گسترش همكاری صنعتی و پزشكی علوم پزشكی شهیدبهشتی با پارس خودرو

گسترش همكاری صنعتی و پزشكی علوم پزشكی شهیدبهشتی با پارس خودرو

فی بگیر: دانشگاه علوم پزشكی شهیدبهشتی و شركت پارس خودرو با هدف توسعه پروژه های پزشكی و صنعتی تفاهم نامه همكاری مشترك امضا كردند.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا زالی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در آیین امضای تفاهم نامه همکاری این دانشگاه با شرکت صنعتی پارس خودرو که ۳۰ شهریورماه برگزار شد، ابراز امیدواری کرد که با تلاش و همگرایی دومجموعه شاهد پیشرفت های مهم در ایجاد فرآیندهای کاربردی بین حوزه صنعت و علوم پزشکی کشور باشیم.
وی با اشاره به انگیزه بالا و روحیه ارتقای خدمت بین دو مجموعه دانشگاه و گروه صنعتی پارس خودرو، چشم انداز عملیاتی شدن پروژه های مشترک را کاملا روشن دانست.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان این که امضای تفاهم نامه با گروه صنعتی پارس خودرو نقطه آغازین پارادایم همکاری با گروه های صنعتی تلقی می شود، شروع این تعاملات را همزمان با هفته دفاع مقدس نشان از اعتماد و خوداتکایی کشور در حوزه صنعت و پزشکی عنوان نمود.
دکتر زالی با تاکید بر این که عصاره هشت سال دفاع مقدس اتکا به منابع درون زاست، اضافه کرد: دستاورد تاریخی دفاع مقدس، اتکا و اعتماد به جوانان این مرز و بوم است که نتیجه این اعتماد در پیشرفت های امروز علمی کشور متبلور شده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، ترجمان دفاع مقدس را خودکفایی و خودباوری ملی ذکر کرد و اظهار داشت: امضای این تفاهم نامه در امتداد رسالت های دفاع مقدس است.
وی با اشاره به این که انعکاس رخدادهای درخشان ملی به افزایش نشاط ملی کمک خواهد کرد، تصریح کرد: فرزندان برومند این مرزو بوم همیشه در تلاشند تا حلاوت خودکفایی را به کام مردم بچشانند.
دکتر زالی تحقق وظیفه خطیر مسئولیت پذیری اجتماعی ازسوی شرکت های خودروسازی را شایسته تقدیر دانست و اشاره کرد: در ایام ابتدایی شیوع ویروس کرونا شرکت های خودروسازی باهدف کمک به مردم و تولید ماسک و مواد ضدعفونی کننده و ایفای وظایف انسان دوستانه از هیچ تلاشی دریغ نکردند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در بخش دیگری از این مراسم با بیان این که امروزه در عرصه کرونا زبده ترین و کارآمدترین تولیدکنندگان دستگاه های تهویه مصنوعی و ونتیلاتورها شرکت های خودروسازی هستند، اظهار نمود: این مهم نشان از بضاعت علمی، انعطاف پذیری و چابکی بخش خودروسازی دارد.
دکتر زالی ورود گروه صنعتی پارس خودرو به عرصه پزشکی را گامی بلند و اقدامی شجاعانه از طرف این گروه صنعتی دانست و اضافه کرد: ورود به عرصه پزشکی اقدامی مهم و اثرگذار است؛ چونکه علم پزشکی با جان انسان ها سرو کار دارد و به لحاظ تجهیزات و دانش فنی باید استانداردها در بالاترین سطح رعایت شود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی حرکت دانشگاه های کشور به سمت نسل سومی شدن، تولید محصول و خلق ثروت را امری اجنتناب ناپذیر توصیف کرد وگفت: باید بحث فناوری با آهنگ سریع تری در حرکت باشد.
وی با بیان این که دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی رتبه اول فناوری را در میان دانشگاه های علوم پزشکی از آن خود کرده، به شتاب و دستاوردهای بهادار این دانشگاه اشاره نمود و ضروت رابطه بیشتر و موثرتر فناوری با صنعت را مورد تاکید قرار داد.
دکتر زالی شکل گیری کمیته R&D مشترک را یکی از مهمترین اهداف مشترک این تفاهم نامه دانست و اضافه کرد: با ایجاد این کمیته ایده ها و خلاقیت ها شکل گرفته و سریع تر به محصول نهایی نزدیک خواهد شد.
ایجاد مراکز رشد مشترک بین گروه صنعتی پارس خودرو و دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی یکی دیگر از مواردی بود که رئیس دانشگاه بر اهمیت آن اصرار کرد و اظهار داشت: باتوجه به پتانسیل ها و زیرساخت های دانشگاه، ارتباط با گروه های صنعتی می تواند همانند کاتالیزوری بزرگ عمل کند.
ایشان سپس ایجاد همکاریهای مشترک صنعت و آموزش را یکی دیگر از مزیت های انعقاد این تفاهم نامه ذکر کرد و توضیح داد: باتوجه به این که بالاترین میزان بازدیدها و نظارت بر نحوه کارهای بهداشتی و حرفه ای کاخانجات و کارگاه های صنعتی مربوط به دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی است؛ بدین سبب دانشگاه می تواند در امتداد آموزش سلامت کارکنان، سالم سازی و استاندارسازی محیط کار همکاریهای موثری با گروه های صنعتی داشته باشد.
وی با اعلان اینکه همین طور تنها دانشکده HSE کشور در این دانشگاه وجود دارد که این مساله نیز پتانسیلی برای آموزش در حوزه ایمنی و سلامت است، عنوان کرد: گروه ارگونومی دانشگاه نیز می تواند با بخش خوروسازی کار مشترک در زمینه ارائه ایده های نوین داشته باشد.
دکتر زالی در آخر با اشاره به تمایل بالای دانشگاه برای ایجاد دانشکده "ترافیک مدیسین"، عنوان کرد: در شرایط موجود امکان تحقق دانشکده وجود ندارد، ولی ما آمادگی برگزاری دوره MPH یکساله "ترافیک مدیسین" با همکاری مشترک شرکت های خودروسازی را داریم.

مدیرعامل پارس خودرو:
لزوم ارتباط موثر دانش پزشکی با صنعت

در بخش دیگری از این مراسم مصطفی مدبر- مدیرعامل پارس خودرو- نیز ابراز امیدواری کرد که انعقاد این تفاهم نامه در حوزه تولید و خدمت رسانی شتاب بیشتری ایجاد کند.
وی هم افزایی بیشتر ارکان کشور را با حوزه صنعت خواهان شد و اظهار داشت: تعامل بیشتر سایر مجموعه های کشور در شرایط تحریم های ظالمانه می تواند چاره موثری برای پیشرفت این حوزه باشد.
مدیرعامل پارس خودرو ارتباط موثر دانش پزشکی با صنعت را ضروری ذکر کرد و توضیح داد: ارتباط صنعت با دانش پزشکی می تواند منجر به تقویت هر دوحوزه شده و در نهایت درراستای پاسخگویی اجتماعی خدمت رسانی بهینه تر به مردم موثر باشد.
دکتر افشین زرقی، معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی نیز در بخش دیگری از این مراسم با اشاره به اهمیت تبدیل شدن دانشگاه به دانشگاهی فناور اظهار نمود: هدف اصلی دانشگاه ها رفع نیازهای جامعه و پاسخگویی اجتماعی است؛ بدین سبب برای تامین این مهم، همگرایی و ارتباط با سایر حوزه های دانشی لزوم دارد.
وی از پتانسیل بالای مرکز رشد تجهیزات پزشکی دانشگاه آگاهی داد و ارتقای توان مهندسی این مرکز را در گرو رابطه بیشتر با گروه های صنعتی تصریح کرد.
انجام پروژه های کاربردی، همکاری با فناوران، اجرای طرح های تحقیقاتی، طراحی تجهیزات پزشکی مورد نیاز، توجه بیش از پیش به آموزش و فناوری و تامین ایمنی کارکنان در محیط کار همچون اهداف این پروژه بود که دکتر زرقی بر لزوم توجه به آنها اصرار کرد.
منبع:

1399/06/30
22:00:52
5.0 / 5
1398
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها