در گفت وگو با فی بگیر مطرح شد

۳۵ درصد محصولات كشاورزی در پروسه صادرات از بین می رود

۳۵ درصد محصولات كشاورزی در پروسه صادرات از بین می رود

رئیس اتاق بازرگانی مشترك ایران و امارات متحده عربی می گوید وقتی حمل و نقل با مشكل مواجه شود، عملا ضایعات جابه جایی محصولات نیز افزایش می یابد و بدین جهت می توان گفت تا رسیدن به بازار نهایی، 35 درصد از محصولات كشاورزی ایران، عملا از بین می رود.


فرشید فرزانگان در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: لازم است مشکلات و موانع تجارت کشور خصوصاً در حوزه صادرات کالاهای غیرتحریمی همچون محصولات کشاورزی بررسی شود. طی سالهای ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ تولید محصولات کشاورزی بیش از پیش رشد داشته و انتظار می رود این روند رو به رشد تولید در سال ۱۳۹۹ نیز ادامه داشته باشد ولی با وجود مازاد تولید، اهمیت صادرات محصولات کشاورزی بطور کامل درک نشده و روند صادرات محصولات کشاورزی با ایجاد خودتحریمی های گوناگون افزایش قابل انتظاری پیدا نکرد.
بگفته وی با وجود آنکه در ماه های گذشته صادرات محصولات کشاورزی ایران به امارات افزایش ۱۶ درصدی داشته اما باتوجه به اهمیت استفاده حداکثری از ظرفیت کشاورزی و ثروت ملی مانند آب و خاکی که در آن استفاده می شود، چگونگی بهره بردن از منابع آن اهمیت فراوانی دارد.
رئیس اتاق ایران و امارات با اشاره به تاثیر شیوع ویروس کرونا بر افزایش هزینه حمل و نقل کالاهای صادراتی، بیان کرد: باتوجه به ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی، در ماه های گذشته استفاده از کانتینرهای یخچال دار بجای لنج های سنتی رونق گرفته اما این در حالیست که در کشور با کمبود این کانتینرها مواجه هستیم.
فرزانگان افزود: وقتی حمل و نقل با مشکل مواجه شود، عملا ضایعات جابه جایی محصولات نیز افزایش می یابد و بدین جهت می توان گفت تا رسیدن به بازار نهایی، ۳۵ درصد از محصولات کشاورزی ایران، عملا از بین می رود. از طرف دیگر نبود بسته بندی استاندارد و برند مشهور ایرانی که بتواند کیفیت محصول را تضمین کند نیز در این بازار مشکل ساز شده است. بخش خصوصی بارها در خواست واردات این کانتینرها به کشور داده که در عمل به افزایش صادرات غیر نفتی کمک جدی می کند.
وی با تاکید بر اینکه بازارهای صادراتی یک شبه به دست نیامده اند که با تصمیمات ناگهانی بتوان آنها را مدیریت کرد، ادعا نمود که شرایط دشوار بخش خصوصی در صادرات دیده نمی گردد.
او اشاره کرد: ما از سویی با ضایعات محصول طرفیم، از سویی با تحریم هایی که اجازه جابه جایی ارز را نمی دهد و از طرف دیگر با بازارهایی که در آنها صادرات به شکل ریالی اتفاق می افتد. دولت با نادیده گرفتن تمام این شرایط، فقط به صادرکننده فشار می آورد که باید ارز خودرا در سه ماه بازگرداند که از نظر ما برای خیلی از شرکت ها و صادرکنندگان عمل به آن ممکن نیست و ما در خواست افزایش این مهلت به شش ماه را داریم.
به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، با وجود انتشار ویروس کرونا، آمارهای ارائه شده از طرف سازمان توسعه تجارت نشان میدهد که صادرات محصولات کشاورزی ایران در ماه های گذشته افزایش یافته است. کشورهای حاشیه خلیج فارس اصلی ترین مشتریان محصولات کشاورزی ایران به شمار می روند.1399/05/31
20:21:03
5.0 / 5
2079
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها