مستخدمین حسینی:

مردم مزه ارز ۴۲۰۰ تومانی را نچشیدند

مردم مزه ارز ۴۲۰۰ تومانی را نچشیدند

به گزارش فی بگیر یك تحلیلگر اقتصادی با اعلان اینكه مردم مزه ارز 4200 تومانی را نچشیدند، اظهار داشت: از زمانی كه ارز دولتی وارد چرخه اقتصاد شد تا زمانی كه این ارز از اقتصاد كشور حذف شود، هیچ تاثیری بر نرخ سبد كالایی مردم نخواهد داشت، برای اینكه مردم همیشه كالاهای موردنیاز خودرا با نرخ ارز آزاد دریافت كرده و خواهند كرد.


حیدر مستخدمین حسینی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: در سال های اخیر نرخ ارز به مسیر نادرستی گام برداشته است که اثرات آنرا بر بخش های مختلف اقتصادی شاهد بودیم و خواهیم بود. ارز ۴۲۰۰ تومانی یکی از سیاست های دولت در دو سال قبل بود که طبق گفته کارشناسان هیچ نتیجه ای جز شکل گیری رانت نداشت.
وی اضافه کرد: دریافت کنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی محصولات خودشان را با نرخ بازار آزاد ارز به دست مردم می رسانند که هیچ کدام از مردم مزه ارز ۴۲۰۰ تومانی را نچشیدند. این ارز موجب اختلاف قیمت بین ارز بازار آزاد و ارز دولتی شد.
این کارشناس اقتصادی با اعلان اینکه ارزهای متنوع باید حذف شوند، اظهار داشت: ارزهای متنوع جز شکل گیری رانت هیچ فایده دیگری ندارند. دولت از سال قبل که در بودجه ۱۴ میلیارد دلار ارز برای کالاهای اساسی و دارو پیش بینی کرده بود، در همان سال هم بعضی از اقلام را از سبد ارز ۴۲۰۰ تومانی آرام آرام حذف و به سمت ارز نیمایی هدایت کرد که این روند تابحال هم ادامه دارد.

به گفته مستخدمین حسینی بانک مرکزی باید نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی بعنوان ارز رسمی را از سایت خود حذف کند زیرا، باتوجه به نیاز کشور و مصرفی، ارز به لحاظ نرخ از ارز بازار آزاد و نیمایی تبعیت می کند اما اینکه چرا تابحال این اقدام انجام نداده است شاید بخواهد مابه التفاوت ارز نیمایی و آزاد را بعنوان درآمد دولت برای تامین کسری بودجه در نظر بگیرد که دراین زمینه هم باید دقت، احتیاط و اقدامات کارشناسی صورت بگیرد.
این تحلیلگر اقتصادی در آخر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بر زندگی مردم بی تاثیر دانست و اشاره کرد: چه قبل از این و پس از این هم مردم کالایی را با نرخ ۴۲۰۰۰ تومانی دریافت نکرده اند بنابراین، حذف ارز دولتی در سبد نرخ کالایی مردم هیچ تاثیری نخواهد داشت. اگر ساختار اقتصادی کشور به سمت درستی برود، باید یک نرخ برای ارز وجود داشته باشد.
منبع:

1399/07/11
20:59:46
5.0 / 5
1649
تگهای خبر: اقتصاد , دلار , قیمت , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها