دلار در سرازیری

دلار در سرازیری

عملكرد شوكه كننده اقتصاد آمریكا، دلار را بار دیگر عقب راند.


به گزارش فی بگیر به نقل از رویترز، همان گونه که انتظار می رفت سه ماهه دوم سال جاری شاهد ثبت پایین ترین رشد فصلی ثبت شده در طول تاریخ آمریکا تابحال بود و طبق اعلام وزارت بازرگانی آمریکا، نرخ رشد اقتصادی این کشور منفی ۳۲.۹ درصد اندازه گیری شده که این رقم ۲۴.۵ درصد کمتر از رشد سه ماهه قبل و ۲.۲ درصد بیشتر از نرخ رشد پیشبینی شده قبلی بوده است.
با وجود بازگشایی کسب و کارها در ایالت های مختلف، سرعت انتشار کرونا بخصوص در ایالت های جنوبی و غربی در سطح بالایی باقی مانده است. بانک مرکزی آمریکا در تازه ترین نشست خود همان گونه که انتظار می رفت اعلام نمود نرخ بهره را در سطح کنونی حفظ خواهد نمود. با این وجود نیاز بازارهای مالی به نقدینگی کماکان در سطح بالایی باقی مانده است و فدرال رزرو به همین خاطر احیانا تا آخر سال به برنامه خرید اوراق قرضه خود ادامه خواهد داد.
از طرفی انتظار می رود شاهد روزهای تیره و تارتری در روابط پکن و واشنگتن باشیم. وانگ یی- وزیر خارجه چین در گفتگو با همتای فرانسوی خود، آمریکا را به کوشش برای سلطه بر جهان متهم کرده و گفته است اگر در مقابل زورگویی های آمریکا مدارا نماییم، تنها این کشور جسورتر خواهد شد. وزیر خارجه چین هم چنین آمریکا را به تفرقه افکنی بین دولت و مردم این کشور متهم کرده و افزوده است: چین همواره ترجیح می دهد حداکثر خویشتن داری را از خود نشان دهد اما در مقابل یکجانبه گرایی آمریکا پاسخ متناسب و منطقی خواهد داد.
از طرفی احتمال تحریم بعضی از بانکهای چینی توسط آمریکا، سبب نگرانی معامله گران شده است. پیش تر کنگره و سنای آمریکا با تصویب لایحه ای دولت را مکلف به تحریم بانکهای چینی کرده بودند که با مقامات چینی در مورد لایحه جنجالی امنیتی هنگ کنگ همکاری داشته اند.
ادوارد مویا- تحلیل گر بازار ارز در موسسه اواندا اظهار داشت: به نظر می آید شاهد روزهایی هستیم که تاج پادشاهی از سر دلار افتاده است و با تداوم این وضع، انتظار ما این است که بانک مرکزی آمریکا برای توقف روند فعلی دست به کار شود. اخبارهای رسیده، احیانا مبین این هستند که خبری از یک احیای رشد اقتصادی سریع هم در سطح اتحادیه اروپا و هم در آمریکا نخواهیم بود.
کمیسیون اروپا اعلام نمود ۷۵۰ میلیارد یورو به مجموع اعتبارات قبلی خواهد افزود که این منابع صرف پشتیبانی از بخش های مختلف اقتصادی به شکل وام یا کمک هزینه خواهد شد و میزان تخصیص آن به هر کشور هم بستگی به شدت انتشار کرونا در آن خواهد داشت. بدین ترتیب مجموع اعتبارات تخصیص یافته اتحادیه اروپا برای مقابله با نتایج کرونا به رقم دو تریلیون یورو رسید.
با این وجود اوضاع در کشورهای اروپایی هنوز تا سطح مطلوب فاصله بسیار زیادی دارد: مرکز آمار آلمان در گزارشی اعلام نمود بزرگ ترین اقتصاد اروپا در سه ماهه دوم سال ۲۰۲ به میزان ۱۰.۲ درصد کوچک شده که این رشد، ضعیف ترین رشد اقتصادی آلمان از زمان ثبت داده های رشد در سال ۱۹۷۰ میلادی تابحال به حساب می آید. هم چنین در مقایسه با رشد مشابه فصل قبل هم رشد اقتصادی ۵.۵ درصد کمتر شده است.
روند نرخ تورم و بیکاری در بیشتر کشورهای اروپایی رو به صعود است. طبق اعلام مرکز آمار اتحادیه اروپا، در ماه ژوین نرخ بیکاری به قله پنج ماه اخیر خود رسیده و وضعیت به خصوص برای جوانان وخیم شده است.
خوان پرز، معامله گر ارزی در واشنگتن اظهار داشت: از مدت ها پیش همه منتظر نهایی شدن این بسته محرک بودند و حالا که در مورد اجرایی شدن و بازه زمانی آن بین کشورهای اروپایی وحدت نظر به وجود آمده است، کسانی که روی یورو شرط بسته بودند خوشحال هستند. این بسته از این جهت هم اهمیت دارد که کشورهای اروپایی بار دیگر بر سر مسئله ای مهم و بزرگ با یکدیگر به اشتراک نظر رسیدند و وحدت خویش را نشان دادند.
در آسیا، هر چند رشد اقتصادی چین در سطح مثبت باقی مانده است، اما آمارهای انتشار یافته نشان داده است که برای پنجمین ماه متوالی، رشد بخش خرده فروشی در سطح منفی باقی مانده است و این مسئله می تواند بر ضعیف باقی ماندن سطح تقاضا در یکی از بزرگ ترین بازارهای مصرفی جهان و در نتیجه تجارت جهانی اثر منفی بگذارد.
اولریخ لویشتمان، استراتژیست ارزی در "کامرتس بانک" اظهار داشت: چشم انداز دلار با عنایت به خبرهای نه چندان مطبوع از اقتصاد آمریکا خیلی روشن نیست و همین مسئله فشار عرضه روی دلار را سنگین کرده است. تا زمانی که انتشار کرونا به مرحله کنترل نرسد بعید است دلار به روزهای اوج خود در معاملات باز گردد.
اخبار مربوط به پیشرفت در ساخت واکسن کرونا هم دیگر خبر مهم در صدر کانون توجه معامله گران بوده است. دانشگاه آکسفورد اعلام نموده که واکسنش با موفقیت، سطح ایمنی افراد آزمایش شده در آفریقای جنوبی، انگلیس و برزیل را افزایش داده و حالا مقرر است کار آزمایش روی یک نمونه نسبتا بزرگ در آمریکا صورت گیرد که در صورت موفقیت آمیز بودن آن، احیانا از اواخر سال جاری شاهد تولید انبوه این محصول برای عرضه جهانی آن خواهیم بود. تابحال انگلیس، هلند، فرانسه و آمریکا خواهان دریافت این واکسن شده اند.
تابحال بیشتر از ۱۷ میلیون و ۳۴۶ هزار و ۳۵۷ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۶۷۳ هزار و ۲۰۲ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۵۴ هزار و ۶۴۱ نفر، برزیل با ۹۰ هزار و ۳۸۳ نفر، انگلیس با ۴۵ هزار و ۹۹۹ نفر، مکزیک با ۴۵ هزار و ۳۶۱ نفر و ایتالیا با ۳۵ هزار و ۷۸۶ نفر بوده است.
واسیلی سربریاکوف، استراتژیست مسائل ارزی در بانک یو بی اس اظهار داشت: معامله گران نسبت به چشم انداز دلار در کوتاه مدت مردد هستند و تداوم درگیر بودن آمریکا با کرونا در سطح وسیع می تواند احیای رشد اقتصادی این کشور را در مقایسه با چین و اروپا به تاخیر بیاندازد. کاستن از سرعت انتشار کرونا در آمریکا، نقشی کلیدی در اوج گیری مجدد دلار خواهد داشت.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۵۵ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۹۲.۸۹۵ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل ۱.۱۰ دلار اعلام گردید.
ارزهای اروپایی
در مسئله برگزیت انگلیس پالس مثبتی را به بازارها مخابره کرده و بوریس جانسون- نخست وزیر انگلیس گفته است کشورش می خواهد هر چه زودتر شاهد حصول توافق با طرف اروپایی باشد. با وجود گذشت هفت ماه از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، دو طرف هنوز به چارچوب مشخصی بر سر روابط آینده خود نرسیده اند. کنترل مرزها، واردات گمرکی، دسترسی به بازارهای مالی و بانکی اتحادیه اروپا و مسئله ماهیگیری در آب های داخلی اصلی ترین کموارد اختلاف بین دو طرف به حساب می آید که هنوز هم پابرجا هستند.
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۸۳ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۲۹۴ دلار مبادله شد. یورو ۰.۴۴ درصد بالا رفت و با عبور کردن از کانال ۱.۱۸ به ۱.۱۸۴ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۱۷ درصد کاهش به ۱۰۴.۷۵۴ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۸۹ دلار مبادله شد. همینطور نرخ برابری دلار معادل ۷.۰۰۸ یوان چین اعلام گردید.




منبع:

1399/05/10
14:01:32
5.0 / 5
2319
تگهای خبر: آزمایش , اقتصاد , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها