نكاتی درباره چیستی و فواید كیف پول الكترونیكی

نكاتی درباره چیستی و فواید كیف پول الكترونیكی

فی بگیر: با توجه به این كه اخیرا شورای پول و اعتبار بمنظور تسهیل مبادلات خرد، اجازه صدور كیف پول الكترونیكی بوسیله بانك ها و موسسات اعتباری غیربانكی را صادر كرده است، لازم است تا با انواع كیف پول الكترونیكی، نقش آنها در ایجاد تحول در تراكنش های مالی و فواید آن برای مردم بیشتر آشنا شویم.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، اخیرا شورای پول و اعتبار اجازه داده تا بمنظور تسهیل مبادلات خرد، کیف پول الکترونیکی بوسیله بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی صادر شود اما این اجازه مشروط به نظارت بانک مرکزی و خلق نشدن نقدینگی است. تعریف کیف پول الکترونیکی بیان کننده این است که آن یک ابزار پرداختی با قابلیت ذخیره پول الکترونیکی است و قبل از این مشتری بوسیله حساب بانکی خود می توانست نسبت به شارژ کیف الکترونیکی اقدام نماید و بوسیله مانده وجوه ریالی ذخیره شده در کیف پول الکترونیکی تراکنش های انتقال، خرید، برگشت از خرید، پرداخت قبض و مانده گیری را انجام دهد اما حالا باید منتظر کیف پول الکترونیک جدیدی باشیم.
در این بین، نگاهی به پیشینه کیف الکترونیکی نشان میدهد که سابقه حضور این طرح در بانکداری کشور به سال ۱۳۹۲ بر می گردد که بانک مرکزی در این سال کلیات راه اندازی این طرح را ارائه کرد اما از آنجا در این زمان کنترل و اختیار کیف پول های الکترونیک زیرنظر بانک مرکزی بود، موجب شد تا بانک ها استقبال چندانی از آن نکنند و این طرح به شکل گسترده اجرا نشود.
کیف پول الکترونیک علاوه بر اینکه باید دارای سه خاصیت شامل ذخیره شدن بر روی یک ابزار الکترونیک، مورد پذیرش قرار گرفتن بوسیله هویتی غیر از صادرکننده آن و در آخر مبلغی که بابت شارژ دریافت می شود کوچک تر یا برابر با مقداری باشد که کیف پول با آن شارژ می شود، است.

انواع کیف پول الکترونیکی
علاوه بر این، در کل سه نوع کیف پول الکترونیکی وجود دارد که شامل بسته، نیمه بسته و باز می شود. کیف پول الکترونیکی بسته در کشور ما عموما این خدمات در چارچوب کارت های هدیه ارائه می شود که مبالغ از قبل مشخصی در آنها قرار دارد. همچنین، نمونه ای از کیف پول الکترونیکی نیمه بسته در ایران، اپلیکیشن هایی هستند که می توان در آنها حساب کاربری خودرا با بهره گیری از کارت های بانکی شارژ و در خریدها از آن استفاده نمود.
اما نوع آخر این کیف پول که "کیف پول الکترونیک باز" نام می گیرد، فقط بوسیله بانک ها یا در همکاری با بانک ها صادر می شود و از این کیف پول ها می توان در تمام تراکنش ها استفاده و همین طور می توان از دستگاه های خودپرداز پول دریافت کرد. از آنجائیکه این نوع کیف پول منجر به خلق نقدینگی می شود، بدین منظور در ایام آینده بانک مرکزی ضوابط راهبری و نظارتی تهیه و ابلاغ خواهدنمود.

فواید کیف پول الکترونیکی
گفته می شود که سهولت در استفاده، امن و مطمئن بودن، سرعت بالا، ارتباط آسان با سایر حساب ها و تجمیع تراکنش های خرد همچون مزایای استفاده از کیف الکترونیک پول است. علاوه براین، این طرح هم می تواند گامی موثر در نزدیک شدن به بانکداری دیجیتال باشد و هم اینکه به دنبال انتشار ویروس کرونا، ضرورت توجه به الکترونیک شدن تمام خدمات بیشتر حس شد که این اقدام، می تواند مصائبی که نظام بانکی در زمان درگیری با این بیماری درگیر بود را در زمان آینده و شرایط مشابه بیماری های همه گیر کم کند.
منبع:

1399/06/09
12:38:58
5.0 / 5
1506
تگهای خبر: پرداخت , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها