بررسی علت نوسانات بورس از نگاه یك اقتصاددان؛

كشتی سرگردانی به نام بورس در ایران

كشتی سرگردانی به نام بورس در ایران

به گزارش فی بگیر اردبیل یك كارشناس اقتصادی اظهار داشت: مردم نباید اسیر هیجانات كاذب بازار بورس شوند بلكه برای سرمایه گذاری و كسب سود از بازار بورس باید منتظر باشند تا این بازار به یك روند ثباتی برسند.


مهدی احمدی اوچبلاغ در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه افت حدود یک میلیونی شاخص کل طی سه ماه اخیر نشان از بی ثباتی بازار بورس است، افزود: بازار بورس ایران تقریباً از فروردین ماه حالت نرمال خودرا ازدست داده است و مشخص نیست سیاست گذاران بورس همچون وزارت امور اقتصادی و دارایی و همین طور هیئت مدیره سازمان بورس چه اهدافی را دنبال می کنند.

وی با اعلان اینکه در چند ماه اول سال هر روز شاهد رشد 5 درصدی بیشتر نمادها در بورس بودیم، افزود: در چند ماه اخیر این روند برعکس شده و هر روز شاهد افت 5 درصدی قیمت نمادها هستیم که نشان میدهد بازار بورس از حالت نرمال خارج شده است چونکه در حالت نرمال باید هر روز شاهد تغییر قیمت در میان منفی 5 تا مثبت 5 باشیم و نباید هر روز شاهد منفی 5 یا مثبت 5 باشیم.

این کارشناس اقتصاد با اعلان اینکه مردم نباید اسیر هیجان شوند، اشاره کرد: بورس جای رفتار هیجانی نیست چونکه ممکنست هر لحظه سرمایه فرد فعال در این بازار از دست بروند بلکه باید در این بازار باید رفتار عقلایی داشت تا با حواس جمع و با تحلیل تمام ابعاد مسئله شامل وضعیت تولید شرکت ها، صادرات یا واردات آنها، میزان سرمایه یا افزایش سرمایه شرکت، سهام داران حقیقی و حقوقی، جو روانی بازار، وضعیت بین المللی کشور و مسائلی از این دست را مبادرت به خریدوفروش در بورس کرد.

احمدی اوچبلاغ با اعلان اینکه در ماه های اول سال مسئولان کشوری مردم را به سرمایه گذاری در بورس تشویق می کردند، اظهار نمود: در ماه های اخیر که بازار رنگ قرمز به خود دیده و تقریباً هر روز با افت شاخص کل مواجه هستیم، هیچ نوع اظهارنظری از مسئولان کشوری نمی بینم و این نشان میدهد که برنامه خاصی برای نجات وضعیت بورس وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه در بورس باید نگاه بلندمدت داشت، افزود: فعالان این بازار سرمایه مازاد خودرا در بورس سرمایه گذاری کنند و هیچ گاه نباید کالاهای سرمایه ای خودرا فروخته و در بورس سرمایه گذاری کنند.

این کارشناس اقتصاد اظهار نمود: فعلاً بورس ایران شبیه کشتی سرگردان است که مقصد آن معین نیست و در چنین بازاری نباید سرمایه گذاری کرد بلکه برای سرمایه گذاری باید منتظر ترمیم شرایط بورس بود.
منبع:

1399/08/21
22:08:36
5.0 / 5
1523
این مطلب را می پسندید؟
(4)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها