سرپرست وزارت صمت:

ظرفیت زنجیره تولید فولاد به ۲۳۰ میلیون تن رسید

ظرفیت زنجیره تولید فولاد به ۲۳۰ میلیون تن رسید

به گزارش فی بگیر سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) با اشاره به اینكه باوجود همه محدودیت ها به همت متخصصان ایرانی، حالا به ظرفیت تولید ۳۷ میلیون تن فولاد خام رسیده ایم، از ارتقای ظرفیت تولید زنجیره فولاد به ۲۳۰ میلیون تن اطلاع داد.


ببه گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، بر اساس گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، جعفر سرقینی در آیین افتتاح فاز دوم فولاد کاوه جنوب کیش، با بیان این مطلب اظهار نمود: ظرفیت تولید زنجیره فولاد از ۱۲۳ میلیون تن در سال ۱۳۹۲ و ابتدای دولت تدبیر و امید به ۲۳۰ میلیون تن هم اکنون رسیده است. امروز به همت متخصصان ایرانی و با وجود همه تحریم ها به ظرفیت ۳۷ میلیون تن فولاد خام رسیده ایم.
سرپرست وزارت صمت با اشاره به اینکه طی چند سال گذشته، توانسته ایم فرانسه و ایتالیا را به لحاظ تولید فولاد پشت سر بگذاریم، اظهار داشت: هم اکنون در جایگاه دهم به لحاظ تولید فولاد در دنیا قرار داریم.
وی ضمن یادآوری اینکه تولید فولاد دنیا پارسال ۳.۵ درصد رشد داشته است، اظهار نمود: اما باوجود سنگین ترین تحریم ها با اتکا به روحیه جهادی، تولید فولاد خام کشور ۶.۵ درصد رشد داشته است. ضمن اینکه در پنج ساله منتهی به سال ۱۳۹۲، هر ساله ۲۲ تا ۲۳ میلیون تن سنگ آهن خام صادر می شد اما این رقم در سال گذشته، به کمتر از چهار میلیون تن رسیده است.

صادرات ۱۲ میلیون تنی انواع فولاد در سال گذشته
این مقام مسئول در وزارت صمت، با اشاره به اینکه در سال ۱۳۹۱ حدود ۶.۵ میلیون تن واردات فولاد و ۱.۵ میلیون تن صادرات فولاد صورت گرفته، اعلام نمود: اما در سال ۹۸ در زمینه صادرات فولاد رکورد زده شد و به ۱۲ میلیون تن صادرات انواع فولاد رسیده ایم. همینطور در نتیجه تکمیل زنجیره ها تنها ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تن واردات فولاد انجام شده است. صنعت فولاد بومی شده و حتی تکنولوژی پرد را به همت متخصصان ایرانی به دست آورده ایم.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن تاکید بر چشم انداز تولید ۵۵ میلیون تنی فولاد خام تا افق ۱۴۰۴ بیان نمود: حالا ۳۷ میلیون تن فولاد آماده به کار داریم و ۲۰ میلیون تن هم در دست اجرا است که شروع شده است. با این ظرفیت حتما چشم انداز تولید ۵۵ میلیون تنی فولاد محقق خواهد شد.
وی با اشاره به برخی آمارهای تولید در پنج ماهه سالجاری، اظهار نمود: در پتروشیمی رشد تولید ۶.۳ درصدی، لوازم خانگی ۴۲.۵ درصدی، آلومینیوم ۵۰ درصدی، فولاد هشت درصدی، سیمان ۱۵ درصدی و خودرو ۱۸.۵ درصدی داشته ایم. در زمینه پروانه های بهره برداری رشد ۷۰ درصدی به لحاظ سرمایه گذاری و صدور جواز تاسیس افزایش ۳۱.۵ درصدی داشته است.
سرقینی در انتها از رشد ۲.۵ درصدی صنعت در سه ماهه اول سالجاری اطلاع داد و اظهار داشت: با وجود همه محدودیت ها، به قول بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران رشد صنعت در سه ماهه اول سال جاری ۲.۵ درصد مثبت بوده است.
منبع:

1399/07/05
14:10:34
5.0 / 5
1577
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها