اوضاع تولید و سرمایه گذاری در منطقه آزاد چابهار

اوضاع تولید و سرمایه گذاری در منطقه آزاد چابهار

فی بگیر: آخرین وضعیت تولید و سرمایه گذاری در منطقه آزاد چابهار از رشد 380 درصدی ارزش تولید و افزایش حداقل 2000 درصدی سرمایه گذاری داخلی طی پنج سال اخیر حكایت دارد، اما سرمایه گذاری خارجی نوسان دارد.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، مناطق آزاد محدوده ای مشخص در نقطه ای راهبردی با مزیت دسترسی به محورهای مواصلاتی بین المللی و تردد آسان برای تجار است که البته با مشوق های سرمایه گذاری و معافیت های مالیاتی که تولید و تجارت را تسهیل کرده هم راه است.
منطقه آزاد چابهار در اهم مناطق آزاد ایران از ابعاد مختلف قرار داشته و باتوجه به موقعیت راهبردی و ظرفیت های بالای آن از جایگاه ویژه ای در منطقه برخوردارست که تکیه توسعه محور شرق نیز بر این منطقه قرار دارد.
رشد ۳۸۰ درصدی ارزش تولیدات
بر این اساس طی سال های اخیر توسعه زیرساخت ها و مشوق های سرمایه گذاری در منطقه آزاد چابهار و گسترش واحدهای تولیدی مورد توجه بود است.
این در حالی است بررسی آخرین وضعیت تولید و اشتغال این منطقه برمبنای اطلاعات دریافتی از سازمان منطقه آزاد چابهار نشان میدهد که منطقه آزاد چابهار که ایجاد بستر رونق تولید و توسعه سرمایه گذاری در سواحل مکران، حضور سرمایه گذاران در منطقه آزاد چابهار به شکلی است که واحدهای تولیدی تا سال ۱۳۹۶ حدود ۲۱۲ واحد بوده و تا سال ۱۳۹۸ با رشد ۲۷ درصدی به ۲۶۹ واحد رسیده است.
اما ارزش تولیدات منطقه آزاد چابهار در سال در سال قبل با رشد ۳۸۰ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۳ که ۱۲۴ میلیارد تومان بوده به ۵۹۵ میلیارد تومان رسیده است.
رشد ۲۰۰۰ درصدی سرمایه گذاری داخلی
در همین بازه زمانی پنج ساله سرمایه گذاری داخلی محقق شده در منطقه آزاد چابهار نیز با رشد ۲۰۰۰ درصدی از ۶۳ میلیارد به بیش از ۱۲۶۷ میلیارد تومان رسیده است که عمده این رشد طی سال های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ ثبت شده است.
نوسان سرمایه گذاری خارجی
اما روند سرمایه گذاریی های خارجی در منطقه آزاد چابهار نیز در فاصله سال ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۶ روند مناسبی طی کرده و از ۳۸ میلیون دلار به بیش از ۶۰ میلیون دلار رسید ولی در سال ۱۳۹۷ و با اعمال تحریم ها سررمایه گذاری های خارجی کاهش یافته و به هفت میلیون دلار رسیده است اما به هر صورت باتوجه به مزیت های این منطقه باردیگر روند سرمایه گذاری خارجی افزایش یافته و به ۱۵ میلیون دلار تا آخر سال قبل رسیده است.
ایجاد ۶۳۰۰ شغل طی ۵ سال
اما همزمان با توسعه سرمایه گذاری و افزایش واحدهای تولیدی در منطقه آزاد چابهار، فرصت های شغلی نیز رشد داشته است ؛ بطوریکه در فاصله سال ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۸ بیش از ۶۳۰۰ فرصت شغلی پایدار در این منطقه به وجود آمده است.
منبع:

1399/06/08
14:56:54
5.0 / 5
2032
تگهای خبر: تجارت , توسعه , تولید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها