تحولات واردات و ترخیص كالاهای اساسی

تحولات واردات و ترخیص كالاهای اساسی

فی بگیر: پس از رایزنی ها و توافق های صورت گرفته در امتداد تسهیل ترخیص كالاهای اساسی، طی پنج ماه اول سال جاری حدود 10 میلیون تن كالای اساسی و ضروری ترخیص شده كه این یك ركورد شمرده می شود.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، در ماه های گذشته گزارش گمرک نشان داد که حدود ۶ میلیارد دلار کالا اساسی و تولیدی در گمرک ها وجود دارد که ۳.۵ تا ۴ میلیون تن آنرا کالاهای اساسی تشکیل داده که به دلیلهای مختلف ترخیص آنها با مشکلات و موانعی مواجهه بوده است.

پس از اعلام موانع پیشروی ترخیص کالاهای اساسی و پیشنهاداتی برای رفع آن در چارچوب گزارشی از طرف گمرک ایران به رئیس جمهور و مواففت با کلیات آن، طی جلساتی بین دستگاه های زیربط دستورالعمل های مربوط به تسیهل ترخیص کالاهای اساسی اجرایی و به تدریج قسمتی از این کالاها در مرحله ترخیص قرار گرفتند.

یکی از مسائل مربوط به ترخیص کالاها مشکلات ارزی و دریافت اعلامیه تامین ارز بود چونکه بخش زیادی از این کالاها در صف ترخیص ارز قرار داشتند و تا هنگامی که اعلامیه تامین ارز آنها دریافت نمی شد امکان ترخیص از طرف گمرک وجود نداشت، بدین جهت طی مصوبه ای قرار بر این شد تا تمامی کالاهای اساسی به محض دریافت مجوز و اعلامیه تامین ارز به صورت اعتباری امکان ترخیص فوری داشته باشند. در عین حال که در ارتباط با کالاهای غیر اساسی نیز به تشخیص وزارت صمت ترخیص فوری صورت بگیرد.

پس از آن هم در ارتباط با پنج قلم کالای اساسی به میزان ۲.۵ میلیون تن تصمیم دیگری گرفته شد؛ بطوریکه کالاهای ذرت، دانه های روغنی، سویا، جو و روغن خام بدون دریافت اعلامیه تامین ارز و کد رهگیری از بانک امکان ترخیص فوری پیدا کردند.

پس از اقدامات صورت گرفته تازه ترین گزارش ارونقی -معاون فنی گمرک ایران- نشان میدهد که در پنج ماه اول امسال بیش از ۱۰ میلیون تن کالای اساسی و ضروری از گمرکات ترخیص شده است مه ارزش این میزان از کالای ترخیص شده حدود ۴.۷ میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با سال قبل یک رکورد شمرده می شود.

اما در موردکالاهای تولیدی و غیر اساسی با وجود پیگیری های صورت گرفته هنوز ترخیص فوری آنها صورت نگرفته و احیانا بارتوافق بین دستگاه ها و رفع موانع این کالا ها نیز امکان ترخیص سریع پیدا کنند.

این در حالیست که آمار نشان میدهد که کالاهای غیر اساسی غیرکانتینری دارای وزنی معادل سه میلیون و ۴۰۰ هزار تن بوده و بیشتر آنها مواد اولیه مربوط به خطوط تولیدی، ماشین آلات و تجهیزات مربوط به پروژه ها و اقلام واسطه ای تولید و یا سرمایه ای هستند.

منبع:

1399/06/08
21:48:03
5.0 / 5
2064
تگهای خبر: تولید , دستگاه , دلار , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها