راه اندازی نئوبانك ها در ایران تا سال ۱۴۰۰

راه اندازی نئوبانك ها در ایران تا سال ۱۴۰۰

معاون تكنولوژی های جدید بانك مركزی ضمن اعلام راه اندازی یك تا چند نئوبانك در كشور تا سال ۱۴۰۰ از تهیه اطلس توانمندی های هوش مصنوعی در حوزه بانكداری اطلاع داد و اظهار داشت: در زمینه احراز هویت قوی هم هم اكنون سند ایرانی این حوزه درحال تدوین ا ست و بعد ازانجام، تصویب و ابلاغ خواهد گردید.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، مهران محرمیان امروز در رویداد دو روزه مجازی عرضه نیازهای فناورانه حوزه امنیت فناوری اطلاعات (افتا) که در صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، اضافه کرد: فعالان این حوزه شرکت ها و استارتاپ ها هستند که می توانند از سرویسهای بانکداری و ترکیب آن با حوزه های دیگر، حوزه های جدید برای عرضه خدمات به مشتریان ارائه نمایند.
وی با اشاره به اینکه بانکداری باز، کلید به وجود آمدن سرویسهای جذاب برای مشتریان است، اظهار نمود: اصلی ترین وظیفه بانکهای مرکزی در حوزه پرداخت و تسویه، نظارت، سیاست پولی و بانکداری دولت می باشد و یکی از فناوری های اصلی که ما در صنعت بانکی نیاز داریم و هم اکنون در دنیا از آن استفاده می شود، هوش مصنوعی است. هر جا هوشمندی وارد شود، ما شاهد افزایش سرعت، کیفیت سرویس، شناسایی موارد متقلبانه و تخلف و کاهش مداخلات انسانی و به دنبال آن کاهش فساد هستیم.
محرمیان تصریح کرد: براین اساس هم اکنون با کمک تیمی از خبرگان دانشگاه ها و بخش های صنعتی، با وضعیت سنجی از کشور در حال تهیه اطلس توانمندی های هوش مصنوعی در حوزه بانکداری هستیم تا بتوانیم بخشی از قابلیت های آنرا در یک افق ۵ ساله محقق نماییم.
معاون تکنولوژی های جدید بانک مرکزی با اشاره به اینکه بخشی از حمایت های در نظرگرفته برای این بخش در لایه بسترسازی و توانمندسازی است، خاطرنشان کرد: اتوماسیون رباتیک فرآیندها و نئوبانک ها از حوزه های جدید فناوری اطلاعات در حوزه بانکداری است. نئوبانک ها شعبه ندارند و سعی شده که ارتباط با مردم به صورت غیر حضوری باشد و به صورت دیجیتال به مشتریان سرویس داده شود، در دنیا این کار در حال انجام می باشد و ما تلاش می نماییم در سال ۱۳۹۹ یا ۱۴۰۰ یک تا دو نئو بانک در کشور داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون در این بخش با ایجاد کارگروه هایی در بانک مرکزی در حال طراحی این نوع بانک ها هستیم، خاطرنشان کرد: فناوری دیگری که درصنعت مالی تأثیر داشته، فناوری بلاکچین است، کاربردهای بلاکچین بسیارمتعدد است ازجمله آن می توان به احراز هویت اشاره نمود، این حوزه حوزه مهمی است و شرکت های دانش بنیان می توانند در شبکه بانکی کشور کارهای خوبی در این حوزه انجام دهند.
وی با اشاره به اینکه ما هم اکنون برای استخراج رمز ارز در کشور قانون داریم، اظهار داشت: برای مبادله رمز ارزها در صرافیهای رمز ارز، هنوز قانونی برای پرداخت وجود ندارد و پرداخت رمز ارزها به هیچ وجه قابل قبول بانک مرکزی نیست. این امر در ایران و در۹۰ درصد کشورهای دنیا به علت اینکه تهدیدی برای پولی ملی به حساب می آید، قابل قبول نیست.
محرمیان خاطرنشان کرد: در نظام پرداخت وجه از نظر تعداد تراکنش جزو کشورهای پر تراکنش مبلغ پایین هستیم، اضافه کرد: از نظر تعداد کارتخوان فیزیکی دو برابر نرخ جهانی هستیم و حدود ۸ و نیم میلیون کارت خوان در ایران فعال است.
وی همینطور در زمینه کیف پول هم اظهار داشت: در نظام پرداخت ها، مقررات کیف پول در کشور مصوب و ابلاغ گردیده است و شرکت ها برای کیف پول احتیاج به دریافت مجوز از بانک مرکزی ندارند، کیف پول ها باید ظرف ۶ ماه تعامل پذیری داشته باشند، شرکت های کوچک نوآور می توانند فناوری جدیدی که مشتری بتواند راحتتر با این کیف کار کند، عرضه کنند.
وی اظهار داشت: در زمینه احراز هویت قوی هم هم اکنون سند ایرانی این حوزه درحال تدوین است و بعد ازانجام، تصویب و ابلاغ خواهد گردید.1399/06/16
22:51:33
5.0 / 5
1623
تگهای خبر: پرداخت , خدمات , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها