حاجی بابایی خبر داد

ابلاغ 12حكم اصلاح ساختار بودجه 1400 به سازمان برنامه و بودجه

ابلاغ 12حكم اصلاح ساختار بودجه 1400 به سازمان برنامه و بودجه

رئیس كمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از ابلاغ ۱۲حكم اصلاح ساختار برای تحول در بودجه ۱۴۰۰ به سازمان برنامه و بودجه اطلاع داد.


حمیدرضا حاجی بابایی در گفتگو با ایسنا، در مورد بعضی از احکام در ارتباط با اصلاح ساختار بودجه، اظهار داشت: این موارد طی یک نامه برای اعمال در قانون بودجه ۱۴۰۰ به دکتر نوبخت اعلام گردید.
وی ادامه داد: با عنایت به تاکید مقام معظم رهبری، در مورد اصلاح ساختار بودجه و تأثیر آن در ساماندهی منابع و مصارف، شفافیت، عدالت اجتماعی، جهش تولید، اشتغال و تولید سرمایه، مبحث اصلاح ساختار طی جلسات مختلف در کمیته ذیربط این کمیسیون با حضور معاونین و مدیران سازمان برنامه و بودجه مورد بررسی قرار گرفت و بدنبال عرضه گزارش کمیته در چندین جلسه کمیسیون نقطه نظرات اعضای کمیسیون پیرامون آن مطرح و اصلاحات مورد نظر اعمال شده است.
نماینده مردم همدان در مجلس افزود: این گزارش به هیات رئیسه جهت رسیدگی در جلسه علنی ارسال شد، با عنایت به این که فرایند رسیدگی در جلسه علنی و تبدیل این امر مهم به قانون و در نهایت ابلاغ به دولت زمان بر است و از طرفی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ برپایه آیین نامه داخلی مجلس باید تا پانزدهم آذرماه تقدیم مجلس می شود، نامه حاضر تهیه و به سازمان برنامه و بودجه ارسال شده است که نتیجه همراهی کمیسیون و سازمان برنامه و بودجه است.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: بر طبق این ماده واحده لوایح و قوانین بودجه سنواتی به شرح احکام زیر تنظیم تصویب، اجرا و تفریغ می شود، در درجه اول دولت مکلف است لایحه بودجه سنواتی را با رعایت احکام تعریف شده تهیه و تدوین کرده و به مجلس عرضه کند.
وی ایجاد شناسه پرداخت برای کلیه پرداختهای دولت از محل منابع عمومی و اختصاصی شامل طبقه بندی به تفکیک دستگاه اجرایی، اقتصادی(فصول و مواد ذیل فصول هزینه ای) عملیاتی(امور و فصل، برنامه، طرح و فعالیت) و هم محل تأمین اعتبار و انجام کلیه پرداخت های مزبور از راه حواله الکترونیک بانک مرکزی به همراه شناسه پرداخت را نخستین مورد این احکام برشمرد و به استقرار کامل نظام پرداخت به ذینفع نهایی و پیاده سازی نظام پرداخت اعتباری در بودجه هم تصریح کرد.
حاجی بابایی ساماندهی کلیه پرداختهای حمایتی و ثبت آنها در سامانه وزارت تعاون، کار و رفاه و اجتماعی به همراه کد شناسه پرداخت را سومین و تحویل خوراک همچون نفت خام و میعانات گازی به اشخاص حقیقی و حقوقی استفاده کننده با سازوکار ضمانت بانکی و اعتبار اسنادی و تسویه آن حداکثر ظرف یک ماه از زمان تحویل را چهارمین بند از این ماده واحده برشمرد.
وی منوط شدن هرگونه پرداخت وجه بابت انعقاد و اجرای معاملات بزرگ و متوسط دستگاههای مشمول قانون برگزاری مناقصات به ثبت معاملات مذکور در سامانه ستاد را به عنوان بند پنجم و تعیین افزایش حقوق و مزایا در بودجه کل کشور بر اساس برابری عمودی و افقی حقوق دریافتی در شرکت ها، بانک ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت و دستگاههای استفاده کننده از بودجه عمومی را ششمین مورد از احکام یاد شده در اصلاح ساختار قانون بودجه عنوان نمود.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه توزیع عادلانه بودجه استان ها از محل منابع بودجه عمومی، عوارض و مالیات بر ارزش افزوده بر مبنای شاخصهای اقتصادی، اجتماعی و رفاهی همچون جمعیت، محرومیت و معکوس درآمد سرانه و اجبار بانک مرکزی به تنظیم و تدوین شاخص هایی متضمن رعایت عدالت در پرداخت تسهیلات ترجیحی و تکلیفی را بعنوان بند هفتم و هشتم یاد شده قرار داد.
او همینطور اظهار داشت: تمهیدات لازم جهت ایجاد زیرساخت های مورد نیاز برای افزایش فروش نفت خام به پالایشگاه ها و پتروپالایشگاه های داخل و قطع تدریجی صادرات آن با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی، شرکت های دانش بنیان و ابزار بازار سرمایه و همینطور پیشبینی ردیف مستقل در بودجه سنواتی برای کلیه منابع حاصل از عرضه داخلی نفت خام و میعانات گازی به عنوان یکی از احکام مورد تاکید قرار دارد.
حاجی بابایی اظهار داشت: بر این اساس، دولت ملزم به عرضه لیست معافیت های مالیاتی، گمرکی و بیمه ای و درصد معافیت هریک از آنها و همینطور عرضه جدول بدهی ها و مطالبات قطعی شده و تعهدهای دولت به اشخاص حقوقی خصوصی، تعاونی و موسسات عمومی غیر دولتی بانک ها و موسسات اعتباری است.
منبع:

1399/08/14
16:02:36
5.0 / 5
1756
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها