دلار باز هم ریخت

دلار باز هم ریخت

تنش های بین چین و آمریكا، دلار را باردیگر ریزشی كرد.


به گزارش فی بگیر به نقل از رویترز، در آخرین روز از معاملات هفتگی ارزش دلار باردیگر ریزش کرد تا ارزش دلار در یک هفته اخیر ۱.۵ درصد افت کند و به کمترین سطح ثبت شده خود دو طول ۱۸ ماه اخیر برسد. بگفته تحلیل گران ارزی، هم تنش ها با چین و هم افزایش تمایل معامله گران برای خرید یورو، فشار عرضه اسکناس سبر را تشدید و آنرا عقب رانده است.
دور تازه تنش های بین آمریکا و چین بار دیگر تقاضا برای ارزهای امن را تقویت و معامله گران را نسبت به وقوع یک جنگ ارزی دیگر نگران کرده است. چین بیش از یک تریلیون دلار اوراق قرضه وزارت خزانه داری آمریکا را در اختیار دارد که می تواند از آن بعنوان یک سلاح موثر ضد دلار استفاده نماید.
بگفته میچ مک کانل- رئیس سنای آمریکا، نمایندگان جمهوری خواه سنا به زودی از طرح پیشنهادی خود برای حمایت بیشتر از بخش های مختلف اقتصادی این کشور رونمایی خواهند کرد. قبل از این استیون منوچین، وزیر خزانه داری با ارسال نامه ای به اعضای کنگره از آنها خواسته بود تا مقدمات اجرایی شدن یک بسته حمایتی دیگر را تسهیل کنند. به زودی اعتبار لایحه حمایتی فعلی که مجوز پرداخت یارانه نقدی مستقیم به شهروندان را می دهد، تمام می شود. منوچین گفته است تمرکز بسته جدید کماکان روی پشتیبانی از خانوارهای با درآمد پایین و متوسط و کسب و کارهای خرد خواهد بود.
اقدام آمریکا در اجرایی کردن یک بسته حمایتی دیگر در شرایطی صورت می گیرد که بعد از چندین ماه بحث، سرانجام سران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا بر سر لایحه حمایت مالی برای تقویت رشد اقتصادی و کاستن از تبعات ناشی از کرونا با یکدیگر به توافق رسیدند.
کمیسیون اروپا اعلام نمود ۷۵۰ میلیارد یورو به مجموع اعتبارات قبلی خواهد افزود که این منابع صرف پشتیبانی از بخش های مختلف اقتصادی به شکل وام یا کمک هزینه خواهد شد و میزان تخصیص آن به هر کشور نیز بستگی به شدت شیوع ویروس کرونا در آن خواهد داشت. بدین ترتیب مجموع اعتبارات تخصیص یافته اتحادیه اروپا برای مقابله با نتایج کرونا به رقم دو تریلیون یورو رسید.
خوان پرز، معامله گر ارزی در واشنگتن اظهار داشت: از مدت ها پیش همه منتظر نهایی شدن این بسته محرک بودند و حالا که درباب اجرایی شدن و بازه زمانی آن بین کشورهای اروپایی وحدت نظر به وجود آمده است، کسانی که روی یورو شرط بسته بودند خوشحال هستند. این بسته از این جهت هم اهمیت دارد که کشورهای اروپایی بار دیگر بر سر مساله ای مهم و بزرگ با یکدیگر به اشتراک نظر رسیدند و وحدت خودرا نشان دادند.
در آسیا، هر چند رشد اقتصادی چین در سطح مثبت باقی مانده است، اما آمارهای انتشار یافته نشان میدهد که برای پنجمین ماه متوالی، رشد بخش خرده فروشی در سطح منفی باقی مانده است و این مساله می تواند بر ضعیف باقی ماندن سطح تقاضا در یکی از بزرگ ترین بازارهای مصرفی جهان و در نتیجه تجارت جهانی اثر منفی بگذارد.
نشانه هایی از وقوع جنگ ارزی بین پکن و واشنگتن موجب نگرانی فعالین بازار ارز شده و همین مساله به تقویت ارزهای امن نظیر فرانک منجر گردیده است.
اختلافات چین و آمریکا از مساله هنگ کنگ به تایوان کشیده شده و چین تهدید کرده است غول اسلحه سازی " لاکهید مارتین" را در صورت اصرار به فروش تسلیحات به تایوان تحریم خواهدنمود.
بگفته روزنامه نیویورک تایمز، دولت ترامپ در حال بررسی پیشنهاد اعمال ممنوعیت سفر به خاک این کشور برای شماری از مقامات حزب حاکم چین است. چین سفیر آمریکا را فراخوانده و نسبت به تداوم این سیاست ها هشدار داده است.
لیو ژیاو مینگ، سفیر چین در انگلیس نیز گفته که غرب درباب چین در حال ارتکاب یک اشتباه راهبردی است و چین کشوری متخاصم برای غرب نیست.
یوکیو ایشیزوکی، استراتژیست ارزی در موسسه "دایوا سکیوریتیز" اظهار داشت: روز به روز رفتار معامله گران تغییر می کند و الگوی ثابتی ندارد. حالا همه به خاطر ویروس (کرونا) باردیگر دست به عصا شده اند. چون که هنوز ویروس را تحت کنترل در نیاورده ایم ریسک های جدید نظیر ریسک جنگ ارزی بین پکن و واشنگتن می تواند به سرعت با واکنش منفی بازار مواجه شود.
اخبار مربوط به پیشرفت در ساخت واکسن کرونا نیز دیگر خبر مهم در صدر کانون توجه معامله گران بوده است. دانشگاه آکسفورد اعلام نموده که واکسنش با موفقیت، سطح ایمنی افراد آزمایش شده در آفریقای جنوبی، انگلیس و برزیل را افزایش داده و حالا مقرر است کار آزمایش روی یک نمونه نسبتا بزرگ در آمریکا صورت گیرد که در صورت موفقیت آمیز بودن آن، احیانا از اواخر امسال شاهد تولید انبوه این محصول برای عرضه جهانی آن خواهیم بود. تابحال انگلیس، هلند، فرانسه و آمریکا خواهان دریافت این واکسن شده اند.
هم اکنون با بازگشایی مجدد کسب و کارها، شمار مبتلایان به کرونا در بزرگ ترین اقتصاد جهان بار دیگر رو به فزونی رفته است و این مساله چشم انداز نامطمئنی را پیش روی فعالان اقتصادی قرار داده است. نتایج یک نظرسنجی از مدیران مالی ۵۰۰ شرکت بزرگ آمریکایی که توسط دانشگاه یورک انجام شده است نشان میدهد بیشتر آنها نسبت به باقی ماندن سطح تقاضای مصرف کنندگان در سطوح پایین نگران اند.
تابحال بیش از ۱۵ میلیون و ۸۰۱ هزار و ۶۰ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۶۳۹ هزار و ۱۸۴ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۴۷ هزار و ۸۳۶ نفر، برزیل با ۸۴ هزار و ۴۴۰ نفر، انگلیس با ۴۵ هزار و ۶۶۷ نفر، مکزیک با ۴۱ هزار و ۹۰۸ نفر و ایتالیا با ۳۵ هزار و ۹۷ نفر بوده است.
رودریگو کارتیل، استراتژیست مسائل ارزی در بانک ملی استرالیا اظهار داشت: بازارها کمی نگران اند که افزایش تنش های ژیوپلتیکی به حدی برسند که بار دیگر اقتصاد جهانی را از ریل خارج کنند. معامله گران تحولات سیاسی (بین آمریکا و چین) را به دقت زیر نظر خواهند داشت و سیر تحولات تعیین خواهدنمود که بازار ارز در نهایت به کدام سمت حرکت خواهدنمود.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۳۵ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۹۴.۳۱۷ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل ۱.۰۸۴ دلار اعلام گردید.
ارزهای اروپایی
در مساله برگزیت انگلیس پالس مثبتی را به بازارها مخابره کرده و بوریس جانسون- نخست وزیر انگلیس گفته است کشورش می خواهد هر چه زودتر شاهد حصول توافق با طرف اروپایی باشد. با وجود گذشت هفت ماه از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، دو طرف هنوز به چارچوب مشخصی بر سر روابط آینده خود نرسیده اند. کنترل مرزها، واردات گمرکی، دسترسی به بازارهای مالی و بانکی اتحادیه اروپا و مساله ماهیگیری در آب های داخلی اصلی ترین کموارد اختلاف بین دو طرف شمرده می شود که هنوز نیز پابرجا هستند.
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۲۸ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۲۷۸ دلار مبادله شد. یورو ۰.۴۱ درصد بالا رفت و با ورود به کانال ۱.۱۶ به ۱.۱۶۳ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۹۲ درصد کاهش به ۱۰۵.۸۳۶ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۴۰۹ دلار مبادله شد. همین طور نرخ برابری دلار معادل ۷.۰۱۶ یوان چین اعلام گردید.1399/05/04
13:56:18
5.0 / 5
2419
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها