رئیس اتحادیه املاك شمیرانات:

بازار مسكن شمیرانات وارد ركود شد

بازار مسكن شمیرانات وارد ركود شد

به گزارش فی بگیر رئیس اتحادیه مشاوران املاك شمیرانات با بیان این كه بازار از حدود سه هفته قبل به سبب تغییرات قیمتی وارد ركود شده است اظهار داشت: مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر خانه های خالی می تواند به كاهش قیمت مسكن و رونق این بازار بیانجامد كما اینكه تركیه از سالها قبل با این روش بخش مسكن را كنترل كرد.


محمدرضا قاسمی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: بازار مسکن در منطقه شمیران از حدود سه هفته قبل به سبب نوسانات قیمتی وارد رکود شده است. دو ماه پس از تعطیلات کرونا که شاهد بازگشایی مشاغل بودیم حجم تقاضا در بازار مسکن بالا رفت که الان مقداری فروکش کرده است. عده ای هم بورس را برای سرمایه گذاری انتخاب کردند و بخش مسکن تحت تاثیر قرار گرفت.
وی ادامه داد: سابقاً وقتی دلار گران می شد سه چهار ماه طول می کشید تا تاثیر خودرا در بازار مسکن بگذارد اما الان صاحبخانه ها یک هفته پس از نوسانات بازار ارز قیمت مسکن را تغییر می دهند.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک شمیرانات در پاسخ به این پرسش که مالیات بر خانه های خالی می تواند منجر به ثبات قیمت در بازار مسکن شود اظهار داشت: هر قانونی که به تصویب می رسد ضعف های آن در راه اجرا خودرا نشان میدهد. مثلاً شاید مالکان، پرده های خانه را بکشند یا لامپ را روشن بگذارند یا قراردادهای صوری بنویسند اما بطور قطع هر نوع سیاست مالیاتی مثل مالیات بر خانه های خالی یا مالیات بر عایدی سرمایه اثرات مثبتی را در بازار مسکن ایجاد می کند؛ چونکه منجر به کاهش احتکار و کاهش معاملات سفته بازانه می شود.
قاسمی با اعلان اینکه عمده واحدهای خالی متعلق به بانک ها و شرکت های دولتی است اظهار داشت: بانک ها املاک زیادی را در منطقه یک خریداری نموده اند. البته آنها را برای فروش گذاشته اند اما به شرکت های زیرمجموعه خود واگذار کردند و هنوز به بازار مصرفی نرسیده است.
وی تراکم جمعیتی در شمیرانات را متنوع دانست و اظهار داشت: در منطقه یک شاهد نوعی شکاف طبقاتی هستیم. مثلاً فردی در یک خانه ۳۰ متری زندگی می کند و کنار او یک مجتمع لوکس قرار گرفته که صاحبان خانه ها خودرو های گران قیمت خارجی دارند. افرادی را میشناسم که در منطقه شمیرانات مستأجر هستند و پس از سال ها مسکن مهر به آنها تعلق گرفته که از این بابت خوشحالند. به نظرم دولت باید طرح های تولید مسکن انبوه و ارزان قیمت را در دستور کار قرار دهد.
رئیس اتحادیه املاک شمیرانات درباره اثرات مالیات بر عایدی سرمایه و املاک اظهار داشت: در کشور ترکیه این طرح اجرا می شود. بطور مثال اگر فردی یک خانه را ۵۰ هزار یورو خریداری می کند اگر پنج سال بعد آنرا بفروشد به سود حاصل از فروش ۲۵ درصد مالیات تعلق میگیرد. درباب بازار اجاره هم صاحب خانه ها نمی توانند اجاره بها را بیش از ۳ درصد ارزش ملک تعیین کنند. این سیاست ها منجر به کنترل بازار مسکن در ترکیه شده است.
منبع:

1399/05/31
12:02:39
5.0 / 5
2260
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها