ادعای یك فعال اقتصادی

صادركنندگان در به در دلار در بازار آزاد!

صادركنندگان در به در دلار در بازار آزاد!

یك فعال اقتصادی می گوید باتوجه به تاكید جدی بانك مركزی بر ضرورت بازگشت ارز حاصل از صادرات تا اختتام تیرماه خیلی از صادركنندگان با مشكلات جدی مواجه گشته اند.


مهدی علیپور در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: در سال های گذشته صادرکنندگان ایرانی برای بازگشت ارز حاصل از صادرات شان مجبور بودند با تحریم های آمریکا مقابله کنند، اما در ماه های گذشته شیوع ویروس کرونا نیز به این مشکلات دامن زده است.
وی با بیان این که با بسته شدن مرزها چه صادرات و چه رفت و آمد صادرکنندگان دشوار شده است، بیان کرد: باتوجه به این که بانکهای بین المللی با ما کار نمی کنند، صادرکنندگان ایرانی مجبورند با بهره گیری از روش های خاص ارز خودرا به کشور بازگردانند و در طول این مدت شیوع ویروس کرونا این کار را دشوار کرده است. در کنار آن اختلاف قیمت زیاد میان بازار نیما و بازار آزاد نیز انگیزه صادرکنندگان را کاهش داده است.
عضو سابق اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر این که صادرکنندگان واقعی به دنبال بازگشت ارز خود به کشور هستند، توضیح داد: اساسا هیچ تولید کننده ای قصد خارج کردن سرمایه خودرا ندارد، اما این که با وجود تمام این مشکلات روی یک زمان بندی تاکید نماییم موجب فشار بر صادرکنندگان و البته ضربه زدن به بدنه اقتصاد کشور می شود.
علیپور با اشاره به روشی که برخی صادرکنندگان در ایام گذشته آنرا دنبال کرده بودند، اظهار داشت: وقتی امکان بازگشت سریع ارز نباشد، برخی صادرکنندگان مجبور می شوند برای رفع تعهدات خود و باطل نشدن کارت های بازرگانی شان به بازار آزاد مراجعه نموده و تلاش کنند از آنجا ارز بخرند.
وی افزود: باتوجه به این که تقاضای این افراد برای رفع تعهدات ارزی زیاد خواهد بود اساسا نظم بازار ارز نیز برهم می ریزد و اگر تغییری در این سیاست اجرایی نشود تا اختتام تیرماه بازار ارز ملتهب خواهد ماند. ما این مساله را که در شرایط تحریم بانک مرکزی نیز به دستیابی به منابع ارزی خود نیاز جدی دارد درک می نماییم اما از طرف دیگر صادرکننده نیز به یک چاره احتیاج دارد. بانک مرکزی به ما بگوید در شرایطی که خیلی از راه ها بسته شده و صادرکننده در موقعیت دشواری قرار گرفته چه چاره ای در مقابل ما قرار دارد؟
به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، بانک مرکزی به صادرکنندگان تا اختتام تیرماه مهلت داده تا تعهد ارزی خودرا ایفا کنند و در غیر این صورت کارت های بازرگانی آنها تعلیق شده یا امکان دریافت مشوق های صادراتی پیدا نمی نماید. لازم به ذکر است که ۸۶ درصد صادرکنندگان از سال ۱۳۹۷ تابحال ارز خودرا به بهانه های مختلف به کشور نیاورده اند.1399/04/23
20:43:33
5.0 / 5
2671
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , دلار , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها