اگر مصالح با نرخ مناسب به دست سازندگان برسد، قیمت تمام شده مسکن نیز کاهش پیدا می کند و متقاضیان می توانند خرید مناسبی داشته باشند.
خانه در تهران متری ۲۷.۱ میلیون تومان
بدین سبب گزارش، مطابق اعلام بانک مرکزی متوسط قیمت مسکن شهر تهران در آبان ماه ۱۳۹۹ بیش از ۲۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در هر متر مربع بود که نسبت به ماه قبل ۱.۸ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۱۸ درصد رشد نشان میدهد. این پایین ترین میزان افزایش ماهیانه قیمت از اردیبهشت سال جاری تا کنون بوده است. معاملات نیز در هشتمین ماه از سال جاری بطور محسوسی کم شد. در آبان ماه ۱۳۹۹ تعداد ۴۴۶۶ فقره معامله مسکن در شهر تهران به امضا رسید که در مقایسه با ماه قبل ۴۸ درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱.۸ درصد افزایش پیدا کرد.
منبع:

1399/09/15
22:52:57
5.0 / 5
1158
تگهای خبر: تولید , دلار , سود , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها