ابعاد تازه از واردات ۴۲۰ كانتینر لوازم خانگی بوش

ابعاد تازه از واردات ۴۲۰ كانتینر لوازم خانگی بوش

به گزارش فی بگیر آن طور كه معاون فنی گمرك ایران اعلام نموده، ترخیص ۴۲۰ كانتینر لوازم خانگی برند بوش كه در زمان ممنوعیت وارد شده بود، به علت ایرادات وارده متوقف گردید.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، به تازگی ۴۲۰ کانیتر لوزام خانگی بوش در گمرک شهید رجایی آماده ترخیص شد؛ به صورتی که مرحله ثبت سفارش و تایید منشأ ارز آن که گفته می شود ارز نیمایی بوده، انجام شده است.
در حالی واردات کالای گروه (۴) ممنوع بوده و تحت هیچ شرایطی امکان ورود این کالاها به کشور وجود ندارد که اعلام تأمین ارز و صدور رای دیوان عدالت اداری برای ترخیص این لوازم خانگی که واردات آن ممنوع می باشد، ابهامات زیادی ایجاد کرد.
این در شرایطی است که پیگیری ایسنا از مهرداد جمال ارونقی - معاون فنی گمرک ایران - در ارتباط با آخرین وضعیت واردات ۴۲۰ کانتینر لوازم خانگی بوش از این حکایت دارد که گمرک ایران اجازه ترخیص این کالاها را نداده است.
وی اظهار داشت: به دلایلی همچون تبعات ناشی از ترخیص این کالا و ضربه به تولید داخل و از طرفی ممنوعیت واردات کالاهای گروه (۴)، مقرر شد که گمرک ایران باردیگر در ارتباط با مبحث کانتینرهای لوازم خانگی بوش استعلام کند؛ بگونه ای که مبحث به بخش حقوقی گمرک ایران ارجاع شده و حوزه حقوقی گمرک از دیوان عدالت اداری استعلام خواهد نمود که با عنایت به تبعات موجود و همینطور آخر زمان مصوبه در ارتباط با ترخیص کالاهای گروه (۴) نظر خویش را در ارتباط با واردات این کالا اعلام نماید که آیا در نهایت باید ترخیص صورت گیرد یا به خارج از کشور مرجوع شود؟

ارزش بیشتر از ۱۰ میلیون یورویی کانتینرهای لوازم خانگی بوش
وی البته ابعاد دیگری از ماجرای واردات لوزام خانگی بوش را مطرح کرده و اظهار داشت که گمرک باید بر مبنای ماده (۱۴) و (۱۵) ارزش کالا را تعیین کند که بر این اساس ارزش ابتدایی کالایی که به گمرک اظهار شده بیشتر از ۱۰ میلیون یورو است ولی باید ارزش این کالاها به صورت دقیق مورد بررسی قرار بگیرد تا مشخص شود که چه میزان و چگونه است.

تخلف در پرداخت سود بازرگانی
این مقام مسئول در گمرک ایران همینطور اعلام نمود که در زمانی که برای ترخیص واردات کالاهای گروه (۴) طبق مصوبه دولت مهلت تعیین شد قرار بر این بود که سود بازرگانی تا دو برابر دریافت شود که متاسفانه صاحبان این کالا فقط یک برابر سود بازرگانی پرداخت کرده است که از نظر گمرک ایران مورد تایید نیست.

ارز واردات نیمایی است یا ۴۲۰۰؟
اما در ارتباط با واردات کالاهای در ارتباط با کانتینرهای لوازم خانگی بوش یکی از نکات مورد توجه تأمین و تایید منشأ ارز آن است که باید بانک مرکزی در ارتباط با آن پاسخگو باشد؛ این که این کالاها در چه زمانی تأمین ارز شده آن هم در شرایطی که واردات کالاهای گروه ( ۴) حدود دو سال پیش ممنوع می باشد و در هیچ حالتی امکان ورود آن وجود ندارد.
از سویی بانک مرکزی بارها از مصائب خود برای تأمین ارز در شرایط موجود و اهمیت مدیریت منابع ارزی در واردات سخن گفته که در این حالت باید مشخص شود چگونه برای این کالای ممنوع، اعلامیه تأمین ارز صادر شده و منشأ ارز آن کجاست. ارز نیمایی یا ارز ۴۲۰۰ تومانی که برای واردات کالای دیگری دریافت شده و بخشی از آن صرف واردات لوازم خانگی که ممنوع بود، شده است؟
منبع:

1399/08/28
20:47:44
5.0 / 5
1214
تگهای خبر: پرداخت , تولید , سود , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها