ركوردشكنی وال استریت به امید واكسن كرونا

ركوردشكنی وال استریت به امید واكسن كرونا

به گزارش فی بگیر انتشار اخبار مثبت از واكسن شركت مدرنا سبب ركوردشكنی جدید شاخص های بورسی شد.


به گزارش فی بگیر به نقل از بلومبرگ، دومین پیشرفت دارویی بزرگ در مقابله با کرونا موج تازه ای از امیدواری را نسبت به حل مسئله کرونا در میان معامله گران بوجود آورده است. شرکت دارویی مدرنا با انتشار اطلاعیه ای اعلام نموده است نتایج بالینی واکسن ساخت این شرکت بر روی بیشتر از ۳۰ هزار داوطلب نشان داده است که این واکسن ایمنی ۹۴ درصدی را بوجود آورده است. این شرکت آمریکایی امیدوار است کارهای دریافت مجوز را تا آخر این ماه انجام دهد تا از آغاز سال آینده میلادی این واکسن را برای عرضه عمومی روانه بازارها کند.
پیش از این هم شرکت داروسازی پفایزر و شریک آلمانی آن اعلام نموده بودند طبق نتایج آزمایش های بالینی، تزریق واکسن کرونای جدید تا ۹۰ درصد سبب ایجاد مصونیت در آزمایش شوندگان شده است و احیانا تا اواخر ماه جاری میلادی این واکسن برای دریافت تاییدیه تولید و توزیع به سازمان غذا و داروی آمریکا ارائه خواهد شد. سازمان بهداشت جهانی هم با مسرت بخش خواندن این خبر اعلام نموده است واکسن جدید می تواند شرایط را تا فصل بهار به صورت کلی تغییر دهد.
با اوج گیری مجدد همه گیری کرونا در بعضی از نقاط آمریکا محدودیت ها مجدد بازگشته اند. در نیویورک، بیل دبلاسیو- شهردار این شهر از بسته شدن مدارس و آغاز کلاس های آنلاین اطلاع داده و در ایالت کالیفرنیا، دولت محلی پروتکل جدید بهداشتی محیط شغلی را برای اجرا ابلاغ کرده است. جیمز بولارد- رئیس دفتر منطه ای فدرال رزرو در سنت لوییس و جان ویلیامز رئیس دفتر منطقه ای نیویورک در اظهاراتی جداگانه نسبت به نتایج اقتصادی گسترش انتشار کرونا ابراز نگرانی کرده اند. داده های جداگانه نشان می دهند شاخص اطمینان مصرف کنندگان آمریکایی در ماه نوامبر کاهش محسوسی نسبت به ماه قبل داشته است و فعالان اقتصادی نسبت به وخیم شدن چشم انداز اقتصادی نگران شده اند.
تابحال بیشتر از ۵۵ میلیون و ۱۴۶ هزار و ۹۲۹ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و ۳۲۹ هزار و ۴۰۷ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۲۵۲ هزار و ۱۶۵ نفر، برزیل با ۱۶۵ هزار و ۸۱۱ نفر، هند با ۱۳۰ هزار و ۴۱۷ نفر، مکزیک با ۹۸ هزار و ۵۴۲ نفر و انگلیس با ۵۱ هزار و ۹۳۴ نفر بوده است.
در شرایطی که بانک مرکزی آمریکا در تلاش است تا نرخ تورم را به سطح بالای دو درصدی سوق دهد، وضعیت برای این نهاد به صورت دلخواه پیش نرفته است چون که آمارها نشان می دهند متوسط نرخ تورم بزرگ ترین اقتصاد جهان در ۱۲ ماه منتهی به اکتبر با ۰.۲ درصد کاهش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به سطح ۱.۲ درصد رسید که این نرخ تورم ۰.۱ درصد کمتر از نرخ مورد انتظار قبلی و کمترین سطح تورمی ثبت شده در آمریکا در سه ماهه اخیر بوده است.
از سوی دیگر تورم ژاپن هم به شدت نزولی شده است تا جایی که متوسط نرخ تورم ژاپن در ۱۲ ماه منتهی به اکتبر با ۱.۴ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به منفی ۲.۱ رسید که این رقم، یکی از کمترین تورم های ثبت شده در این کشور طی پنج ماه اخیر بوده است.
اختلافات بین طرفین حقوقی بر سر نتیجه انتخابات کماکان ادامه دارد و دونالد ترامپ در پیامی توییتری نوشته است انتخابات آمریکا متقلبانه و ناقض قانون اساسی بوده است و خیلی از مردم به چشم خود شاهد تقلب بوده اند. این ادعا در حالی مطرح می شود که نتیجه انتخابات به صورت قطعی بزودی اعلام می شود و بسیار بعید است تغییر خاصی در نتایج ایجاد شود.
بعد از آن که مقامات دولت ترامپ نسبت به بازشماری آرا در بعضی از ایالت ها اعتراض کردند، وزیر امور داخلی ایالت جورجیا از بازشماری مجدد آرای انتخاباتی در این ایالت به صورت دستی اطلاع داد. بایدن آرای الکترال این ایالت را با اختلاف کمی از آن خود کرده بود. ترامپ در پیامی توییتری به طرفداران خود وعده داده است که بزودی نتیجه شکایت ها مشخص و خبرهای خوبی مخابره خواهد شد. بعضی از مقامات جمهوری خواه پاداش های هنگفتی را برای ارائه مدارکی که تقلب در انتخابات را اثبات کند پیشنهاد داده اند اما تابحال دو کمیسیون گفته اند هیچ مدرک معتبری که تقلب را در انتخابات ثابت کند پیدا نکرده اند و با رویه کنونی بسیار بعید است نتیجه انتخابات عوض شود و معامله گران هم محاسبات خویش را بر اساس ریاست جمهوری بایدن بنا کرده اند.
برد مک میلان- کارشناس ارشد سرمایه گذاری در موسسه کامن ولث فایننشیال نتوورک اظهار داشت: بین رویکرد دموکرات ها و جمهوری خواهان در مباحث اقتصادی اختلاف نظر زیادی وجود دارد اما اکثریت سنا در دست جمهوری خواهان باقی مانده و این یعنی دولت بایدن برای پیشبرد برنامه های خود با مقاومت هایی روبروخواهد شد. این مسئله بخصوص در حوزه مالیات ها محسوس خواهد بود و باید دید آیا در نهایت دولت بایدن خواهد توانست نرخ مالیات ها را باردیگر افزایش دهد یا جمهوری خواهان به حفظ نرخ ها در سطح کنونی اصرار خواهند کرد.
بورس آمریکا
در وال استریت، همه شاخص ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۱.۱۵ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۹ هزار و ۸۱۹.۰۷ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۵۴ درصد صعود تا سطح ۳۶۰۴.۴۱ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۴۱ درصد افزایش در سطح ۱۱ هزار و ۸۷۷.۵۹ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۱.۶۶ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۶۴۲۱.۲۹ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۰.۴۷ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳ هزار و ۱۳۸.۶۱ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با صعود ۱.۷ درصدی در سطح ۵۴۷۱.۷۸ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۲.۶۰ درصد بالا رفت و به ۷۹۸۶.۲۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با صعود ۲.۰۵ درصدی تا سطح ۲۵ هزار و ۹۰۶.۹۳ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۸۶ درصد بالا رفت و در سطح ۲۶ هزار و ۳۸۱.۸۷ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" جهش ۰.۹۷ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۹۰۴.۱۷ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۱.۲۴ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۶۴۸۴.۳۳ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۲.۲۴ درصد افزایش به ۴۱.۲۶ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۲.۴۱ درصدی به ازای ۴۳.۸۲ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با افزایش ۰.۲ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۸۸۷.۰۲ دلار معامله شد. هر اونس نقره با صعود ۰.۱۶ درصدی به ازای ۲۴.۷۶ دلار مبادله شد.
منبع:

1399/08/27
21:18:57
5.0 / 5
1314
تگهای خبر: آزمایش , اقتصاد , تولید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها