دنده عقب بورسهای جهانی

دنده عقب بورسهای جهانی

فی بگیر: بیشتر فاكتورهای مهم بورسی جهان ریزش كردند.


به گزارش فی بگیر به نقل از رویترز، عملکرد بازار کار آمریکا کماکان تحت تاثیر نتایج کرونا با نوسانات زیادی مواجه می باشد تا جایی که داده های انتشار یافته توسط وزارت این کشور نشان میدهد شمار متقاضیان مزایای بیکاری در یک هفته اخیر به ۸۸۴ هزار نفر رسیده که بیشتر از انتظارات قبلی بوده است. تداوم این روند می تواند حفظ نرخ بیکاری در محدوده تک رقمی را دشوار سازد.
اختلافات بین دموکرات ها و جمهوری خواهان بر سر لایحه حمایتی جدید ادامه دارد و نمایندگان جمهوری خواه در مجلس سنا بعد از شکست بسته پیشنهادی دولت ترامپ، یک بسته حمایتی جدید ۳۰۰ میلیارد دلاری را پیشنهاد کرده اند که اعتبار در نظر گرفته شده برای آن فاصله بسیار زیادی تا مبلغ سه تریلیون دلار مد نظر دموکرات ها دارد.
بنظر می رسد که شرکت های بزرگ آمریکایی بر خلاف رئیس جمهور این کشور، علاقه ای به خروج از بازار چین ندارند. نتایج یک نظرسنجی صورت گرفته توسط اتاق بازرگانی آمریکا نشان میدهد که ۹۲.۱ درصد شرکت های آمریکایی برنامه ای برای خروج از بازار چین ندارند و تنها ۵.۱ درصد شرکت هایی که بیش از ۵۰۰ میلیون دلار در سال درآمد دارند گفته اند احتمال خروج از بازار چین را زیر نظر دارند. هم چنین تنها ۴.۳ درصد این شرکت ها گفته اند که خط تولید خود در چین را بجای دیگری منتقل خواهند کرد.
مناقشات تجاری بین چین و آمریکا بار دیگر شدت گرفته است تا جایی که رئیس جمهور آمریکا بار دیگر از احتمال قطع مناسبات تجاری با چین آگاهی داده است. مایک پمپئو- وزیر خارجه آمریکا نیز در اظهاراتی تحریک آمیز مرکز فرهنگی چین موسوم به " کنفسیوس" را ترویج گری ایدئولوژی کمونیستی حکومت چین خوانده است. آمریکا هم چنین ویزای حدود ۱۰۰۰ نفر از اتباع چینی (دانشجویی و فرصت مطالعاتی) را به بهانه ارتباط آنها با ارتش چین باطل نمود که این اقدام توسط وزارت خارجه چین محکوم شد.
قبل از این وزارت خارجه آمریکا تصمیم گرفته بود حضور شهروندان این کشور در رویدادهای فرهنگی و علمی که توسط سفارت چین و یا کنسولگری ها در این کشور برگزار می گردند را محدود کند. هم چنین بعضی از منابع خبری از احتمال تحریم بزرگ ترین سازنده تراشه چین توسط آمریکا آگاهی داده اند.
خبر بد برای اقتصاد آمریکا این است که شاخص خوش بینی به اقتصاد در ماه سپتامبر به ۴۵ واحد رسیده که این رقم ۱.۸ واحد کمتر از رقم ثبت شده برای ماه قبل بوده است. این برای ششمین ماه متوالی است که این شاخص در روند نزولی حرکت می کند و به نپر می رسد که باتوجه به تداوم شرایط کرونایی، خیلی از فعالان اقتصادی خوش بینی خودرا نسبت به ماه های آینده از دست داده اند خصوصاً اینکه آمریکا اصلی ترین کانون درگیر با کرونا در جهان شمرده می شود. انتظار می رود در صورتیکه کماکان در دستیابی به واکسن کرونا موفقیتی حاصل نشود، سرمایه های بیشتری روانه دارایی های امن نظیر طلا شود و قیمت این دارایی ها را بیش از پیش افزایش دهد. حالا قیمت مسکن نیز در خیلی از کشورهای اروپایی و آمریکا به رکوردهای جدیدی دست یافته است.
تابحال بیش از ۲۸ میلیون و ۲۳۶ هزار و ۵۷ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۹۱۱ هزار و ۴۲۹ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۹۵ هزار و ۹۲۴ نفر، برزیل با ۱۲۸ هزار و ۸۵۷ نفر، هند با ۷۶ هزار و ۳۰۴ نفر، مکزیک با ۶۹ هزار و ۹۵ نفر و انگلیس با ۴۱ هزار و ۶۰۸ نفر بوده است.
دیوید کاستین- تحلیل گر بازار بانک گلدمن ساکس اظهار داشت: تحلیل تکنیکال نمادهای اصلی بازار نشان میدهد وضعیت امیدوارکننده است و در ایام اخیر شاهد بهبود محیط کلان اقتصادی نیز بوده ایم. اگر در زمینه واکسن مقابله با کرونا به دستاوردهای قابل اتکای جدیدی برسیم آن وقت شاهد یک دوره طولانی و باثبات در صعود شاخص ها خواهیم بود اما حتی بدون آن هم انتظار داریم شاخص ها در سطح بالاتری از جایی که ماه قبل در آن قرار داشتند، بایستند.
بورس آمریکا
در وال استریت، همه شاخص ها ریزشی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۱.۲۳ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۷ هزار و ۵۹۶.۳۶ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۱.۷۳ درصد ریزش تا سطح ۳۳۴۰.۰۶ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۱.۶۹ درصد عقب نشینی در سطح ۱۰ هزار و ۹۵۲.۸۶ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
از طرف دیگر مذاکرات اتحادیه اروپا و انگلیس بر سر رسیدن به توافق بر سر آینده روابط به بن بست خورده است. منابع خبری انگلیسی گزارش داده اند نخست وزیر این کشور که تا قبل از این مدعی اشتیاق کشورش برای دستیابی به توافق با اتحادیه اروپا شده بود در اقدامی عجیب به دنبال تعیین ضرب العجل برای دستیابی به توافق بر سر آینده روابط با اتحادیه اروپا است. طبق اعلام فایننشیال تایمز، دولت انگلیس در نظر دارد در صورت نرسیدن به توافق تا ماه اکتبر، خاتمه مذاکرات را اعلام نماید که این به معنای حاکم شدن مقررات سازمان تجارت جهانی در روابط طرفین خواهد بود.
میشل بارنیه- مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا در امور برگزیت با نگران کننده خواندن این گزارشات گفته است شرایط دشواری پیش روی آینده مذاکرات قرار دارد چونکه بریتانیایی ها هم می خواهند بیشترین امتیاز را بگیرند و هم کمترین امتیاز را بدهند. قبل از وی نیز وزرای خارجه آلمان و فرانسه از انگلیس به سبب مواضع خود در مذاکرات انتقاد کرده بودند.
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۱۶ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۰۰۳.۳۲ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با کاهش ۰.۲۱ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳ هزار و ۲۰۸.۸۹ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با عقب گرد ۰.۳۸ درصدی در سطح ۵۰۲۳.۹۳ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۳۱ درصد پایین رفت و به ۶۹۹۹.۲۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد مختلفی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با صعود ۰.۸۸ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۲۳۵.۴۷ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۶۴ درصد پایین رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۳۱۳.۵۴ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" ریزش ۰.۰۶ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۵۸۱.۹۱ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۵۱ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۵۹۰۸.۸۲ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر فاکتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود.
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها نزولی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۱.۳۷ درصد ریزش به ۳۷.۱۱ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با ریزش ۱.۲۸ درصدی به ازای ۳۹.۸۶ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با افت ۰.۳ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۹۴۳.۰۱ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افت ۰.۲۹ درصدی به ازای ۲۷.۰۱ دلار مبادله شد.
منبع:

1399/06/21
11:02:30
5.0 / 5
1600
تگهای خبر: اقتصاد , تجارت , تولید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها