یادداشت

اثرات كرونا بر اقتصاد ایران و جهان

اثرات كرونا بر اقتصاد ایران و جهان

یك كارشناس مسائل اقتصادی در یادداشتی با اشاره به اثرات كرونا بر اقتصاد جهان، دو سناریو را برای ادامه این وضعیت ترسیم كرده و به بررسی هر دو حالت پرداخته است.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، در یادداشت عیسی بروشان، تحلیلگر و مدرس بازار سرمایه آمده است: با اوج گیری مجدد ویروس کرونا، زندگی و سلامت میلیون ها انسان مورد تهدید قرار گرفته است. این بیماری جهان گیر نه فقط میزان بالای مرگ و میر را به همراه دارد، بلکه موجب فاجعه اقتصادی در کل نقاط دنیا شده است.
همه گیر شدن ویروس ناخوانده کرونا می تواند در پروسه تولید، کاهش تقاضا، افزایش بیکاری و کاهش سطوح درآمدی تاثیر مستقیم داشته باشد. این تاثیر را می توان به وضوح در صنایعی همانند خطوط هوایی و جهانگردی، توریستی و اقتصادی مشاهده کرد.
کشورهای اقتصادی و گردشگر پذیر جهان برای کاهش سرعت انتقال ویروس کرونا مجبور به اعمال محدودیتهایی برای مسافران شدند. با شرایط به وجود آمده، امکان مسافراتهای توریستی و کاری برای مردم کاهش یافته است و این کاهش تقاضا موجب می شود که شرکتهای هواپیمایی، مراکز گردشگری، هتل ها و نظایر آن، درآمد پیش بینی شده خودرا از دست بدهند و مجبور به تعدیل نیرو شوند.
این چرخه در مورد دیگر صنایع نیز مشهود است؛ همچون شرکتهای تولیدی و کارخانه ها که برای واردات و صادرات خود گرفتار محدودیتهای زیادی می شوند و آنها برای جبران این ضررکردها مجبور به تعدیل نیرو هستند. این نگرانی وجود دارد که کارگران تازه بیکار شده دیگر قادر به خرید کالاهای اساسی خود نباشند و این چرخه مارپیچ معکوس، موجب نزولی شدن هر چه بیشتر اقتصاد شود.
در وضعیت کنونی بیشتر کارخانه ها و شرکتها برای حفظ فاصله میان کارمندان خود، و پیروی از پروتکلهای ابلاغی سازمان بهداشت جهانی، دورکاری را سرلوحه کاری خود قرارداده اند. اما این تصمیم (دورکاری) می تواند در پروسه تولید تاثیر مستقیم و به سزایی داشته باشد، چون امکان دورکاری برای کارهایی همچون تولید وجود ندارد و می تواند شرکتها و کارخانه ها را با چالش بسیار عظیمی روبرو کند.
وجود این ویروس سبب شده است که موسسات و بنگاه ها در مواجهه با کالاهای وارداتی، صادراتی و تولیدی خود گرفتار مشکلات زیادی شوند و همین موضوع سبب شده است که با چالش عدم نقدینگی مواجه شوند. به همین خاطر معامله گران بازار نمی توانند پیش بینی درستی از روند فعالیت خود داشته باشند و ممکنست اختلال در بازار مالی موجب افزایش نگرانی آنها شود.
بیشتر سرمایه گذاران باتوجه به عدم قطعیت و پیش بینی ناپذیری ویروس کرونا در این شرایط ترجیح می دهند به سبب عدم اطمینان ایجاد شده، سرمایه گذاری خودرا متوقف کنند.
سناریوهای پساکرونا درباب اقتصاد جهان
با توجه به این که پیش بینی درباب آینده کسب وکارها در زمان شیوع ویروس کرونا خیلی مشکل شده است، اما با اتکا به داده ها و تحلیل های تکنیکالی و باتوجه به پیش بینی اقتصاد دانان بزرگ جهان، آینده اقتصاد جهان به چند شکل قابل تصور است که در این قسمت به دو شکل مهم و نزدیک به واقعیت اشاره می نماییم.
سناریوی اول V

این شکل خوشبینانه ترین سناریو است که در آن رشد سریع و به میزان رکود فعلی و حتی بالاتر در اقتصاد جهان را تجریه خواهیم کرد. در این تحلیل تکنیکالی، اقتصاد جهان بعد از شیوع ویروس کرونا به شدت نزولی می شود؛ به شکلی که در زندگی روزمره مردم نیز تاثیرات بسیار فراوانی می گذارد. در این روند نزولی خط های حمایتی یکی بعد از دیگری شکسته می شوند و اقتصاد جهان به پایینترین حد خود در چند سال قبل می رسد.
اما در اوایل سال ۲۰۲۱ باتوجه به شایعه ساخت داروی ضد ویروس کرونا روند اقتصاد جهان نیز حرکت صعودی خودرا شروع می کند و در کمتر از یک سال رشد شایان توجهی خواهد داشت که در این حرکت خط های مقاومتی را می شکند و حتی در انتهای سال ۲۰۲۱ بازه سالیانه خودرا نیز خواهد شکست.
سناریوی دوم U

این سناریو به حالتی می‏ پردازد که دنیا نتواند ویروس کرونا را به خوبی کنترل کند و چندین فصل درگیر با این ویروس باشد. همان طوری که در شکل دیده می شود، اقتصاد جهان بعد از شیوع ویروس کرونا به شدت نزولی می شود و برای چندین فصل و حتی چند سال اقتصاد را درگیر خود می کند. در این شرایط تعطیلی‏ ‏فعالیت‏های اقتصادی برای دوره طولانی‏ تری ادامه پیدا می‏ کند و انقباض اقتصادی جهان عمیق‏تر و طولانی‏ تر می شود.
با این سناریو اقتصاد و بازار سرمایه جهان از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ در محدوده منفی حرکت می کند اما با کشف داروی کرونا باید شاهد رشد شارپ اقتصاد در جهان باشیم که می تواند در کمتر از چند ماه بازه سالیانه خودش را بشکند که به نظر گزینه دوم محتمل تر و نزدیک به واقعیت است.1399/08/29
12:01:08
5.0 / 5
1212
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها