آینده درخشان معدن و صنایع معدنی در بورس

آینده درخشان معدن و صنایع معدنی در بورس

فی بگیر: رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) با اعلان اینكه بخش معدن و صنایع معدنی از محل سود عملكرد سال قبل خود، علاوه بر 4.8 میلیارد یورو، 40 هزار میلیارد تومان برای پروژه های توسعه ای تعریف كرده اند، خبر از آینده درخشان شركت های معدنی در بورس داد.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، شب گذشته (یکشنبه) نشست هم اندیشی ایمیدرو، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، شرکت های معدنی و صنایع معدنی و رئیس سازمان بورس بمنظور پشتیبانی از سهامداران و سرمایه گذاران بازار سرمایه انجام شد.
طی این جلسه خداداد غریب پور-رییس هیات عامل ایمیدرو- با اعلان اینکه هم اکنون ۸۵ شرکت صنعتی و معدنی ۶۵ میلیارد دلار از مجموع ارزش بازار سرمایه را دارند، اظهار نمود: طبق موافقت به عمل آمده، مقرر شده است تا شرکت هایی که فاقد سبدگردانی در بازار بورس هستند، تا سقف ۲۰درصد از ارزش شناور شرکت متبوع خودرا برای تشکیل یک شرکت سبدگردانی، تخصیص دهند و ایمیدرو، راهبری سبدگردانی شرکت های معدن و صنایع معدنی را برعهده گرفته است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به اینکه این امر با هماهنگی بورس و تمامی شرکت های معدنی و صنایع معدنی و شرکت های دارای سبدگردان حاضر در بورس انجام می شود، اظهار داشت: مدیریت سبدگردانی توسط ایمیدرو و از طرف قائم مقام این سازمان و مدیر عامل شرکت بورس، صورت خواهد گرفت.

هدف، صیانت از سهام سهامداران خرد است
غریب پور افزود: کنترل نوسانات و صیانت از سهام سهامداران خرد جزو وظایف اولویت دار این سبدگردانی است. در گام نخست، شرکت های معدنی و صنعتی چادرملو، گل گهر و همین طور فولاد خراسان پیشنهاد برای ارائه سهم شناور در این صندوق سبدگردانی را طی روزهای آینده، به سازمان بورس ارائه خواهند کرد.


راه اندازی "نخستین شرکت سهامی عام پروژه" تحت مدیریت ایمیدرو
رئیس هیات عامل ایمیدرو ضمن اعلام این خبر که شرکت توسعه معادن و فلزات (تحت مدیریت ایمیدرو)، اولین شرکت بورسی است که "شرکت سهامی عام پروژه" راه اندازی کرده است، در ارتباط با جایگاه شرکت های این بخش، اظهار داشت: ارزش شرکت های معدن و صنایع معدنی بورسی ۶۵ میلیارد دلار است که شامل ۸۵ شرکت در بازار بورس هستند. مقایسه P/E نشان میدهد که شرکت های بخش معدن و صنایع معدنی با وجود جذاب بودن، سود کمتری تقسیم کرده و بیشتر سود را به سمت اجرای طرح های توسعه ای هدایت کرده اند. در صورتیکه ۱۴ درصد از درآمد شرکت های بورسی در اختیار آن هاست است اما ۲۳ درصد از سود را در اختیار دارند.
وی ضمن تاکید بر اینکه شرکت های بزرگ قسمتی از سود خودرا صرف توسعه کرده اند، اعلام نمود: در شرکت های زیرمجموعه ایمیدرو، شامل فولاد مبارکه، مس، گل گهر، فولاد خوزستان، چادرملو و غیره، چهار میلیارد و ۸۷۹ میلیون یورو و ۴۰ هزار میلیارد تومان طرح توسعه ای تعریف کرده اند؛ این امر نشان از آینده درخشان شرکت های معدنی و صنایع معدنی در بورس می دهد.
غریب پور افزود در آخر با اعلان اینکه ارزش شرکت های معدن و صنایع معدنی در بورس به نرخ ارز نیما، ۷۳ میلیارد دلار است؛ اضافه کرد: این در حالیست که کل ارزش بازار ۲۷۴ میلیارد دلار است که با احتساب فرابورس به ۳۲۲ میلیارد دلار می رسد.

سهام شرکت های بزرگ معدنی می تواند نجات بخش بورس باشد
در ادامه این جلسه، امیر صباغ مدیر سرمایه گذاری و اقتصادی ایمیدرو به ارائه پیشنهادهای این سازمان برای تقویت بازار بورس پرداخته و اظهار نمود: تشکیل صندوق بازارگردانی به ارزش ۳۰هزار میلیارد تومان، اجرای مصوبه بورس در ارتباط با مصوبه ۱۰ درصد سهام خزانه، اجرای مصوبه بورس اوراق اختیار فروش تبعی و بیمه سهام، تسریع در افزایش سرمایه شرکت ها، تجدید ارزیابی در صورت لزوم، افزایش اعتبارات سبدگردانان مستقل، هماهنگی بیشتر با شرکت های حقوقی فروشنده سهام برای کنترل هیجانات بازار و هماهنگی بیشتر با بازارگردانان شرکت های تابعه ایمیدرو، همچون پیشنهادهای این سازمان است.
وی ادامه داد: سهام شرکت هایی همچون فولاد مبارکه، ملی مس، گل گهر، چادرملو، فولاد خوزستان و فولاد خراسان، بنیادی بوده و می تواند نجات بخش کل بورس باشد. افزایش سرمایه شرکت های بزرگ معدن و صنایع معدنی از ۳۴ هزار میلیارد تومان در سال ۹۷، به ۸۹ هزار میلیارد تومان امسال خواهد رسید.

سرمایه گذاری های مس در راه است
همین طور در این جلسه اردشیر سعدمحمدی- مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس ایران- ضمن اشاره به سرمایه گذاری های این شرکت، اظهار داشت: سرمایه گذاری های شرکت مس از محدوده دو میلیارد یورو به ۴.۵ میلیارد یورو می رسد که این مقیاس حتی برای کشور نیز رقم قابل توجهی شمرده می شود.
وی در ارتباط با اکتشافات جدید شرکت مس، نیز لظهار کرد: امسال معدن باارزش با ذخیره ۵۳۰ میلیون تنی را معرفی خواهیم کرد. سهام مس به شکلی است که منافع بالایی برای بازار سهام خصوصاً سهامداران حقیقی به همراه خواهد داد. حتی در شرایط تحریم نیز هیچ دغدغه ای برای فروش کاتد مس نداریم.
سعدمحمدی در آخر صحبت های خود از مدیران بورس خواهان کاهش زمان بروکراسی برای افزایش سرمایه شرکت و همین طور پذیرش پنج شرکت جدید در رابطه با مس در بازار سرمایه شد.
منبع:

1399/06/24
13:55:18
5.0 / 5
1634
تگهای خبر: اقتصاد , پرداخت , تجارت , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها