حقوق سهامداران در ایام منفی شدن حساب توسط كارگزاری چیست؟

حقوق سهامداران در ایام منفی شدن حساب توسط كارگزاری چیست؟

یك كارشناس حقوقی بازار سرمایه با اشاره به اختلال در سیستم یكی از بزرگ ترین كارگزاری های كشور در روز گذشته، اظهار داشت: ازاین رو كارگزاری باید نسبت به مسئولیت انضباطی خود در مقابل سازمان بورس و اوراق بهادار و نسبت به مسئولیت مدنی خود در مقابل مشتریان متضرر پاسخگو باشد.


حمید اسدی در گفتگو با ایسنا، در مورد اختلال در سیستم معاملاتی یکی از کارگزاری ها که طی روزهای اخیر رخ داد، اظهار نمود: اختلال روز گذشته در فرآیند معاملات کارگزاری و منفی شدن قدرت خرید مشتریان این کارگزاری، از بعد حقوقی حائز اهمیت می باشد.
وی با تاکید بر اینکه کارگزاری ها مهمترین رکن معاملات در بازار سرمایه هستند، اظهار داشت: ازاین رو هر گونه تغییر مسیر معاملات به صورت سهوی یا عمدی از جانب کارگزاری ها روی تمامی بازار سرمایه تأثیر گذار است؛ بنابراین خیلی از مقررات بازار سرمایه به تخلف انگاری ناهنجاری های کارگزاران پرداخته و اشاره شده است.
این کارشناس حقوقی بازار سرمایه افزود: همچون دستورالعمل انضباطی کارگزاران مصوب ۱۳ آذر ۱۳۸۹ هیئت مدیره سازمان، در بند ۱۰ ماده ۵ خودداری از پذیرش سفارش های خرید و فروش مشتریان را از موارد تخلف قلمداد کرده است. این خودداری در این بند به صورت عام استفاده شده و خودداری مستقیم و غیرمستقیم و هر دو را شامل می شود. در خودداری مستقیم کارگزاری عمدا از اجرای دستورات و سفارش های مشتریان سر باز می زند و آنرا اجرا نمی نماید. در خودداری غیر مستقیم کارگزاری عوامل و موانعی را به صورت سهوی و یا عمدی ایجاد می کنند که در نتیجه آن مانع، امکان اجرای سفارش های مشتریان وجود نداشته و در نتیجه مشتریان از حقوق خود منع شده و عملا حق آنها سلب می شود.
اسدی با اشاره به اتفاقی که در سیستم معاملات یکی از کارگزاری ها رخ داد، اظهار داشت: طی این اتفاق، با منفی شدن قدرت خرید و حساب مشتریان، عملاً مشتریان امکان خرید و فروش خویش را از دست دادند، چونکه اگر مشتری سهام خویش را می فروخت و یا حساب پرتفوی خویش را شارژ می کرد، با عنایت به منفی شدن حساب او امکان خرید سهام برای او هم سلب شده بود. همینطور در این حالت هم مشتریان از امکان خرید سهام محروم شده اند که این خود مصداق اضرار به غیر و از موجبات مسئولیت مدنی مستند به ماده یک قانون مسئولیت مدنی است.
وی تصریح کرد: ازاین رو کارگزاری باید نسبت به مسئولیت انضباطی خود در مقابل سازمان بورس و اوراق بهادار و نسبت به مسئولیت مدنی خود در مقابل مشتریان متضرر پاسخگو باشد. همینطور این چنین ناهنجاری ها در بازار سرمایه باعث تغییر رفتار سرمایه گذاران و مشتریان در بازار شده که نمونه آن در بازار روز گذشته مشاهده شد. چونکه که این کارگزاری با حجم بالای مشتریان که در اختیار دارد و منفی شدن قدرت خرید آنان عملا امکان ثبت سفارش را از آنان سلب کرده و منجر به کاهش شدید تقاضا در بازار شد.
اسدی افزود: علیرغم این که کارگزاری چند ساعت بعد مبادرت به رفع این مشکل کرد اما از آنجاکه بازار سرمایه بازار لحظه هاست و سود و زیان در ثانیه ها رخ می دهد، سلب حق چند ساعت امری بسیار موثر در ایجاد صدمه به مشتریان است.
بر اساس این گزارش، روز گذشته به علت ایجاد اختلال در سیستم یکی از کارگزاری های بزرگ کشور، مشتریان این کارگزاری حساب خویش را منفی می دیدند و قادر به ثبت سفارش نبودند.1399/05/26
14:14:45
5.0 / 5
1917
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها