جزئیات تورم كالاهای خوراكی بعلاوه قیمت ها

جزئیات تورم كالاهای خوراكی بعلاوه قیمت ها

آخرین تحولات تورم و افزایش قیمت در میان كالاهای خوراكی از این حكایت دارد كه عمده كالاها همچنان با افزایش قیمت در ماه گذشته همراه بوده و در تعدادی محدود كاهش قیمت ثبت شده است، برنج خارجی و خانواده حبوبات بیشترین افزایش قیمت را داشته اند.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، تورم در مردادماه هم نشان از رشد هزینه خانوارهای ایرانی داشت شاخص قیمت ها نشان داد که هزینه آنها نسبت به مردادماه سال قبل به صورت متوسط بیشتر از ۳۰ درصد افزایش یافته است، هرچند که تورم سالانه تا حدودی کاهشی شده و به ۲۵.۸ درصد رسیده بود.
این در حالی است که بررسی تغییر قیمت ۲۴ قلم کالای خوراکی مورد مصرف مردم در ماه گذشته نشان داده است که بیشترین افزایش قیمت نسبت به مرداد سال قبل برای عدس با ۱۳۶ درصد ثبت شده و هر کیلو از این کالا تا بیشتر از ۲۳ هزار تومان قیمت خورده است. پس از آن برنج خارجی قرار دارد که افزایش ۱۰۸.۵ درصدی نسبت به مردادماه سال قبل و رشد ۱۰.۵ درصدی در مقایسه با تیرماه داشته و هر کیلو بیشتر از ۱۸ هزار تومان فروش رفته است.
پرتقال دیگر کالایی است که بیشترین افزایش را نسبت به بقیه کالاها دارد و ۶۸ درصد نسبت به مردادماه سال گذشته و ۴۳.۷ درصد در مقایسه با تیرماه گران شده و هر کیلو به صورت متوسط تا مرز ۲۰ هزار تومان فروخته شده است.
در بین کالاهایی که نسبت به تیرماه افزایش قیمت بیشتری داشته است می توان به پنیر اشاره نمود که هر کیلو ۱۳ هزار و ۴۰۰ تومان قیمت خورده و رشد ۱۲.۶ درصدی دارد.
اما در میان کالاهای خوراکی برخی اقلام هم نسبت به سال گذشته و یا تیرماه کاهش قیمت دارند، همچون آنها می توان از رب گوجه فرنگی را نام برد که ۲۰.۳ درصد نسبت به مردادماه سال گذشته ارزان شده و هر کیلو ۱۷ هزار و ۴۰۰ تومان قیمت خورده است.
سیب زمینی هم کاهش ۳۴.۹ درصدی دارد و حدود ۳۹۰۰ تومان فروش رفته است. گوشت گاو و گوساله هم در مردادماه نسبت به سال گذشته ۲.۴ درصد ارزان تر شده و خانوارها آنرا به صورت متوسط حدود ۸۷ هزار تومان تهیه کردند.
اما برخی اقلام نسبت به تیرماه کاهش قیمت دارند؛ به صورتی که تخم مرغ ۱۱ درصد ارزان شده و هر کیلو ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومان فروش رفته است. البته تخم مرغ نسبت به مردادماه سال قبل با وجود ارزانی اخیر ۴۸ درصد افزایش قیمت دارد.
در مورد سیب درختی هم با وجود کاهش ۱۰.۱ درصدی قیمت نسبت به تیرماه ۴۴ درصد در مقایسه با سال گذشته گران شده است. گوجه فرنگی دیگر کالایی است که ۵.۱ درصد کاهش قیمت داشته و هر کیلو ۳۷۰۰ تومان فروخته شده است، ولی همچنان نسبت به سال قبل افزایش ۵.۲ درصدی دارد.
افزایش قیمت ها در حالی اتفاق می افتد که چندی قبل سازمان های مربوطه همچون بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه در ارتباط با علل افزایش قیمت کالاها و خدمات در چند ماه ابتدایی سال جاری مسائلی را مطرح کرده به صورتی که سازمان برنامه و بودجه معتقد بود افزایش تورم به علت افزایش قیمت ارز اتفاق افتاده است. از طرفی بانک مرکزی گرچه این مورد را رد نکرد، اما برخی راه های تأمین منابع برای کسری بودجه همچون فروش ارز به صندوق توسعه ملی پارسال را به شکلی اثرگذار در افزایش تورم و نقدینگی دانسته بود.


منبع:

1399/06/12
21:16:40
5.0 / 5
1638
تگهای خبر: توسعه , خدمات , فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها