افزایش ۳۷ درصدی هزینه های دهك دهم

افزایش ۳۷ درصدی هزینه های دهك دهم

به گزارش فی بگیر هزینه های دهك دهم نسبت به سال گذشته بیشتر از ۳۷ درصد افزایش یافته كه در مقایسه با دهك اول ۱۰ درصد بیشتر است.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، آماری که به تازگی مرکز آمار ایران از وضعیت تورم و تغییر قیمت کالا و خدمات مصرفی مردم منتشر نمود نشان از این داشت که تورم نقطه به نقطه و به عبارتی افزایش هزینه های خانوارهای ایرانی نسبت به مرداد ماه سال قبل در مجموع ۳۰.۴ درصد افزایش داشته که این رقم نسبت به تیر ماه سال جاری هم ۳.۵ درصد رشد کرده است.
اما بررسی وضعیت ۱۰ دهک هزینه ای نشان از افزایش قابل توجه هزینه بین دهک ها نسبت به مرداد سال گذشته دارد؛بطوری که تورم نقطه به نقطه در دهک دهم به ۳۷.۸ درصد رسیده که نسبت به تیر ماه بیشتر از پنج درصد رشد دارد. بر این اساس تأمین هزینه برای پایین ترین دهک نسبت به سال قبل به صورت متوسط ۳۷.۸ درصد افزایش دارد.
این در شرایطی است که دهک اول تورم ۲۷.۷ درصدی در مرداد ماه را نسبت به مرداد سال قبل تجربه کرده و این رقم در دهک های بعد بالاتر می رود، به عبارتی تحمیل هزینه به افراد نیازمند بیشتر از افراد غیر نیازمند و اقشار پردرآمد بوده است.

فاصله تورمی دهک ها بیشتر شد
اماربرای مرداد تورم سالانه ۰.۶ درصد کاهش داشته و به ۲۵.۸ درصد رسیده بود، که وضعیت این شاخص در میان دهک ها هم در بازه ۲۳.۴ درصد برای دهک اول تا ۲۸.۸ درصد برای دهک دهم نوسان دارد.
محدوده تغییرات تورم 12 ماهه در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بین ۲۱.۶ درصد برای دهک اول تا ۲۲.۳ درصد برای دهک نهم است. هم چنین برا گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» بین ۲۵.۲ درصد برای دهک اول تا ۳۰.۶ درصد برای دهک دهم است.
فاصله تورمی دهک ها در بین دهک های مختلف هزینه ای، ۵.۴ درصد رسیده که نسبت به تیرماه (۴.۷ درصد) ۰.۷ درصد افزایش داشته است.
همینطور فاصله تورمی در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل ۰.۹ درصد کاهش و در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» نسبت به ماه قبل ۰.۸ درصد افزایش نشان داده است.1399/06/05
17:28:12
5.0 / 5
1509
تگهای خبر: خدمات , قیمت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها