سقوط آزاد بورسها در آمریكا و اروپا

سقوط آزاد بورسها در آمریكا و اروپا

فی بگیر: بیشتر فاكتورهای مهم بورسی كشورهای غربی ریزش كردند.


به گزارش فی بگیر به نقل از بلومبرگ، ممکنست بعد از مدتها کش و قوس سرانجام بسته محرک جدید در آمریکا نهایی و اجرایی شود. نانسی پلوسی- رئیس کنگره آمریکا که همچون مخالفان سرسخت این بسته بشمار می رود از پیشرفت جزئی در مذاکرات آگاهی داده هر چند افزوده که اختلاف جدی هنوز پاربرجا است. از طرف دیگر رشد بیش از اندازه سفارشات صنعتی در آمریکا در ماه ژوئیه می تواند نویدبخش ثبت یک رشد نیرومند در سه ماهه سوم سال بعد از ثبت رشد بسیار بد سه ماهه قبل باشد.
فاکتورهای بورسی جهان کماکان با نوسانات بالایی مواجهند اما با بازگشت نسبی آرامش در میان معامله گران، ریزش های دو ماه اخیر حدودا جبران شده و شاخص ها به بالاترین سطوح پنج ماه اخیر خود رسیده اند. ریچارد کلاریدا، قائم مقام رئیس بانک مرکزی آمریکا گفته است هدف گذاری جدید سطوح تورمی به معنای عدول از تعهد این بانک به استواری بخشی به بازار کار نخواهد بود. حالا شمار بیشتری از معامله گران منتظر کاهش بیشتر نرخ بهره در آمریکا و قرار گرفتن آن در محدوده منفی هستند.
از طرف دیگر، مناقشات بین دو اقتصاد نخست جهان نیز ادامه دارد و در اقدامی که ممکنست بار دیگر آتش اختلافات بین پکن و واشنگتن را شعله ور کند، وزارت بازرگانی آمریکا با صدور اطلاعیه ای از اعمال تحریم روی ۲۴ شخصیت حقیقی و حقوقی چینی به سبب نقش آنها در مناقشات دریای چین جنوبی آگاهی داده است. قبل از این چین اعلام نموده بود از تحریم های آمریکا هراسی ندارد و دخالت های آمریکا را عامل تنش زایی در منطقه می داند.
سازمان بهداشت جهانی حال اعلام نموده است که احتمال تاخیر در دستیابی به واکسن کرونا وجود دارد و این پروسه شاید تا سال ۲۰۲۱ و حتی بیش از آن نیز طول بکشد. مجمع جهانی اقتصاد نیز اجلاس سالانه خودرا به سبب کاهش سرعت شیوع ویروس کرونا به تعویق انداخت.
تابحال بیش از ۲۶ میلیون و ۳۵۷ هزار و ۴۲۳ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۸۷۰ هزار و ۲۹۴ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۹۰ هزار و ۵۷ نفر، برزیل با ۱۲۴ هزار و ۵۷ نفر، هند با ۶۸ هزار و ۵۶۹ نفر، مکزیک با ۶۵ هزار و ۸۱۶ نفر و انگلیس با ۴۱ هزار و ۵۲۷ نفر بوده است.
با تداوم بازگشت تدریجی سطوح کارهای اقتصادی به مقادیر پیش از شیوع بحران، شاخص مدیران خرید آمریکا تا اختتام ماه آگوست به ۵۳.۶ واحد رسید که این رقم ۲.۷ واحد بیشتر از مقدار ثبت شده دوره منتهی به ماه قبل و بالاترین میزان ثبت شده از شروع سال ۲۰۱۹ تابحال بوده است. از طرف دیگر برای اولین بار از دسامبر سال قبل، میزان تقاضای خارجی برای محصولات تولیداتی آمریکا روندی صعودی به خود گرفته و به لطف افزایش تقاضا، تورم صنعتی نیز اوج گرفته است.
دیوید کاستین- تحلیل گر بازار بانک گلدمن ساکس اظهار داشت: تحلیل تکنیکال نمادهای اصلی بازار نشان میدهد وضعیت امیدوارکننده است و در ایام اخیر شاهد بهبود محیط کلان اقتصادی نیز بوده ایم. اگر در زمینه واکسن مقابله با کرونا به دستاوردهای قابل اتکای جدیدی برشسیم آن وقت شاهد یک دوره طولانی و باثبات در صعود شاخص ها خواهیم بود اما حتی بدون آن هم انتظار داریم شاخص ها در سطح بالاتری از جایی که ماه قبل در آن قرار داشتند، بایستند.
بورس آمریکا
در وال استریت، همه شاخص ها ریزشی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۳.۱۸ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۸ هزار و ۱۷۶.۲۲ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۳.۸۰ درصد ریزش تا سطح ۳۴۴۴.۸۳ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۵.۴۴ درصد کاهش در سطح ۱۱ هزار و ۴۰۰.۱۲ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
عملکرد اقتصادی کشورهای اروپایی هنوز بطور کامل تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا و نتایج مخرب آن قرار دارد و رشد اقتصادی در خیلی از کشورهای اروپایی به کمترین سطوح ثبت شده خود رسیده است. مرکز آمار فرانسه در گزارشی اعلام نمود در سه ماهه دوم امسال، متوسط رشد اقتصادی این کشور منفی ۱۳.۸ درصد اندازه گیری شده است که ۰.۴ درصد کمتر از نرخ پیش بینی شده قبلی و ۷.۹ درصد کمتر از رشد اقتصادی ثبت شده این کشور در سه ماهه قبلی بوده است. بر اساس سالانه نیز متوسط رشد اقتصادی فرانسه در دوازده ماه منتهی به ژوئن منفی ۶.۴ درصد اندازه گیری شده است.
در آلمان و تا اختتام ماه ژوئیه متوسط نرخ بیکاری به ۴.۴ درصد رسید که در مقایسه با ماه قبل ۰.۱ درصد افزایش یافته است تا بدین ترتیب بالاترین نرخ بیکاری این کشور از فوریه ۲۰۱۶ تابحال به ثبت برسد.
طی این مدت شمار افراد بیکار آلمانی با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به ماه قبل یک دو میلیون و ۹۴۰ هزار نفر رسیده و جمعیت شاغلان نیز در آلمان در ماه ژوئیه با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۴۲ میلیون و ۳۵۰ هزار نفر رسیده است.
از طرف دیگر مذاکرات اتحادیه اروپا و انگلیس بر سر رسیدن به توافق بر سر آینده روابط به بن بست خورده است. وزیر امور خارجه فرانسه در همین رابطه انگلیس را به داشتن رویکرد ناسازگار متهم کرده و افزوده است با این وضعیت، مذاکرات پیشرفتی نخواهد داشت.
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۱.۵۲ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۵۸۵۰.۵۶ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با ریزش ۱.۴۰ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳ هزار و ۵۷.۷۷ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با افت ۰.۴۴ درصدی در سطح ۵۰۰۹.۵۲ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۱۳ درصد بالا رفت و به ۷۰۰۶ واحد رسید.
بورس های آسیایی
بنظر می رسد اقتصاد چین به اولین اقتصاد در میان ۱۰ اقتصاد بزرگ جهان تبدیل خواهد شد که از رکود ناشی از کرونا خارج خواهد شد. دنیل جرارد- استراتژیست ارشد بازار در موسسه " استیت استریت گلوبال" اظهار داشت: چیزی که حالا شاهدش هستیم این است که روند صادرات چین بهبود محسوسی داشته که بخش بزرگی از آن مربوط به از سر گیری تدریجی فعالیت ها در بازارهای هدف این کشور بوده است.
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با افزایش ۰.۹۴ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۴۶۵.۶۳ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۴۵ درصد پایین رفت و در سطح ۲۵ هزار و ۷.۶۰ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" ریزش ۰.۵۵ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۸۱۷.۱۰ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۸۱ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۶۱۱۲.۶۱ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر فاکتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود.
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها نزولی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۵۲ درصد ریزش به ۴۱.۲۸ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با کاهش ۰.۸۹ درصدی به ازای ۴۳.۹۶ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با کاهش ۰.۳۴ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۹۳۴.۴۸ دلار معامله شد. هر اونس نقره با ریزش ۰.۸۳ درصدی به ازای ۲۶.۹۰ دلار مبادله شد.
منبع:

1399/06/14
17:21:50
5.0 / 5
1781
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , دلار , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها