واكنش عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران به كاهش حق كمیسیون املاك

آن چه سبب گرانی مسكن شده، كاهش ارزش پول ملی است

آن چه سبب گرانی مسكن شده، كاهش ارزش پول ملی است

به گزارش فی بگیر عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران اظهار داشت: آن چه سبب گرانی مسكن شده، كاهش ارزش پول ملی است و نه حق كمیسیون مشاوران املاك.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، رسول جهانگیری اظهار نمود: شاهد می باشیم که با کاهش ارزش پول ملی، مردم به بازارهای کاذب همچون طلا، ارز و مسکن روی آورده اند. حالا سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران نرخ جدید تعرفه کمیسیون مشاوران املاک را اعلام نموده است که برمبنای آن 0.5 درصد ارزش معامله و معادل 0.25 درصد از هر یک از طرفین ابلاغ گردیده است و این به معنای کاهش 50 درصدی حق کمیسیون مشاوران املاک است و روش درستی در مدیریت بازار املاک نیست.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک اصفهان اضافه کرد: درباب علل گرانی مسکن می توان ده ها علت را برشمرد و حق کمیسیون های مشاوران املاک بخش کوچکی از آن است. با وجود تاکیدهای بخش خصوصی، دولت هیچ گونه مشورتی در تعیین تعرفه جدید مشاوران املاک نداشته است و ما پیش بینی می نماییم این تصمیم عجولانه بازار را به هم ریخته تر از قبل کند.
وی افزود: ممکنست این تصمیم، نتایج کوتاه مدتی داشته باشد و مردم ابتدا این تصمیم را مثبت بدانند اما خیلی زود آثار منفی این تصمیم دولتی را در بازار خواهیم دید. بطوریکه ما پیش بینی می نماییم که شکایات مردمی افزایش یابد. پس از کارشناسان می خواهیم که چند ماه بعد و زمانی که تاثیر این تصمیم قابل ارزیابی باشد، اوضاع بازار مسکن را رصد کرده و ثمره این تصمیم دولت را ببینند.
عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران افزود: شرایط و وضعیت بازار در بیشتر اقلام و خدمات نامطلوب است و این امر منحصر به بازار مسکن نمی گردد. اما سوال ما این است که مگر عامل اصلی گرانی مسکن، تعرفه مشاوران املاک است که چنین تصمیمی می گیرند؟ تصمیم عجولانه ای دولت در تهران در خصوص کاهش حق کمیسیون مشاوران املاک گرفته کارشناسی شده نیست.
رئیس اتاق اصناف مرکز استان اصفهان بیان کرد: دولت اگر می خواهد که از حق مردم دفاع کند نباید که از حق کاسب بزند. چونکه کاسبان هم جزئی از همین مردم هستند. مگر می شود از طلا فروشان یا فروشندگان خودرو خواست تا دستمزد نگیرند یا دستمزد کمتری بگیرند. بعضی از مشاغل مثل مشاوران املاک حق العمل کار هستند و دولت باید به این امر توجه داشته باشد.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک اصفهان تاکیدکرد: متاسفانه دولت چاره مبارزه با گرانی را در حلقه آخر توزیع و خدمات می بیند در صورتیکه در گرانی مقوله های متفاوتی موثر است و چاره مبارزه با گرانی در سخت گیری بر حلقه آخر این زنجیره نیست.
به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، بر اساس تصمیم سازمان صنعت معدن و تجارت استان تهران، حق کمیسیون مشاوران املاک برای قراردادهای خرید و فروش که تا قبل از این نیم درصد از هر طرف معامله بود به ۲۵ صدم درصد از هر یک از طرفین کاهش پیدا کرد.
منبع:

1399/07/08
23:57:41
5.0 / 5
2219
تگهای خبر: تجارت , خدمات , صنعت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها