پول تأمین كالاهای اساسی از كجا می آید؟

پول تأمین كالاهای اساسی از كجا می آید؟

به گزارش فی بگیر بار دیگر طرح تأمین كالای اساسی مطرح و مورد موافقت مجلس قرار گرفت، اما این دفعه زمانی كه حدودا ارز یارانه ای دولت از عمده كالاهای اساسی حذف گردیده است و در این شرایط احیانا مابه التفاوت بوجود آمده از محل حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گزینه اصلی تأمین منابع این طرح مجلس خواهد بود.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، به تازگی نمایندگان مجلس با یک فوریت طرح تأمین کالاهای اساسی موافقت کردند؛ چون که معتقدند هم اکنون با وجود وفور کالای اساسی، با تغییر لحظه ای قیمتها و کاهش قدرت خرید مردم، آنها با مشکلاتی در تأمین کالا مواجهند.
آنان بر این اساس پیشنهاد کردند با استفاده از کارت های هوشمند بتوان توزیع کالاهای اساسی مردم را به شکل صحیحی مدیریت کرد که در این طرح اصلاح شبکه توزیع کالاهای اساسی و کوتاه کردن دست دلالان وسوادگران هم مورد توجه است.
گرچه در مرحله اول، نمایندگان با این طرح موافقت کردند اما مبحث مورد توجه که از جانب آنها هم مطرح شده، نحوه تأمین منابع برای عرضه کالاهای یارانه ای است. البته آنطور که اعلام شده ظاهرا آنان به دنبال مذاکره با بانک مرکزی و دولت در این راستا هستند.
اما در حالی معلوم نیست تأمین منابع کالاهای یارانه ای پیشنهادی مجلس چگونه صورت می گیرد که در این رابطه باید به ماجرای کالای کوپنی در دو سال گذشته اشاره نمود.
پس از تغییر سیاست های ارزی دولت در سال ۱۳۹۷ بود که ارز ۴۲۰۰ تومانی به بازار ارزی و تجاری ایران آمد؛ یعنی زمانی که دولت ارقام مختلف ارز را غیر قانونی دانسته و واردات کالا فقط با نرخ ۴۲۰۰ تومان صورت می گرفت که البته این سیاست با خود رانت ها و تبعاتی به همراه داشت و به تدریج باعث حذف بخشی عمده ای از کالاها از دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی شد و از طرفی با راه اندازی سامانه نیما واردکننده و صادرکننده تبادل ارزی خویش را در آن و با نرخ متفاوتی از ارز ۴۲۰۰ تومانی انجام دادند.
در این میان کالاهای اساسی که حدود ۲۵ قلم بودند مشمول دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی شدند. با این وجود آن چه که در بازار صورت گرفت نشان می داد که عرضه آن دسته از کالاهایی که با ارز ۴۲۰۰ تومان وارد شده اند با نرخی نزدیک به بازار آزاد در اختیار مردم قرار می گیرد! همین مبحث سبب شد که حتی خود دولت نسبت به این جریان واکنش نشان داده و بحث حذف تدریجی ارز ۴۲۰۰ تومانی عنوان شد. این در حالی بود در لایحه بودجه ۱۳۹۸ حدود ۱۴ میلیارد دلار برای تأمین کالاهای اساسی پیشنهاد شد ولی در جریان بررسی در مجلس، مخالفان طرح تاکید داشتند از آن جایی که ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص یافته در چارچوب این ۱۴ میلیارد دلار به دست مردم نمی رسد باید این ارز دولتی حذف و کالاها به صورت یارانه ای در اختیار مردم قرار گیرد و در آن زمان پیشنهاد کوپن و کالابرگ عنوان شد.
ولی به هر صورت ماجرای حذف ارز یارانه ای به جایی نرسید و ۱۴ میلیارد دلار در قانون بودجه ۱۳۹۸ تصویب گردید. هر چند که در زمان اجرای قانون بار دیگر مباحثی درباره حذف ارز ۴۲۰۰ و راهکارهای جایگزین همچون کوپن مطرح بود اما باز هم نهایی نشد و در نهایت با همان نرخ ۴۲۰۰ تومان تأمین شد.
در هر صورت پارسال و ابتدای سال جاری به تدریج ارز ۴۲۰۰ تومانی از عمده کالاهای اساسی حذف شد و با عنایت به اعلام اخیر مسئولان دولتی، به تعداد انگشت شماری شاید حدود پنج قلم کالا ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت می کنند و مابقی با نرخ سامانه نیما که این روزها تا ۲۰ هزار تومان هم پیش رفت تأمین ارز می شود. بر این اساس اختلاف قابل توجهی بین نرخ ۴۲۰۰ و نرخ نیمایی تا مرز ۲۰ هزار تومان وجود دارد که این منابع در اختیار دولت قرار می گیرد.
براین اساس در شرایطی نمایندگان مجلس ابراز می کنند که به دنبال مذاکره برای تأمین منابع کالاهای یارانه ای با بانک مرکزی و دولت هستند که واضح است بانک مرکزی و شبکه بانکی قرار نیست پولی در این رابطه تأمین کند بلکه دولت باید در صورت موافقت نهایی تأمین منابع را انجام دهد و شاید بتوان گفت تأمین مالی از محل مابه التفاوت ارز ۴۲۰۰ تومانی و سامانه نیما گزینه اصلی خواهد بود.
اما شاید پیش از هر گونه تأمین مالی مبحث اصلی درست یا نادرست بودن طرح مجلس در ارتباط با عرضه کالای اساسی از راه کارت های هوشمند باشد که باید ابعاد آن از جانب اقتصاددانان و کارشناسان مورد بررسی قرار گیرد؛ در عین حال که تا کنون مسؤلان ذیربط دولتی همچون سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی واکنشی به این طرح نداشته اند.
منبع:

1399/04/30
23:53:55
5.0 / 5
2590
تگهای خبر: اقتصاد , دلار , قیمت , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها