بورس آمریكا ریزش كرد

بورس آمریكا ریزش كرد

فاكتورهای بورسی آمریكا و بیشتر فاكتورهای بورسی اروپا ریزشی شدند.


به گزارش فی بگیر به نقل از بلومبرگ، دور تازه تنش های بین دو اقتصاد نخست جهان بار دیگر موجب نگرانی معامله گران شده است. آمریکا از جانب چینی خواسته است تا کنسولگری خود در شهر هوستون را تعطیل کند و دونالد ترامپ از احتمال تعطیل شدن تعداد بیشتری از کنسولگری های چین آگاهی داده است. از جانب دیگر سخنگوی وزارت خارجه چین ضمن انتقاد شدید از این تصمیم آمریکا گفته است کشورش اقدام متقابل انجام خواهد داد.
طی هفته های اخیر و بعد از تصویب لایحه جنجالی امنیتی هنگ کنگ در چین، تنش ها بین این کشور از یک سو و آمریکا و متحدانش از طرف دیگر بالا گرفته است. وزارت خزانه داری آمریکا با صدور اطلاعیه ای اعلام نمود ۱۱ شخصیت حقیقی و حقوقی چینی را به بهتان نقض حقوق مسلمانان اویغور به لیست تحریمی خود افزوده است.
بعضی از رسانه ها هم چنین از احتمال اعمال ممنوعیت مسافرتی برای شماری از مقامات ارشد حزب کمونیست چین و خانواده هایشان به خاک آمریکا آگاهی داده اند.
از طرف دیگر هر چند که اخبار مثبتی در زمینه دارویی و کاهش سرعت شیوع ویروس کرونا در جهان به گوش می رسد اما دولت ها کماکان به حمایت های اقتصادی و مالی خود از بازارها و کسب و کارها ادامه می دهند. بعد از رونمایی از بسته های محرک جدید در کره جنوبی و ژاپن، سران اتحادیه اروپا نیز بر سر یک بسته حمایتی ۷۵۰ میلیارد یورویی به توافق رسیدند. در آمریکا، رایزنی بین کنگره و دولت بر سر اجرا و تامین مالی یک بسته حمایتی دیگر شروع شده است. دولت در مرحله قبلی یک بسته عظیم سه تریلیون دلاری را اجرایی کرد که شامل تخصیص اعتبار به کسب و کارهای مختلف و ارائه یارانه مستقیم به خانوارهای آمریکایی می شد. هر چند احیانا بسته جدید از نظر ارزش مانند بسته قبلی نخواهد بود اما مقامات دولت ترامپ آنرا برای احیای رشد اقتصادی مهم می دانند.
چاک کارلسون- مدیر اجرایی موسسه " هوریزن اینوستمنت سرویس" اظهار داشت: این اقدامات باارزش هستند و معامله گران را به این نتیجه می رسانند که مقرر است دیر یا زود وضعیت اقتصادی جهان بهتر شود. وقتی چرخه رشد از سر گرفته می شود عملکرد بازارها نیز بهتر خواهد بود.
دانشگاه آکسفورد از موفقیت آمیز بودن نتایج اولیه واکسن ضدکرونایی خود و تقویت سطح ایمنی بدن افراد آزمایش شونده آگاهی داده است. حدودا در بدن تمامی داوطلبانی که تزریق واکسن به آنها از ماه آوریل انجام شده، سطح ایمنی ارتقا یافته است. مقرر است آزمایشات به سطح گسترده تری در کشورهای دیگر نیز ادامه یابد و در صورتیکه همه چیز به خوبی پیش برود، تا آخر سال این واکسن وارد مرحله تولید انبوه شود.
تابحال بیش از ۱۵ میلیون و ۶۳۲ هزار و ۷۱۱ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۶۳۵ هزار و ۴۱۳ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۴۷ هزار و ۲۴۷ نفر، برزیل با ۸۴ هزار و ۸۲ نفر، انگلیس با ۴۵ هزار و ۵۵۴ نفر، مکزیک با ۴۱ هزار و ۱۹۰ نفر و ایتالیا با ۳۵ هزار و ۹۲ نفر بوده است.
مت میسکین- استراتژیست ارشد سرمایه گذاری در موسسه " جان هانوک اینوستمنت منیجمنت" اظهار داشت: یک نوع جنگ بین کسانی که با خوش بینی به آینده می خواهند مصارف خودرا بالا برند و آن هایی که از ترس پیدا نشدن واکسن کرونا میل به پس انداز دارند در گرفته است و همین رفتار متناقض مصرف کنندگان، کار را برای پیش بینی وضعیت آینده دشوار ساخته است.
بورس آمریکا
در وال استریت، همه شاخص ها نزولی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۱.۳۱ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۶ هزار و ۶۵۲.۳۳ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۱.۲۳ درصد ریزش تا سطح ۳۲۳۵.۶۶ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۲.۲۹ درصد کاهش در سطح ۱۰ هزار و ۴۶۱.۴۲ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
طبق اعلام مرکز آمار اروپا، متوسط نرخ تورم در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در ۱۲ماه منتهی به ژوئن با ۰.۲ درصد افزایش نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به ۰.۳ درصد رسید اما نرخ تورم هنوز در فاصله بسیاری از سطح دو درصدی هدف گذاری شده توسط بانک مرکزی این منطقه باقی مانده است. همین طور متوسط نرخ تورم در ۱۲ ماه منتهی به ژوین در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا ۰.۸ درصد اندازه گیری شده که ۰.۵ درصد بیشتر از رقم ثبت شده ماه قبل بوده است.
کمیسیون اروپا در گزارشی هشدار داده است رکود اقتصادی کشورهای اروپایی بدتر از چیزی خواهد بود که قبل تر تصور می شد. طبق برآورد صورت گرفته توسط کمیسیون اروپا، متوسط رشد اقتصادی امسال ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا منفی ۸.۳ درصد خواهد بود که در صورت تحقق، بدترین عملکرد اقتصادی این کشورها از زمان تشکیل اتحادیه تابحال بوده است.
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۰۷ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۶۲۱۱.۴۴ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با افت ۰.۰۱ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳ هزار و ۱۰۳.۱۰۹ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با کاهش ۰.۰۶ درصدی در سطح ۵۰۳۳.۷۶ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۰۸ درصد پایین رفت و به ۷۳۸۴.۹۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
متوسط نرخ تورم ژاپن در ۱۲ ماه منتهی به ژوئن بدون تغییر نسبت به ماه قبل به ۰.۱ رسید که این رقم، کمترین تورم ثبت شده در این کشور از نوامبر ۲۰۱۶ تابحال است. بانک مرکزی ژاپن دستیابی به تورم دو درصدی را هدف گذاری کرده که از تحقق چنین هدفی در طول سه سال اخیر ناکام مانده است.
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد مختلفی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با ریزش ۰.۵۸ درصدی تا سطح ۲۲ هزار و ۷۵۱.۶۱ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۸۲ درصد بالا رفت و در سطح ۲۵ هزار و ۲۶۳ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" ریزش ۰.۰۴ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۷۱۲.۴۴ واحد بسته شد.
هلن کیایو- کارشناس ارشد مسایل اقتصادی چین در بنک آو امریکا اظهار داشت: مشکل این است که حتی اگر اقتصاد چین نیز به تدریج بهبود یابد، شرایط برای بیشتر نقاط دیگر جهان هنوز وخیم است و این می تواند فشار زیادی به اقتصاد صادرات محور چین وارد کند و جلوی یک احیای سریع را بگیرد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۳۲ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۶۰۹۴.۵۰ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر فاکتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود.
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها نزولی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۵۷ درصد کاهش به ۴۱.۰۳ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افت ۰.۶۳ درصدی به ازای ۴۳.۳۱ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با کاهش ۰.۱۲ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۸۸۷.۸۰ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افت ۰.۰۲ درصدی به ازای ۲۲.۸۰ دلار مبادله شد.1399/05/03
21:51:47
5.0 / 5
2277
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها