تدوین برنامه 10 ساله فناوری و فرآوری گیاهان دارویی در كشور

تدوین برنامه 10 ساله فناوری و فرآوری گیاهان دارویی در كشور

فی بگیر: از طرف ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، برنامه 10 ساله توسعه كارهای فناورانه در حوزه گیاهان دارویی و رشد صنعت فرآورده های صنعتی گیاه پایه تدوین شد.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، برای تعیین فاکتورهای مناسب برای اعمال کنترل و نظارت کارشناسی در پروسه تولید بذر و نهال گیاهان دارویی تدوین استانداردهای موردنیاز در زمینه گیاهان دارویی همچون اقدامات مهم تلقی می شود. به همین دلیل این برنامه ۱۰ ساله برای استانداردگذاری در این حوزه تدوین شده است.
در برنامه ۱۰ ساله فناوری و فرآوری بذر و اندام رویشی گیاهان دارویی، تلاش شده است تا اولویت های مهم تعیین شود و تمام حمایت ها برای تکمیل زنجیره ارزش، اختصاص پیدا کند. کارهای اصلی طرح درباب گیاهان دارای اولویت در سه محور انجام می شود. ثبت ذخایر ژنتیکی گیاهی و ارقام بومی و محلی گیاهان دارویی، یکی از این محورها است.
همین طور تهیه استانداردهای مزرعه و بذر، نهال و نهالستان گیاهان دارویی و تهیه پروتکل ها و دستورالعمل های کنترل و گواهی بذر و نهال گیاهان دارویی نیز همچون دیگر محورهای هدف در این طرح شمرده می شود.
صنعت گیاهان دارویی و استحصال اسانس ها و موادموثره از این گیاهان، همچون صنایعی است که نیازمند سطح بالایی از فناوری است. در واقع امکان ادامه کار در این صنعت با بهره گیری از روش های سنتی وجود ندارد، بر این اساس، این برنامه ۱۰ ساله می تواند برای ورود هر چه بیشتر فناوری به این حوزه زمینه مناسب را فراهم آورد.
برمبنای اعلام مرکز اطلاع رسانی معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری سنتی تلاش دارد تا با مشارکت در تدوین اسناد و برنامه های راهبردی، افقی روشن را پیش روی هزاران فعال فناور زیست بوم صنعت گیاهان دارویی قرار دهد.
منبع:

1399/09/04
15:39:01
5.0 / 5
1117
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها