به فی بگیر اعلام شد

سرمایه بانك كارآفرین به ۴۰۰۰ میلیارد می رسد

سرمایه بانك كارآفرین به ۴۰۰۰ میلیارد می رسد

به گزارش فی بگیر معاون مالی و امور مجامع بانك كارآفرین با بیان اینكه با اقدامات انجام شده سرمایه این بانك از ۸۵۰ میلیارد تومان به ۴۰۰۰ میلیارد تومان خواهد رسید، اظهار داشت: با عنایت به موافقت بانك مركزی با افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی املاك، آورده نقدی سهامداران و بعد از صدور موافقت سازمان بورس و با برگزاری مجمع فوق العاده، سرمایه بانك به ۴۰۰۰ میلیارد تومان می رسد.


فرشاد محمدپور در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: با عنایت به موافقت اصولی هیئت مدیره با افزایش سرمایه بانک به مبلغ ۴۰۰۰ میلیارد تومان از محل تجدید ارزیابی املاک، مطالبات حل شده و آورده نقدی سهامداران املاک بانک با همکاری کانون کارشناسان رسمی استان تهران و سایر استان ها مبادرت به تجدید ارزیابی املاک و سرقفلی های خود کرد. بر این اساس، مبلغ ۱۸۵۰ میلیارد تومان مازاد تجدید ارزیابی املاک و سرقفلی های بانک مورد شناسایی قرار گرفت و گزارش توجیهی افزایش سرمایه به همراه ۱۳۰۰ میلیارد تومان افزایش سرمایه از محل مطالبات حال شده و آورده نقدی جهت بررسی و تائید به بازرس محترم عرضه و در اردیبهشت ماه سال ۹۹ مورد تائید ایشان قرار گرفت.
وی ادامه داد: گزارش مزبور پس از بررسی های کارشناسی بانک مرکزی در اول شهریور ماه مورد تائید بانک مرکزی قرار گرفت و به امید خدا پس از تائید سازمان بورس مقدمات برگزاری مجمع عمومی فوق العاده صورت خواهد پذیرفت. ساختار سرمایه یکی از مهم ترین مشخصه های شرکت ها و بخصوص بانک ها به حساب می آید که تأثیر مستقیمی بر عملکرد آنها می تواند داشته باشد. در بانک ها افزایش سرمایه و اصلاح ساختار آن می تواند به افزایش توان تسهیلات دهی و سرمایه گذاری بانک ها کمک کرده و نسبت های اساسی بانک را تقویت کند. بانک کارآفرین آخرین بار در سال ۱۳۹۳ افزایش سرمایه داده و سرمایه خویش را به مبلغ ۸۵۰ میلیارد تومان رسانده است که از آن سال تابحال که کشور بر مبنای آمارهای بانک مرکزی در شرایط تورمی نسبتاً بالایی قرار داشته؛ سرمایه بانک بدون تغییر مانده و اثر منفی بسیاری بر عملکرد و نسبت های اساسی آن داشته که در حقیقت رگ های تنفسی بانک در این سال ها به صورت فزاینده ای تنگ و تنگ تر شده است.

ثبات توان تسهیلات دهی بانک طی ۷ سال اخیر
معاون مالی و امور مجامع بانک کارآفرین افزود: توان تسهیلات دهی بانک که درآمد حاصل از آن مهمترین درآمد بانک به شمار می رود؛ در این ۷ سال قبل ثابت بوده است. انتظار می رود با انجام افزایش سرمایه و بهبودی که در نسبت های اساسی بانک اتفاق می افتد شاهد رشد قابل توجه و معناداری در توان تسهیلات دهی بانک باشیم که اثر آن هم بر صنایع و شرکت های مختلف استفاده کننده از این تسهیلات و هم بر سپرده گذاران و سهامداران بانک مثبت خواهد بود.

تاثیر افزایش سرمایه بر نسبت های مالی
وی درباره معیارهای حفظ سلامت و کاهش ریسک فعالیت بانک ها در نظام بانکی، اظهار داشت: نسبت سودآوری، نسبت مالکانه، نسبت اهرمی، نسبت دارائی های ثابت، نسبت مطالبات غیرجاری، نسبت کفایت سرمایه و... همچون این معیارها هستند. شاید بتوان نسبت کفایت سرمایه را از مهمترین نسبت هایی به شمار آورد که همواره فعالیتهای اصلی بانک را تحت تأثیر قرار می دهد. بر مبنای مقررات فوق بانک ها موظفند برای حفظ ثبات و مدیریت ریسک فعالیتهای مالی خود نسبت خاصی از سرمایه را داشته باشند تا در مقابل زیان های پیشبینی نشده توان لازم را داشته باشند. این نسبت هم اکنون بر مبنای مقررات بانک مرکزی حداقل هشت درصد است. با این وجود بانک مرکزی می تواند در شرایط خاص و با هدف حفظ سلامت مالی بانک ها حدود بالاتری از این نسبت را برای همه یا بعضی از بانک ها تعیین کند.
به قول محمدپور برپایه الزامات بانک مرکزی و کمیته بال، کفایت سرمایه بانک مستقیما بر افزایش توانایی و ظرفیت بانک در عرضه خدمات بانکی اثر دارد. افزایش توانمندی در جذب منابع، افزایش قدرت اعطای تسهیلات، بهبود سهم از بازار، رشد سودآوری و نهایتاً افزایش بازده بانک از مهمترین اثراتی است که بهبود نسبت کفایت سرمایه می تواند به دنبال داشته باشد.

معاون مالی و امور مجامع بانک کارآفرین اضافه کرد: در بانک کارآفرین پس از تغییر سرمایه از ۸۵۰ میلیارد تومان به ۴۰۰۰ میلیارد تومان، نسبت کفایت سرمایه که هم اکنون حدود ۷.۵ درصد است با بهبود ۱۰۰ درصدی به حدود ۱۵ درصد خواهد رسید که این نسبت متضمن فعالیت بانک در یک حاشیه امن است. همینطور سرمایه نظارتی بانک که مبنای اصلی اعطای تسهیلات و انجام سرمایه گذاری ها است با یک افزایش ۱۸۵ درصدی مواجه خواهد بود که این امر به بهبود توان وام دهی و به تبع آن افزایش قدرت سودآوری بانک کمک می نماید. همچنین، کاهش حد خالص دارائی های ثابت از حدود ۸۵ درصد به حدود ۵۰ درصد از اثرات دیگر افزایش سرمایه در این بانک است که که اولا سبب می شود بانک قادر به توسعه زیرساخت های فعالیتی خود شده و ثانیاً از ریسک اعمال مالیات بر مازاد دارائی های ثابت محفوظ بماند.
وی افزود: دو و نیم برابر شدن سرمایه لایه یک و حدود پنج برابر شدن سرمایه لایه دو از اثرات دیگر افزایش سرمایه خواهد بود که همه این بهبود در نسبت ها سبب می شود فعالیتهای بانک در یک چارچوب امن و کم ریسک ادامه پیدا کرده و در نتیجه قادر خواهد بود خدمات بهتر و گسترده تری به صنایع و شرکت های مختلف داشته باشد.

تاثیر افزایش سرمایه بر خدمات دهی بانک
این مقام مسئول در بانک کارآفرین در پاسخ به اینکه افزایش سرمایه و در نتیجه بهبود نسبت های بانک بخصوص در سال جهش تولید چه تاثیری بر بهبود خدمات بانک به صنایع و شرکت ها دارد؟ توضیح داد: شاید بتوان گفت افزایش سرمایه و بهبود نسبت های مالی بانک بیشترین تأثیر را بر مشتریان حال حاضر و مشتریان بالقوه بانک خواهد داشت و متنوع شدن فعالیتهای بانک، امکان عرضه خدمات و اعطای تسهیلات گسترده تر برای صنایع مختلف بخصوص صنایعی که در خط مقدم جهش تولید قرار دارند، امکان تعریف بسته های مختلف برای صنایع خاص مانند شرکت های دانش بنیان و شرکت های در معرض صدمه های مختلف مانند بیماری کرونا همچون تبعات مثبت افزایش سرمایه در بانک کارآفرین خواهد بود. به بیان دیگر فعالیتهای بانک کارآفرین از لحاظ کمیت به حدود سه برابر قبل افزایش پیدا خواهد نمود و از لحاظ کیفیت توجه به حفظ مشتران قدیمی و همکاری با مشتریان جدید در قالب منافع مشترک و عرضه خدمات نوین بانکداری خواهد بود.

آخرین وضعیت عملکردی بانک در ۴ ماه ابتدای سال
محمدپور درباره آخرین وضعیت عملکردی این بانک در چهار ماهه نخست سال ۱۳۹۹، اظهار نمود: از منظر تجهیز منابع و جذب سپرده با بهبود کیفیت عرضه خدمات به مشتریان شاهد افزایش ۵۶ درصدی منابع در تیرماه ۹۹ نسبت به ابتدای سال هستیم که این افزایش بیشتر از میانگین افزایش تجهیز منابع در بانکهای خصوصی در چهار ماهه است. همینطور رشد اعطای تسهیلات در همین دوره بالغ بر ۱۵ درصد است که در این نسبت هم رشد بانک کارآفرین بالاتر از میانگین رشد بانکهای خصوصی در دوره چهار ماهه است. ذکر این نکته ضروریست که استراتژی مدیریت بانک در مورد اعطای تسهیلات این است که کیفیت نباید فدای کمیت و افزایش حجمی عرضه تسهیلات شود.
وی با اشاره به اینکه نسبت تسهیلات غیرجاری به کل تسهیلات بانک حدود ۹ درصد است، اظهار داشت: این رقم حدود نصف میانگین بانکهای خصوصی بوده و البته این نسبت در بانک در چهار ماهه گذشته با کاهش یک درصدی مواجه بوده که نشان دهنده توجه بسیار بالای مدیریت بانک به کیفیت اعتبارسنجی مشتریان است.
محمدپور در انتها سخنانش، تصریح کرد: عملکرد چند ماهه اخیر بانک نشان داده است بانک در یک مسیر هدفمند و با یک استراتژی مشخص و شفاف در حرکت است. اتفاق افتادن افزایش سرمایه که انشاالله با موافقت سازمان بورس و حمایت سهامداران محترم در مجمع عمومی فوق العاده صورت خواهد گرفت، درهای جدید فعالیتی را به روی بانک می گشاید که می تواند شروع یک اتفاق و حرکت جدید بوده و بانک را که همواره خصوصیت شفاف بودن را با خود یدک می کشد، با حفظ آن خصوصیت به یک بانک در اندازه ای که شایسته آن است، تبدیل کند.
منبع:

1399/06/02
20:11:08
5.0 / 5
1790
تگهای خبر: توسعه , تولید , خدمات , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها