تابستان گرم و طولانی را بدون خاموشی پشت سر گذاشتیم

تابستان گرم و طولانی را بدون خاموشی پشت سر گذاشتیم

به گزارش فی بگیر وزیر نیرو با بیان این كه تابستان گرم و نسبتاˮ طولانی سال جاری را بدون خاموشی ناشی از كمبود تولید پشت سر گذاشتیم، اظهار داشت: با مدیریت خوب و برنامه ریزی شده، اوج بار تابستان سال جاری كه در روز 31 تیر رخ داد، به شب منتقل شد.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردکانیان» بامداد شنبه به مناسبت هفته دولت تصریح کرد: برنامه ای را از سال گذشته همین موقع با عنوان 099 طراحی کردیم؛ یعنی با وجود تحریم ها و کمبودها و این که به صورت طبیعی سالانه برای حدود یک میلیون مشترک جدید باید تأمین برق شود، می خواهیم که در تابستان 99 خاموشی ما صفر باشد.
وی افزود: در کشور بزرگی که 83 هزار مگاوات ظرفیت نصب شده نیروگاهی و حدود 900 هزار کیلومتر شبکه های انتقال و توزیع برق به همراه صدها دستگاه و تجهیزات مختلف پست و غیره در صنعت برق وجود دارد، با برنامه ریزی دقیق و تلاش همه فعالان این صنعت در سازمان دولت و بخش خصوصی اوج بار سال جاری بر مبنای آنچه گذشت 31 تیر 99 بود و برای اولین بار در 10 سال قبل این اوج بار در شب صورت گرفت. در روز به قدری خوب مدیریت و برنامه ریزی شده بود که اوج بار به شب منتقل و بدون خاموشی پشت سر گذاشته شد و در عین حال موفق شدیم میزان انرژی بیشتری را هم نسبت به سال قبل عرضه نماییم.
اردکانیان تصریح کرد: در صنایع بزرگ حدود 11 درصد و در کل کشور 4.5 درصد عرضه انرژی بیشتری داشتیم و تعهدات صادراتی که در این شرایط یک منبع ارزی و برای صنعت برق و شرکت های دست اندرکار در دولت و بیرون از آن راهگشاست، به خوبی انجام شد.
وی افزود: در شرایط کرونا که تأمین برق نقش بسیار تعیین کننده ای در تداوم خدمت رسانی به مردم، در بیمارستان و بخش درمان داشت، در بخش آب هم به علت چنین شرایطی در بعضی شهرها نسبت به سال قبل مصرف آب آشامیدنی و بهداشت حتی تا حدود 40 درصد افزوده شده بود.
اردکانیان خواهان پیشگیری از هدررفت آب توسط مردم در عین رعایت موارد بهداشتی شد و درباره آب بها و برق بها اظهار داشت: سه سال پیش مصوبه ای از دولت گرفتیم که هر سال آب و برق برای کسانی که الگوی مصرف را رعایت نمی کنند، فقط 7 درصد افزایش پیدا کند و به غیر از این هم عمل نشد و تلاش و برنامه ریزی ها بر این است کسانی هم که بیشتر از الگو مصرف می کنند، آنها هم تشویق شده و به جرگه رعایت کنندگان الگوی مصرف بپیوندند که کشور از حیث آب و برق با مشکل مواجه نشود.
وزیر نیرو اضافه کرد: اگر این مشترکان به هر حال تصمیم گرفتند که تا مدتی کماکان پر مصرف باشند، دولت تصویب کرده که آنها 16 درصد افزایش تعرفه داشته باشند.
وی تصریح کرد: هم اکنون بابت هر 1000 لیتر آب در شهرها حدود 500 تومان و در روستاها نصف این قیمت دریافت می شود، همینطور در حالیکه قیمت تمام شده یک کیلووات ساعت حدود 140 تومان است به صورت متوسط نصف این مبلغ را در بخش خانگی دریافت می نماییم.
اردکانیان در ادامه همینطور درباره پنل های خورشیدی اظهار داشت: با کسانی که چه در مقیاس کوچک (کیلوواتی) و چه در مقیاس بزرگ(مگاواتی) برق خورشیدی تولید می کنند و حدود هزار مگاوات آن در کشور در مدار قرار دارد، قرارداد خرید تصمینی امضا می نماییم و آنچه می خریم چند برابر قیمتی است که برق مصرفی خود آنهاست و به آنها فروخته می شود.
ویکه در گفتگو با رادیو ایران سخن میگفت با اشاره به اینکه طبیعی است که برای ادامه دادن این معامله باید منابع مالی کافی در اختیار صنعت برق باشد، افزود: سال جاری تصمیم داریم که در مقیاس وسیع تری بتوانیم مردم را برای راه اندازی پنل های خورشیدی کوچک تر و مقیاس های کیلوواتی تشویق کرده و با ترتیب هایی که فراهم شده می توانیم آن انگیزه را برای هموطنان برقرار نماییم تا بخصوص پرمصرف ها بتوانند بخشی از برق مصرفی خودشان را توسط همین پنل ها فراهم نمایند.
وی درباره بهره مندی از توان شرکت های دانش بنیان، دانشگاه ها و دانش آموخته های دانشگاهی در چارچوب یک طرح جهت استفاده از پنل های خورشیدی هم اظهار داشت: حالا این کار شروع شده است، شرکت های گوناگونی وجود دارند که خود، سازنده این پنل ها هستند. به کسانی که برای تولید نیروگاه های خورشیدی سرمایه گذاری کلان می کنند طبق مقررات ابلاغی در صورتیکه از پنل های داخلی استفاده کنند تا 30 درصد برق تولیدی را گران تر می خریم تا به سمت استفاده از این پنل ها سوق داده شوند.
اردکانیان همینطور درباره پویش #هرهفته_الف_ب_ایران تصریح کرد: امیدواریم سال جاری بتوانیم با تعهدی که کردیم 250 پروژه را در این پویش به اتمام برسانیم؛ تابحال 57 پروژه آن افتتاح شده و بقیه پروژه ها هم امید است در زمان و موعد خود به پایان برسد و مردم از نتایج آن بهره مند شوند.
منبع:

1399/06/01
22:53:29
5.0 / 5
1634
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها