تحمیل هزینه به دهك ها از محل كدام كالاهاست؟

تحمیل هزینه به دهك ها از محل كدام كالاهاست؟

وضعیت تورم نشان داده است كه در مردادماه بیشترین افزایش هزینه از محل غیرخوراكی ها و خدمات با ۲.۳۵ درصد به دهك ها تحمیل شده و سهم خوراكی ها و آشامیدنی ها تا ۱.۱۴ بوده است.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، گزارش اخیر مرکز آمار در ارتباط با وضعیت تورم نشان داد که در مردادماه سال جاری تورم سالانه به ۲۵.۸ درصد رسیده که ۰.۶ درصد کاهش داشت، ولی تورم نقطه به نقطه (تغییر نسبت به ماه مشابه سال قبل) با رشد ۳.۵ درصدی به بیشتر از ۳۰ درصد رسیده بود، در این بین تورم ماهانه که نشان دهنده تغییر قیمت ها از تیر تا مرداد بود با اندکی کاهش ۳.۵ درصد به ثبت رسید.
همینطور وضعیت تورم در میان ۱۰ دهک هزینه ای نشان داد که فاصله تورمی بین دهک ها حدود ۵.۴ درصد افزایش یافته و افزایش هزینه برای دهک دهم به ۳۷.۸ درصد و دهک اول تا ۲۷.۷ درصد نسبت به مرداد سال قبل رسیده بود.
اما اینکه تورم ماهانه در هر یک از دهک ها چگونه بوده و یا سهم کالاها و خدمات در افزایش تورم در دهک ها از تیر تا مردادماه چقدر بوده است، موضوعی است که بررسی جزئیات آماری از این حکایت دارد که تورم ماهانه دهک ها در مرداد به ۳.۴۸ رسیده که سهم گروه «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» ۱.۴ و سهم «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» ۲.۳۵ بوده است. به عبارتی غیرخوراکی ها و خدمات سهم بیشتری در افزایش هزینه دهک ها در مردادماه داشتند.
در میان گروه «خوراکی ها و آشامیدنی ها و دخانیات» بیشترین سهم مربوط به «خوراکی ها و آشامیدنی ها» با ۱.۸، «خوراکی ها» ۰.۹۸، «گوشت قرمز و سفید» ۰.۲۶ و «گوشت قرمز و ماکیان» با ۰.۲۲ بوده است.
در «غیرخوراکی ها و خدمات» هم بالاترین حد تورم در میان گروه ها مربوط به «مسکن و سوخت» با ۰.۷۹ و پس از آن «حمل و نقل» با ۰.۶۰ قرار دارد.اما تورم ماهانه در میان دهک ها از ۳.۳۵ در دهک اول تا ۴.۴۹ در دهک دهم متغیر بوده و روند صعودی طی می کند. در دهک اول بیشترین سهم برای تورم به «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با ۱.۷۱ اختصاص دارد و سهم کالاهای «غیرخوراکی و خدمات» به ۱.۶۴ می رسد.

در دهک دوم سهم «خوراکی ها و آشامیدنی ها و دخانیات» ۱.۶۹، دهک سوم ۱.۶۲، دهک چهارم ۱.۵۶، دهک پنجم ۱.۴۵، دهک ششم ۱.۳۸، دهک هفتم ۱.۲۷، دهک هشتم ۱.۱۵، دهم نهم ۰.۹۹ و دهک دهم ۰.۶۹ است.

این در شرایطی است که سهم کالاهای غیرخوراکی و خدمات در تورم دهک دوم ۱.۷۵، دهک سوم ۱.۸۴، دهک چهارم ۱.۸۷، دهک پنجم ۲، دهک ششم ۲.۱۱، دهک هفتم ۲.۳۵، دهک هشتم ۲.۵۶، دهک نهم ۲.۹۴ و دهک دهم ۳.۸ ثبت شده است.
در مجموع در میان زیرمجموعه های گروه های اصلی کالا و خدمات بالاترین حد تورم ماهانه مربوط به حمل و نقل با ۱.۷۱ برای دهک دهم است.

منبع:

1399/06/07
13:20:58
5.0 / 5
1761
تگهای خبر: خدمات , قیمت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها