زنگنه:

۷۰ درصد از تجهیزات نفتی از داخل تأمین می شود

۷۰ درصد از تجهیزات نفتی از داخل تأمین می شود

به گزارش فی بگیر وزیر نفت با اشاره به اینكه اعتقاد به ساخت داخل همواره از اولویت های صنعت نفت بوده و در این سال ها ده ها هزار كالا و تجهیز در داخل ساخته شده است، اظهار داشت: الان بیشتر از ۷۰ درصد خریدها در چارچوب قراردادهای EPC و EPD از سازندگان داخلی كالاها انجام می شود، ما فهرستی مفصل را ضمیمه كرده ایم كه این كالاها باید از داخل خریداری شود.


به گزارش خبرنگار ایسنا، بیژن زنگنه امروز در آیین اهدای اولین گواهینامه کیفیت کالا و تجهیزات صنعت نفت، با اشاره به اینکه تشکیل نهاد صدور گواهینامه کیفیت انجمن نفت ایران به این معنا نیست که نمی خواهیم با دنیا همکاری نداشته باشیم، بلکه با تشکیل این انجمن زیرساخت ها را برای همکاری با دنیا فراهم می نماییم، اظهار نمود: ما حالا در وضعی هستیم که ارتباطمان با دنیا ضعیف است، اما به محض برقراری ارتباط این نهاد باید بعنوان یک نهاد معتبر بین المللی با دنیا ارتباط داشته باشد و آنچه صادر می شود مورد قبول باشد.
وی خاطرنشان کرد: من این اقدام را گامی بزرگ می دانم شاید بتوانم بگویم این یک نقطه مهمی از اهداف ما بوده است و اگر بگویم راه اندازی چنین نهادی از آرزوهای من بوده است بزرگ نمایی نکرده ام، این گام نقطه ای مهم و اثرگذار در توسعه فناوری ملی در صنعت نفت به شمار می آید.
وزیر نفت تصریح کرد: ما با این نهاد نه تنها می توانیم برای تجهیزات و کالاهای صنعت نفت در سطح بین المللی گواهینامه صادرکنیم بلکه این گواهینامه در سطح بین المللی هم می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
هیچکس نمی تواند بگوید استانداردها را رعایت نکنید
زنگنه ضمن قدرانی از تلاش همه افراد دخیل در این راه دشوار و راه اندازی اولین نهاد صدور گواهینامه کیفیت کالا و تجهیزات، اظهار داشت: به جامعه فنی و صنعتی و فعالان صنعت نفت هم تبریک می گویم، این کار دشوار با سرسختی انجام شد و به موفقیت رسید.
وی ادامه داد: اگر بخواهیم به این مساله به درستی دقت کنیم می بینیم یکی از ارکان منطقی و قطعی برای پشتیبانی از ساخت داخل و توسعه فناوری ملی ایجاد فرایند مطمئن به منظور صدور گواهینامه کیفیت برای کالاها و تجهیزات فنی ساخت داخل است.
وزیر نفت با اشاره به اینکه صادرکنندگان داخلی در گذشته برای دریافت گواهینامه راه سختی را طی می کردند که این راه با دشواری های زیادی همراه بود، خاطرنشان کرد: حالا با اعمال تحریم های ظالمانه این امکان از ما سلب شده است.
زنگنه افزود: بعد از تحریم به این فکر کردیم در شرایطی که سازندگان نمی توانند هولوگرام استاندارد ای پی آی (API) را دریافت نمایند و در داخل هم نهادی برای صدور گواهینامه نداریم، حالا باید چه نماییم. آیا باید از استانداردها عبور می کردیم؟ چه فرد و نهادی می توانست بپذیرد که از کالاها و تجهیزاتی که استاندارد ندارند، ارزیابی نشده اند و گواهی ندارد استفاده نماید.
وی به ریسک بالا در صنعت نفت اشاره نمود و اظهار داشت: هر یک اشتباه کوچک در صنعت نفت می تواند به خسارتی بسیار بزرگ منجر شود. به کارگیری یک تجهیز غیراستاندارد یا بخشایش و تساهل در به کارگیری درست استانداردها امکان دارد فاجعه ای نه تنها در سطح محلی و منطقه ای بلکه در سطح ملی به وجود بیاورد. از این جهت هیچکس نمی تواند بگوید که استانداردها را رعایت نکنید.
استاندارد ملی به مفهوم چشم پوشی از استاندار بین المللی نیست
زنگنه با اشاره به اینکه استاندارد ملی به مفهوم چشم پوشی از استاندار بین المللی نیست بلکه متناسب سازی هدف است، اظهار نمود: برای تشکیل چنین نهاد حرفه ای و بی طرف که مورد اعتماد و قابل اتکا برای سازنده و خریدار باشد اولین گامی که چند سال پیش برداشتیم احیای انجمن نفت بود.
وی با یادآوری اینکه انجمن نفت یکی از قدیمی ترین انجمن های صنعتی در ایران بوده است که بعد از انقلاب دولتی شده و تأثیرگذاری خیلی کمی داشت، خاطرنشان کرد: تلاش زیادی شد تا این انجمن از یک نهاد دولتی به یک نهاد مردمی تبدیل گردد، متخصصان زیادی از سازندگان تا پیمانکاران و مشاوران برای تجدید ساختار این انجمن تلاش کردند که کار سختی بود اما این تغییرات انجام شد.
وزیر نفت با اشاره به اینکه بعد از تجدید ساختار این انجمن مهمترین مسئولیتی که به آن سپرده شد اجرای زیرساخت های لازم سخت افزاری و نرم افزای برای صدور گواهی کیفیت برای کالا و تجهیزات صنعت نفت بود، خاطرنشان کرد: در این مرحله ارتباط با سازمان استاندارد برقرار شد و تاکید شد فرایند ارزیابی بدون کسی نفوذ کسی صورت گیرد.
تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی
زنگنه تشکیل این نهاد را از مصادیق عینی تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی دانست و اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی می گوید درون زایی و برون گرایی و مردمی کردن اقتصاد. همه این موارد در این نهاد است. ما افزون بر درون گرا بودن، برون گرا هم هستیم. می خواهیم افزون بر اینکه خودمان امکانات و زیرساخت ها را داشته باشیم با جهان هم در همکاری باشیم.
وزیر نفت اظهار داشت: یکی از اهداف مهم قراردادهای جدید نفت هم از اساس پشتیبانی از ساخت و ظرفیت های داخل است. ظرفیت های داخلی پیمانکاران هستند، حفاران داخلی هستند، کارخانه های ما هستند که سیستم ها و تجهیزات را می سازند.
ادامه داردمنبع:

1399/05/20
14:11:43
5.0 / 5
1930
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها